אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רו"ח שולמית שדה: "חשוב לנצל את ההזדמנויות הפיננסיות שצמחו לנו בעקבות הקורונה" אייל קופמן

רו"ח שולמית שדה: "חשוב לנצל את ההזדמנויות הפיננסיות שצמחו לנו בעקבות הקורונה"

הקורונה יצרה אתגרים כלכליים עבור שכירים ובעלי עסקים, בענפים רבים במשק הישראלי והעולמי. עם זאת, לדברי רו"ח שולמית שדה, חשוב שנדע למצות גם את היתרונות ולממש את הזכויות שנוצרו בעקבותיה

02.09.2021, 12:14 | בשיתוף Visionet

מן המפורסמות היא שהקורונה השפיעה בצורה ניכרת על כלכלות העולם, וכלכלת ישראל ביניהן. זאת משום שעם הנגיף ניתן להתמודד יחסית בהצלחה, על ידי יצירה של ריחוק חברתי כפוי בקרב האוכלוסייה, אולם הריחוק הזה כרוך במחיר של פגיעה קשה בצמיחה הכלכלית במשק. למרות ההתאוששות הכלכלית שהגיעה מאז שיא המשבר הכלכלי של הקורונה, עדיין אחוז האבטלה בישראל ביוני 2021 עמד על קרוב ל-10% (לפני הקורונה, האבטלה הייתה פחות מ-4%). כמו כן, מסעדות רבות נסגרו, אירועי תרבות וספורט בוטלו או צומצמו, מתחמי משרדים ננטשו, ועוד נזקים כלכליים רבים נרשמו בעקבות הקורונה. 

כדי להתמודד עם ההשפעות הכלכליות של הקורונה, החליטה ממשלת ישראל להגביר את ההתערבות שלה בכלכלה, על ידי הזרמת כספים והקלות רגולטוריות רבות. השינויים הללו, שבאו בעקבות הקורונה, יצרו הזדמנויות עבור רבים מאיתנו ומשתלם לכולנו להיות מודעים אליהם ולנצל אותם. להלן רשימה (לא ממצה) של כמה דרכים שבהן אולי גם אתם תוכלו להרוויח מהקורונה.

הלוואות בתנאים נוחים

אחת ההטבות הדרמטיות עבור עסקים קטנים ובינוניים שנוצרו בעקבות הקורונה, היא הקרן לסיוע בקורונה – מתן הלוואות בערבות מדינה. כדי להניע את המשק, המדינה הזרימה מיליארדים רבים לטובת מתן הלוואות עסקים, שאחרת לא היו מקבלים הלוואות, או לחילופין היו מקבלים הלוואות יקרות בתנאים שאינם משתלמים עבור אותם עסקים. 

המשמעות היא שבהינתן ואתם עומדים בתנאים, המדינה תהיה ערבה להלוואה שלכם מהבנק, מה שמצידו של הבנק מפחית את הסיכון לאי-פרעונה של ההלוואה, ומאפשר לבנק לתת את ההלוואה בתנאים מצוינים ובזמן טיפול קצר מאוד (עד 7 ימי עסקים). למשל, ניתן לקבל דחייה ("גרייס") בתשלום קרן ההלוואה למשך שנה, ולעתים אף לשנה נוספת. בנוסף, יש אפשרויות פריסה רחבות, שיכולות להגיע גם לעשר שנים. כמו כן, מדובר על ריבית נמוכה של פריים (שהיא ממילא כיום מצויה בשיעור נמוך במיוחד) בצירוף 1.5%. כאשר עסקינן בלווים ללא נכסי משכון, המבקשים לקחת הלוואה עבור העסק שלהם, אלו תנאים מצוינים לכל הדעות. בכלל, גם אם יש לכם כבר הלוואות או משכנתא, יתכן ויש מקום לשקול מחזור אותן ההלוואות: הריביות נמוכות כיום (ריבית הפריים כיום היא 1.6%) ושווה לכם לבדוק האם למחזר את ההלוואות הקיימות שלכם בהלוואות זולות יותר. 

שולמית שדה, אייל קופמן שולמית שדה | אייל קופמן שולמית שדה, אייל קופמן

אגב הלוואות, חשוב לדעת כי במקרה ויש לכם הלוואת בעלים שלקחתם מהחברה שבבעלותכם, מומלץ לפרוע את החוב בטרם תסתיים שנת המס הנוכחית: הוראות סעיף 3ט1 של פקודת מס הכנסה, קובעות כי יתרת חובה של בעלי מניות יחשבו כמשכורת (אם הם מקבלי שכר בחברה), הכנסה מעסק (אם הם מגישים חשבונית לחברה תמורת עבודתם) או דיבידנד שחולק. המלצתי היא כזאת: קחו הלוואה במישור הפרטי, בתנאי ריבית נמוכים, והפקידו את הכסף בחברה כדי לפרוע את חובכם. במידה ויתחדש בהמשך מבצע "דיבידנד מוטב", תוכלו למשוך דיבידנד מרווחים ראויים לחלוקה בחברה, בשיעור מס מוטב של 25% במקום 30% (כפי שהיה ב-2012, ולאחרונה בשנת 2017) ולהחזיר את ההלוואה שלקחתם במישור האישי.

הפסדתם כסף? תנצלו את זה!

בעלי עסקים רבים הפסידו כסף בשנת 2020, גם אם הם קיבלו מענקים מהמדינה. אותם הפסדים מהווים למעשה נכס עבור בעל העסק, שיכול לשמש כדי להפחית את נטל המס לשנים הבאות (בהנחה שתגיעו בה לרווחיות כמובן). הפסד מעסק ניתן לקיזוז כנגד כל מקור הכנסה באותה שנת המס, ואילו הפסדים הוניים, רק כנגד רווחי הון או שבח מקרקעין. במקרה שמדובר בזוג נשוי, ניתן אף לקזז את ההפסדים עם הכנסות של בן הזוג השני, לפי סעיף 65 לפקודת מס הכנסה. חישוב מאוחד במקרה זה, עשוי להביא להחזרי מס ולעיתים להחזרי מס גבוהים. 


בנוסף, אם לקוח אשר חייב לכם כספים נקלע למשבר כלכלי, או שנפתח לו תיק בהוצאה לפועל וכדומה והיתכנות גביית הכסף שהוא חייב לכם נמוכה, ניתן להכיר בהכנסה כחוב אבוד, באמצעות הגשת חוות דעת משפטית או כלכלית בעניין, בהתאם לסעיף 17(4) לפקודת מס הכנסה. כלומר, לא חייבים לחכות לכך שהלקוח יכריז על פשיטת רגל, כדי להכיר בכסף כחוב אבוד. כך תקטינו את הכנסותיכם שנרשמו ודווחו אך לא יתממשו.

החזר מס לשכירים

בשנת 2020 עובדים רבים פוטרו או יצאו לחל"ת. עובדים אלו עשויים להיות זכאים להחזרי מס בגין תשלומי המס ששילמו בתחילת שנת 2020 – בטרם משבר הקורונה הכלכלית – היות וההכנסות מהחל"ת נמוכות מן ההכנסות הרגילות משכר המעסיק.

שלומית שדה, רחל שדה שלומית שדה | רחל שדה שלומית שדה, רחל שדה

תכירו בהוצאות הבית לטובתכם

בעקבות הקורונה, עסקים רבים העבירו את הפעילות שלהם ושל עובדיהם מהמשרדים לבית. משום כך, הבית הוא למעשה מקום העבודה שלהם. לכן, ביכולתם להכיר בהוצאות הבית כהוצאות הקשורות לעסק, כגון חלק יחסי מחשבון החשמל, חשבון המים, ריביות על המשכנתא, ארנונה ועוד. לפי תקנה 4 לתקנות מס הכנסה (ניכוי הוצאות מסוימות) – שכירים אינם זכאים ככלל להפחתת הוצאות הבית, אולם בית המשפט אפשר (בפס"ד בנק יהב, ע"א 05/3501) להכיר בתנאים מסוימים בהוצאות השתלמות מקצועית לשכירים. לכן, מומלץ לשמור כל תיעוד ולהראות את תחשיב ההוצאות העסקיות היחסיות, לדוגמה: שמירת חשבונות חשמל מתקופות קודמות והוכחת עליית השימוש בצריכת החשמל, שדרוג רשת האינטרנט, רכישת ציוד עבודה וכדומה.

דברו עם רואה החשבון שלכם

שכירים ובעלי עסקים בעיקר, לא מודעים לכל האפשרויות הנוספות הרבות, המאפשרות חיסכון ניכר במיסים. חשוב שתהיו בקשר עם רואה החשבון שלכם בימים כתיקונם, ועל אחת כמה וכמה בעתות משבר. לא מעט אנשים מרגישים "לא נעים" לספר חלק מהדברים לרואה החשבון שלהם. עם זאת, רו"ח הוא "הרופא הפיננסי" שלכם: אל תסתירו מפניו דבר. תפקידו לסייע לכם ללכת בתוואי האופטימלי של תכנוני מס חוקיים ובנסיבות מסוימות, העזרה שלו יכולה להיות בעלת משמעויות כלכליות טובות עבורכם. 


משרד רואת החשבון שולמית שדה הינו משרד מנוסה ומוביל, המספק שירותי ראיית חשבון, ייעוץ מס, הנהלת חשבונות, חשבת שכר, עריכת דוחות כספיים, תכנוני מס והחזרי מס, והכל באווירה משפחתית תומכת ובגובה העיניים לכל לקוח ולקוח. שולמית שדה בוגרת תואר ראשון במדעי ההתנהגות וראיית חשבון במכללה למנהל, וכן כיהנה בעבר כסמנכ"לית כספים בקבוצת חברות גדולה. ניתן לפנות לרואת חשבון שולמית שדה דרך האתר , בדף הפייסבוק , או בטלפון 050-270-2255. המשרד נמצא ברחוב הכישור 49, חולון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות