אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אבי מוטולה נשלח ל-34 חודשי מאסר: "אני לוקח אחריות, מתחרט על מה שעשיתי" צילום: אוראל כהן

אבי מוטולה נשלח ל-34 חודשי מאסר: "אני לוקח אחריות, מתחרט על מה שעשיתי"

מנכ"ל אפריקה תעשיות לשעבר הודה והורשע בחודש פברואר במסגרת הסדר טיעון בעבירות גניבה ומרמה בפרשיית בישול הדו"חות של חברת נגב קרמיקה

02.09.2021, 14:27 | תומר גנון

"בכנות ובעומק ליבי אני לוקח אחריות, מתחרט על כל מה שעשיתי, לא הייתי צריך להגיע למקום הזה ולמעמד הזה". כך אמר היום (ה') אבי מוטולה, מנכ"ל אפריקה תעשיות לשעבר, בבבית המשפט, בטרם נגזר עליו עונש מאסר של 34 חודשים בפועל שגזר עליו לאחר שהודה והורשע בחודש פברואר, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות גניבה ומרמה בפרשיית בישול הדו"חות של חברת נגב קרמיקה, שהובילה למחיקה של 73 מיליון שקל מהונה העצמי.

קראו עוד בכלכליסט:


כפי שנחשף בכלכליסט בית המשפט הטיל תחילה איפול על הרשעתו של מוטולה עד בסמוך לכניסה לכלא, תוך ניצול העובדה שהיה מדובר בהליך גישור שאינו פומבי. האיפול הוסר בעקבות עתירת כלכליסט.

"קשה לי מאוד לדבר. אמרתי שאכתוב בבית כמה משפטים. לא תיארתי לעצמי שאגיע לפוזיציה זו בחיי. אני עובר תקופה קשה ומורכבת, עם הרבה חשבון נפש עם עצמי ועם הסביבה שלי. בכנות ובעומק ליבי אני לוקח אחריות על כל מה שעשיתי. אני מתחרט על כל מה שעשיתי. לא הייתי צריך להגיע למקום הזה ולמעמד הזה. אני מתנצל בפני כל מי שנפגעתי." 

על פי הכרעת הדין, בין השנים 2014-2011 ניצל מוטולה את מעמדו בקבוצה על מנת להנחות את עובדיו, לנקוט בכל האמצעים, לרבות ביצוע עבירות פליליות על מנת שיוצגו מצגי שווא על תוצאות קבוצת נגב ועל עמידתה ביעדים הגבוהים שנקבעו לה.  

בשנים אלו יזמו מוטולה וסמנכ"ל הכספים אביהו איבשיץ תוכנית עבריינית שיטתית שמטרתה הצגת מצגים "משופרים" ומטעים ביחס לנתונים הכספיים של אפריקה תעשיות וחברות הבת שלה. במסגרת תכנית זו הורו לכפופים להם, שעבדו באותה העת בחברות הבת של אפריקה תעשיות, בין היתר, להקדים את מועד ההכרה בהכנסות ולרשום הכנסות כפולות. 

כחלק מהפעילות המרמתית, נהגו מנהלים ועובדים בקבוצה, בהנחיית מוטולה ואיבשיץ, באופן שיטתי, לשייך הכנסות שנוצרו ברבעון העוקב לרבעון שכבר הסתיים, להכיר בהכנסות בגין סחורה שטרם סופקה ולעיתים אף בהכנסות בגין עסקאות בהן טרם נקבע איזו סחורה אמורה להיות מסופקת ובאיזה מועד. כמו כן, בהנחיית מוטולה ואיבשיץ, פעלו מנהלים ועובדים בקבוצה כדי ליצור הכנסה פיקטיבית כפולה, בכך שחייבו בספרי הקבוצה חלק מלקוחותיה פעמיים. 

אבי מוטולה, צילום: אוראל כהן אבי מוטולה | צילום: אוראל כהן אבי מוטולה, צילום: אוראל כהן

עוד הורשע מוטולה בעבירת קבלת דבר במרמה, כשמסר פרטים שקריים לרואי החשבון המבקרים של הקבוצה, כל זאת על מנת להניח את דעתם ולקבל את אישורם לנאותות הדיווח הכספי של חברות הקבוצה. 

כתוצאה מפעילות מרמתית זו, כללו אפריקה ישראל תעשיות בע"מ וחלק מחברות הבת שלה, בדוחותיהן הכספיים בשנים 2014-2011, פרטים מטעים רבים ביחס לסעיפים מהותיים בדו"חות הכספיים, ובכלל זה הכנסות הקבוצה, רווחיה ויתרות לקוחותיה, והכל בסך עשרות מיליוני שקלים. 

בנוסף, הורשע מוטולה בביצוע עבירות גניבה בידי מנהל. מוטולה ניצל את מעמדו הבכיר באפריקה תעשיות ובקבוצת נגב ושלח ידו במרמה בכספי הקבוצה בסך מצטבר של כ-1.2 מיליון שקל, תוך שהציג מצג שווא בפני בעלי תפקידים בחברה וגרם לרישומים כוזבים בספריה. בסמוך לאחר פיטוריו, החלה אפריקה תעשיות בבדיקות המשיכות האסורות של מוטולה ונוכח בדיקות אלו, השיב מוטולה לחברה כמעט את מלוא סכום כספי הגניבה.   

התיק נוהל על ידי עוה"ד עידן שוורץ ועדי לוי ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה. התיק נחקר ע"י מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות