אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה זה שלוש וחצי שנים: הכנסת אישרה את חוק התקציב בקריאה ראשונה צילום: עמית שאבי

לראשונה זה שלוש וחצי שנים: הכנסת אישרה את חוק התקציב בקריאה ראשונה

התקציב הדו-שנתי אושר ברוב של 59 תומכים מול 54 שהתנגדו לתקציב 2021 ו-53 לתקציב 2022; מוקדם יותר אושר חוק ההסדרים; לפני ההצבעות הושגה פשרה ברפורמת הרגולציה - קובעת כי הרשות הרלוונטית תעבור בחוק הסדרים עם סמכויות יעוץ בלבד; רה"מ בנט: "תקציב שדואג לאזרחים ולא לאינטרסים פוליטיים"; שר האוצר ליברמן: "תם עידן הטרלול"

02.09.2021, 21:57 | צבי זרחיה

לראשונה זה שלוש וחצי שנים: מליאת הכנסת אישרה הערב (ה') בקריאה הראשונה את הצעת חוק תקציב המדינה: בעד התקציב לשנת 2021 הצביעו 59  ח"כים מול ח"כים 54 שהתנגדו, בעד התקציב ל-2022 הצביעו 59 ח"כים מול 53 מתנגדים. עתה יעברו סעיפי תקציב המדינה לדיון בוועדת הכספים. ח"כ עמיחי שיקלי מימינה שהתנגד להקמת הממשלה לא נכח בישיבה. 

תקציב המדינה ל-2021 יגיע לכ-432.3 מיליארד שקל. התקציב ל-2022 יהיה כ-452.5 מיליארד שקל. לפי הודעת האוצר, הגירעון השנה יעמוד על 6.8% ובשנה הבאה - 3.9%.

מוקדם יותר אושרו חוק ההסדרים וחוק התייעלות הכלכלית להשגת יעדי התקציב ביחס של 59 מול 54. בעת ההצבעה על חוק ההסדרים נראה יו"ר הליכוד והאופוזיציה בנימין נתניהו קורא ספר ביציע שממנו הצביע בשל היותו מבודד לאור שובו אמש מארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט:


לפני ההצבעות הושגה פשרה בקואליציה ביחס לרפורמת הרגולציה, והיא קובעת כי הרשות הרלוונטית תעבור בחוק הסדרים עם סמכויות יעוץ בלבד. 

עידית סילמן נפתלי בנט, עידית סילמן ויאיר לפיד, צילום: יואב דודקביץ עידית סילמן נפתלי בנט, עידית סילמן ויאיר לפיד | צילום: יואב דודקביץ' עידית סילמן נפתלי בנט, עידית סילמן ויאיר לפיד, צילום: יואב דודקביץ

הדיונים בהצעות חוק התקציב וההסדרים לקראת ההצבעה בקריאה השנייה והשלישית יחלו לאחר ראש השנה וצפויים להסתיים עד ה-14 בנובמבר 2021. הפעם האחרונה בה אושרו חוקים אלו הייתה במרץ 2018.

"תקציב מצוין, תום עידן הטרלול"

ראש הממשלה, נפתלי בנט, אמר בתום ההצבעות כי "אחרי שלוש שנים ללא תקציב אישרנו הערב תקציב מצוין בקריאה ראשונה. תקציב שמחזק את מערכת הביטחון ואת מערכת הבריאות ודואג לפרנסת אזרחי ישראל. תקציב שדואג לאזרחים ולא לאינטרסים פוליטיים. זהו עוד צעד למען מדינה טובה יותר, מאוחדת יותר, יציבה יותר".

שר החוץ וראש הממשלה החליפי, יאיר לפיד, אמר כי "ממשלה נורמלית ואחראית העבירה היום בקריאה ראשונה שלא מיועד לפוליטיקאים אלא למה שחשוב לאזרחי מדינת ישראל".

שר האוצר, אביגדור ליברמן, הוסיף כי "זה הוא יום חג, אחרי שלוש שנים וחצי, מעבירים בבית הזה תקציב בקריאה ראשונה. היום הזה מסמל יותר מכל את תום עידן הטרלול ואת החזרה לנורמליות. זו ההוכחה שהממשלה הזאת מתפקדת ואנחנו חזרנו לחיים שיגרתיים כפי שמצופה מאיתנו".

קודם לכן אמר נתניהו כי "התקציב שהובא היום הוא תקציב גרוע. יש בו גזירות והעלאות מסים, בניגוד גמור להבטחות שלכם. פגעתם בחקלאים, בשכבות החלשות, בפריפריה, ובמעמד הביניים. נתתם סכומי עתק למנסור עבאס (יו"ר רע"מ, צ.ז) ולמחמוד עבאס (יו"ר הרשות הפלסטינית, צ.ז), כי אתם תלויים ב-53 מיליארד השקלים שהבטחתם לרע"מ". 

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו , צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו | צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו , צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת

הושגה פשרה ברפורמת הרגולציה

זמו קצר לפני ההצבעות על חוק ההסדרים הושגה כאמור פשרה ברפורמת הרגולציה. הפשרה קובעת כי  הרשות לרגולציה תעבור בחוק ההסדרים עם סמכויות יעוץ בלבד. שאר הסמכויות יוצאו מחוק ההסדרים, יועברו לוועדת חוקה ויתקבלו רק אם יוסכמו על ידי כל סיעות הקואליציה. 

החוק שיקבע את סמכויות הרשות הרגולטורית החדשה יחוקק עד לסוף מרץ 2022 - שבו יסתיים מושב החורף של הכנסת. 

השיחות המרתוניות בעניין נמשכו לאורך כל שעות היום ונגעו בעיקר לכינון רשות הרגולציה כאגף נוסף במשרד ראש הממשלה. פקידי האוצר ומשרד ראש הממשלה, שכנעו את ראש הממשלה נפתלי בנט ובעיקר את סגן השר אביר קארה, כי הרפורמה הזו תשים קץ על כל בעיות הרגולציה בישראל. קארה הפעיל מכבש לחצים בעד העברתה, כשמנגד חברי הכנסת של מרצ שהתנגדו לרפורמה הזו השתכנעו להתפשר.

ח"כ מוסי רז (מרצ) ,שהיה אחד המתנגדים העיקריים לרפורמת הרגולציה אמר לאחר השגת הפשרה כי "‏אחרי מו"מ קדחתני, הגענו להישג משמעותי שיבטיח את ההגנה על הסביבה ובריאות הציבור. הסמכויות של רשות הרגולציה, עליהן לא הסכמנו, יפוצלו מחוק ההסדרים ויידונו בנפרד בועדת חוקה, חוק ומשפט בתנאי שיהיו בהסכמה של כל סיעות הקואליציה".

אישור חוק יסודות התקציב

בצהריים מליאת הכנסת אישרה בקריאה הראשונה את חוק יסודות התקציב שהוא אחד מחוקי התקציב. למרות מחלוקות בקואליציה, מאז שעות הבוקר הושגו הסכמות בשורה של נושאים ובהם גיל הפרישה לנשים והרפורמה בשוק הביצים - שהוצאה מחוק ההסדרים.  

שר האוצר אביגדור ליברמן התגאה ב"תקציב חברתי", צילום: יואב דודקביץ שר האוצר אביגדור ליברמן התגאה ב"תקציב חברתי" | צילום: יואב דודקביץ שר האוצר אביגדור ליברמן התגאה ב"תקציב חברתי", צילום: יואב דודקביץ

בעד הצעת החוק הצביעו 59 ח"כים ונגדה 53 ח"כים. ח"כ שיקלי נעדר גם מהצבעה זו. בסבב הראשון נעדר גם יו"ר רע"מ עבאס אך בסבב ההצבעות השני תמך בהצעת החוק. 

שרת התחבורה מרב מיכאלי השוהה בחו"ל לא נוכחת והיא התקזזה עם ח"כ מירי רגב שנעדרת אף היא בשל חתונת בנה. 

הבוקר אמר ליברמן עם הצגת התקציב בכנסת, כי "זהו התקציב הכי חברתי בתולדות מדינת ישראל ואני מכיר את כל התקציבים משנת 1996 והייתי מעורב בהם. הדיון היום מסמל יותר מכל תם עידן הטרלול וחזרה לנורמליות. זאת הוכחה שהממשלה הזאת מתפקדת". 

ליברמן העלה על נס את התוספת למשרד הבריאות ואת הקמתם של שני בתי חולים בקריית אתא ובבאר שבע. 

אביגדור ליברמן ונפתלי בנט, צילום: עמית שאבי אביגדור ליברמן ונפתלי בנט | צילום: עמית שאבי אביגדור ליברמן ונפתלי בנט, צילום: עמית שאבי
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות