אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רו"ח אייל מנדלאוי מציג: כך תפרשו נכון אופיר הראל

רו"ח אייל מנדלאוי מציג: כך תפרשו נכון

אם יש לכם שאלות בנושא מיסוי פנסיוני, או שאתם לקראת פרישה ולא בטוחים מה הצעד הבא שלכם, רו"ח אייל מנדלאוי הוא הכתובת עם התשובה לכל שאלה שרק תוכלו לחשוב עליה

05.09.2021, 11:15 | בשיתוף Visionet

פנסיה היא אחד מהנושאים הללו שאנו לא אוהבים לחשוב עליהם; רובנו מעדיפים להדחיק את הנושא, להגיד לעצמנו שנדאג לזה מתישהו, אבל יותר מאוחר, לא עכשיו. תקופת הפנסיה דווקא יכולה להיות תקופה נפלאה, בה אנו כאילו זוכים לחיות מחדש את הילדות שלנו, חופשיים ממחויבויות ודאגות, ונהנים משפע של פעילויות פנאי. 


עם זאת, כדי שנוכל באמת ליהנות מן הפנסיה שלנו, עלינו להיות בעלי יכולת כלכלית לתמוך בעצמנו בתקופה זו. לאחרונה פרסם מבקר המדינה כי בעקבות ההוצאות האדירות של הביטוח לאומי על תשלומי החל"ת בתקופת הקורונה, הביטוח הלאומי צפוי לפשוט רגל אפילו מוקדם מן הצפוי, בשנת 2043. רוצה לומר, אפילו על הקצבה של ביטוח לאומי לא ניתן להסתמך. המשמעות היא שאם אנחנו לא נדאג לעצמנו, אף אחד אחר לא ידאג לנו. שוחחנו עם רו"ח אייל מנדלאוי, כדי להבין מעט על מה שחשוב לדעת בכל הנוגע לתכנון פיננסי לקראת פרישה לפנסיה. 


עוזבים מקום עבודה? אל תגעו בפיצויים

לפי רו"ח אייל מנדלאוי, הבעיה העיקרית של הציבור, היא חוסר הבנה בנושאים פיננסיים. "הציבור לא מקבל חינוך פיננסי במערכת החינוך או בשום מקום אחר, ולכן הציבור הישראלי די בור ביחס לנושאים כלכליים כמו ביטוח, פנסיה וכדומה", אומר אייל. 

"ניקח למשל את הנושא הפרשת המעסיק כרכיב של פיצויים לקרן הפנסיה: כאשר המעסיק מפריש לנו כספים לקרן הפנסיה או לביטוח מנהלים בכל חודש, חלק מהכסף מוגדר כתשלום פנסיה, וחלק פיצויים בגין עזיבת עבודה. כאשר אנו עוזבים מקום עבודה, יש לנו אפשרות לקחת את הכסף שהמעסיק הפריש כרכיב פיצויים ללא מס (במסגרת פטור שמוגבל בתקרה). עם זאת, מרבית הציבור שבוחר למשוך את הכספים הללו, לא מודע או לא מבין עד הסוף, שהמשיכה הזאת עשויה לפגוע בו ביום הפרישה, לא רק בכך שהיא מקטינה את קרן החיסכון, אלא גם בפטור ממס הכנסה לו אנו זכאים בעת פרישה: בתיקון 190 לפקודת המיסים, נקבע (בין היתר) כי מי שמגיע לגיל פרישה, זכאי לפטור מסוים מתשלום מס הכנסה (שהרי גם על כספי קצבת הפנסיה המשולמים לנו כהכנסה חודשית, אנו חייבים במס הכנסה לפי מס שולי ליחיד, מלבד החלק שפטור ממס). 


כיום הפטור עומד בערך על 790,000 שקלים (4,400 שקלים לחודש, כפול תוחלת חיים ממוצעת בפנסיה של 180 חודשים). אולם כאשר אנו מושכים את הכספים שהופרשו לנו כפיצויי פיטורים, אנחנו אמנם פטורים מתשלום מס בעת המשיכה, אך אנו פוגעים במכסת הפטור אליה אנו זכאים בעת היציאה לפנסיה: היות והמדינה רוצה לתמרץ אותנו שלא למשוך את פיצויי הפיטורים, אלא להשאיר אותם לגיל הפנסיה, זאת ועוד נקבע כי הסכום שמשכנו פוגע לנו במכסת הפטור בגובה המשיכה שביצענו, בצירוף "קנס" של 35% נוספים מגובה המשיכה. כלומר, אם יש לנו פיצויים בגובה חמישים אלף שקלים, אותם חמישים אלף, בצירוף 35% (17,500 שקלים), יקוזזו מסכום הפטור של 790,000 שקלים (כלומר, הפטור יעמוד על 722,500 שקלים בלבד).


כלומר, דברים שאנו עושים בצעירותנו, עשויים מאד להשפיע על החיים שיהיו לנו בגיל מבוגר. לדברים הללו יש משמעות וחשוב לכל הפחות להבין אותה. לכן, אם אנו מקבלים פיצויים, מענק פרישה וכדומה, ורוצים לבדוק לגבי פטור ממס והכדאיות של השימוש בו, חשוב להיוועץ עם מומחה בנושא של מיסוי לפנסיה, כדי שנקבל החלטה מושכלת". 

אייל וקרן, אופיר הראל אייל וקרן | אופיר הראל אייל וקרן, אופיר הראל

איך מקבלים את הפטור הזה?

אייל: "כדי לקבל את הפטור, צריך להגיש טופס 161ד, במסגרת מה שמכונה 'קיבוע זכויות'. במסגרת הבקשה, אנו מחליטים אם אנחנו רוצים פטור על פיצויי הפנסיה שישולמו כקצבה חודשית, או שמא להוון את הפנסיה כתשלום חד פעמי גדול, או שאפשר לשלב בין השניים. אולם, המילה 'קיבוע' היא משמעותית כאם, שהרי ברגע שהנישום מחליט כיצד הוא נהנה מהפטור, יש לו אמנם תקופה מסוימת שבה הוא יכול להתחרט, אך לאחר מכן ההחלטה תלווה אותו לשארית חייו. לכן, ההיוועצות עם מומחה למיסוי פנסיוני לקראת פרישה כל כך חשובה". 

לפרוש בשיא

רו"ח אייל מנדלאוי הוא אוטוריטה בתחום של מיסוי פרישה. אייל עבד במס הכנסה החל משנת 1994, למשך עשר שנים. לאחר מכן, ב-2004, היה מנכ"ל של מכללה ללימודי חוץ של מכללת קריית אונו, ובמקביל הקים את משרדו בשנת 2010. כיום הוא מציע שתי מחלקות עיקריות: מחלקה אחת נותנת שירותי ייעוץ פרישה, הכנת תיקים וכדומה, ומחלקה שנייה העוסקת בנושא של דו"חות שנתיים והחזרי מס. המנכ"לית של המשרד היא קרן, אשתו של אייל. בנוסף, אייל מלמד במסלול לחשבונאות לתואר ראשון ולתואר שני באוניברסיטת בר אילן, וכן מרצה בקורסים של יועצי מס, חשבי שכר, קורסים של לשכת רואי החשבון, מרצה בנושא עבור ארגון חבר וכן ארגונים נוספים. בנוסף, יש לו קורס בנושא פרישה המופנה לרואי חשבון ויועצי מס המעוניינים להתמקצע בנושאי הפנסיה. 


מדוע אתה מלמד את הנושא של מיסוי פנסיה רואי חשבון ויועצי מס? אתה יוצר לעצמך תחרות.

אייל: "במובן מסוים זה נכון. אני הראשון שעשה את זה. בהתחלה פנו אלי רואי חשבון בצורה פרטנית לשיעורים פרטיים שאני אסביר להם את הנושא. בשלב מסוים, הבנתי שיש ואקום אמיתי בשוק, ושאין מי שידריך את הנושא כמו שצריך. הבנתי שכדי שרואי חשבון יוכלו לעסוק בנושא ברצינות, אני צריך לקחת יוזמה וללמד זאת בעצמי".


באילו נושאים אתה מרבה ללמד ולעסוק במשרד שלך?

"נושא אחד הוא הנושא של פריסה של חובות המס", אומר אייל. "למשל, אדם עוזב מקום עבודה, והמעסיק נותן לו מענק פרישה נדיב. מס כידוע משולם בחישוב שנתי, כלומר, בהנחה שאנו מדברים בעובד שהרוויח ברמה סבירה וקיבל מענק של עשרות או מאות אלפי שקלים, אז בשנה שבה הוא מקבל את המענק, עליו לשלם סכום נכבד לפי מס שולי ליחיד, קרי 50%. עם זאת, יש משהו מעט לא הוגן, שדווקא בשנה שהוא מרוויח הרבה, הוא יצטרך לשלם מס בשיעורים כה גבוהים. לכן, יש אפשרות לפרוס את חבות המס לתקופה של כמה שנים, כך שחבות המס תרד. זה נושא שאני מלמד בקורס שלי, כיצד לבצע תכנון מס נכון עבור הלקוחות, כדי להפחית את התשלום בצורה משמעותית". 

מנדלאוי יועצים בע"מ, אופיר הראל מנדלאוי יועצים בע"מ | אופיר הראל מנדלאוי יועצים בע"מ, אופיר הראל

נושא נוסף שהוא מאוד שכיח בשנים האחרונות, הוא הנושא של פרישה מדומה: נניח ויש אדם שהגיע לגיל פרישה (67 לגבר, ו-62 לאישה). בעבר, מי שהיה מגיע לגיל פרישה, לא היה יכול לקבל קצבת פנסיה ומשכורת בו זמנית. עם זאת, תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, אפשר לנו לקבל קצבת פנסיה, וליהנות מפטור מסוים על הפנסיה, וכן להמשיך לעבוד. עם זאת, חשוב לציין כי קצבת זקנה מביטוח לאומי מותנית בהכנסות, ולכן מי שממשיך לעבוד לאחר גיל הפנסיה לא ייהנה מקצבת ביטוח לאומי. משום כך, צריך תמיד להיוועץ עם מומחה, ולראות האם משתלם לעבוד לאחר גיל הפנסיה, ובאילו תנאים".


רו"ח אייל מנדלאוי מתמחה בתחום הפנסיה . ניתן להיכנס לאתר או להתקשר לטלפון 073-7690302.

המשרד נמצא בשדרות ירושלים 1, יבנה. ניתן להציץ גם בעמוד הפייסבוק של רו"ח אייל מנדלאוי , ובערוץ היוטיוב המאוד מושקע שלו , תו תמצאו המון טיפים בנושא פנסיה.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות