אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשל התפשטות זן הדלתא: 4.5 מיליארד שקל לביטוח לאומי ולמשרד הבריאות צילום: יובל חן

בשל התפשטות זן הדלתא: 4.5 מיליארד שקל לביטוח לאומי ולמשרד הבריאות

ועדת הכספים אישרה העברות בתוך התוכנית הכלכלית המיוחדת להתמודדות עם הקורונה. עדכון הסכומים נבע מהתפשטותו של זן דלתא שהגדילה את ההוצאות החזויות במשרד הבריאות, וכן את תשלומי האבטלה

05.09.2021, 13:47 | שלמה טייטלבאום

ועדת כספים אישרה העברה של 2.7 מיליארד שקל למוסד לביטוח לאומי ו-1.8 מיליארד למשרד הבריאות עבור רכישת בדיקות ותקצוב בתי החולים. מדובר על העברות בתוך התוכנית הכלכלית המיוחדת להתמודדות עם הקורונה, סך התכנית עומד על כ-68 מיליארד שקל לשנת 2021.

קראו עוד בכלכליסט:

הגידול בסכומים הללו נבע מהתפשטותו של זן דלתא אשר הגדילה את ההוצאות החזויות במשרד הבריאות, ובתשלומי אבטלה. המקור התקציבי להעברות האלו הוא מספר תוכניות אשר שיעור המימוש שלהם נמוך ממה שציפו. 

הכסף שהועבר לביטוח לאומי, מיועד לשפות את ביטול הארכת הזכאות לאבטלה עד לחודש יוני 2021 לעובדים הזכאים, קיצור תקופת האכשרה המזכה באבטלה, ביטול קיזוז כפל קצבאות, מענק הסתגלות עבור בני 67+. בנוסף מיועד מקצת מהסכום לשיפוי המוסד בגין חלוקת מענקים לתושבים ועסקים: מענק אוניברסלי בפסח, מענק לכל אזרח, מענק אבטלה ממושכת, מענק למעסיקים עבור ימי בידוד של עובדיהם, ומענקים ליולדת חלף דמי-לידה.


בדיקות קורונה, צילום: רויטרס בדיקות קורונה | צילום: רויטרס בדיקות קורונה, צילום: רויטרס


מרבית הכסף שהועבר למשרד הבריאות (1.15 מיליארד שקל), מיועד להמשך הפעלת מערך הבדיקות, רכש ערכות דיגום לביצוע בדיקות ומטושים וריאגנטים, והרחבה של כוח האדם התומך, תקצוב תוכנית מגן חינוך, ופעילות הדיגום במוסדות החינוך ובמוסדות הסיעודיים, במתחמי דרייב אין ובבתים, ובמתחמי דיגום לצורך תו ירוק לילדים. ויתר הסכום למימון הוצאות קופת החולים בפעילויות דוגמת תגבור שירותים ניתנים מרחוק, ותגבור פעילות תמיכה נפשית וטיפול פסיכולוגי הניתן דרך הקופות. 

בין התוכניות הכלכליות שמהוות את המקור התקציבי להעברות אלו ניתן למנות, 1.8 מיליארד שקל מסעיף הלוואות בערבות מדינה לעסקים. 1.3 מיליארד שקל שיועדו לשיפוי רשויות בגין הנחות בארנונה, 1.1 מיליארד שקל בגין מענק סוציאלי לעצמאיים, 252 מיליון שקל בגין משיכת פקדון חיילים משוחררים.

בפתח הדיון התייחס יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, להעברת התקציב בסוף שבוע שעבר "אחרי 3 שנים שלא היה אירוע כזה, והפכו את התקציב לאירוע פוליטי, הצלחנו לעשות את זה, אני מודה לכל השותפים על שיתוף הפעולה, הרצון להעביר את התקציב, ולהגיע לפשרות". קושניר – שעומד בראשות הוועדה העיקרית להעברת תקציב המדינה בכנסת – התייחס גם למה שעתיד לקרות בכנסת, אך לא הצביע על שינויים קונקרטיים אותם הוא ינסה להוביל "כרגע הכדור מגיע אלינו, הרבה מאוד מהדברים יגיע לכאן, נעבוד קשה במטרה להביא את התקציב לקריאה שנייה ושלישית ולעשות אותו יעיל וטוב, לטובת כלל האזרחים".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות