אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מצוד אחר 6 אסירים ביטחוניים שברחו מכלא גלבוע באמצעות מנהרה צילום: ישראל מושקוביץ

מצוד אחר 6 אסירים ביטחוניים שברחו מכלא גלבוע באמצעות מנהרה

דרמה באחד מבתי הכלא המאובטחים ביותר בישראל: לפנות בוקר גילו בשב"ס על היעלמותם של האסירים - בהם זכריה זביידי. מחוץ למקום אותרו פריטי לבוש ונעליים. מאות לוחמי ימ"מ עושים את דרכם למקום, כלל הסוהרים הוקפצו

06.09.2021, 07:03 | ynet

שישה אסירים ביטחוניים - בהם המחבל זכריה זביידי - ברחו הלילה (בין ראשון לשני) מכלא גלבוע באמצעות מנהרה. מסוקים ורחפנים של המשטרה חגים באזור ומחפשים אחריהם, ומאות ולוחמי ימ"מ ואנשי יחידות מיוחדות עושים את דרכם למקום. 

קראו עוד בכלכליסט:


ששת האסירים שנמלטו הלילה מכלא גלבוע מתגוררים באזור ג'נין, ומלבד זכריה זביידי שצמח בפתח כולם מזוהים עם הג'יהאד האיסלאמי, שבסיס הכוח המשמעותי שלו ביהודה ושומרון נמצא באזור ג'נין ובכפרים עראבה, טאמון ויעבד.

 המנהרה שאותרה הבוקר כלא גלבוע, צילום: ישראל מושקוביץ המנהרה שאותרה הבוקר כלא גלבוע | צילום: ישראל מושקוביץ  המנהרה שאותרה הבוקר כלא גלבוע, צילום: ישראל מושקוביץ


יחד עם המחבל זביידי, שנחשב לסמל של מחנה הפליטים בג'נין ושל האינתיפאדה השנייה בכלל, נמלטו מחמוד עבדאללה עארדה (46) שנשפט למאסר עולם וכלוא מ-1996, אחיו מוחמד קאסם עארדה (39) השפוט גם הוא למאסר עולם מאז 2002, יעקוב מחמוד קאדרי (49) שמרצה מאסר עולם מאז 2003, איהאם נאיף קממג'י (35) שהורשע בגרימת מותו של אליהו אשרי ונכלא ב-2006 למאסר עולם, ומונאדל יעקוב אינפיעאת (26) שכלוא מ-2019. אינפיעאת, שהה בכלא הישראלי גם לפני עשור כשנעצר בפברואר 2011 בגין השלכת בקבוק תבערה ונשלח ל-11 חודשי מאסר. הוא יצא מהכלא במסגרת הפעימה השנייה של עסקת שליט, אז שוחררו 550 אסירים מהכלא.  

החיפושים אחר האסירים שברחו מכלא גלבוע, צילום: גיל נחושתן החיפושים אחר האסירים שברחו מכלא גלבוע | צילום: גיל נחושתן החיפושים אחר האסירים שברחו מכלא גלבוע, צילום: גיל נחושתן

כוחות צה"ל משתתפים בסריקות בצפון השומרון בעיקר על בסיס יחידת האיסוף של אוגדת איו"ש 636, שמפעילה אמצעי חוזי ותצפית לצד רחפנים. צה"ל הקצה פלוגה לתגבר את המשטרה בחיפושיה בקו התפר וההיערכות המוגברת גם לאפשרות של מחסומים באזור ג'נין. 

הדרמה בכלא הביטחוני, שהוקם בעקבות האינתיפאדה בשנות ה-2000 ונחשב לאחד מהשמורים במדינה - החלה סמוך לשעה 04:00, אז דווח לרכזי הביטחון באזור העמקים על הבריחה מהכלא. סמוך לשעה 05:47 הודיע שב"ס על "דיווח ראשוני" בעניין חשד לבריחת שישה אסירים, ומסר כי הנסיבות נבדקות. כלל הסוהרים נמצאים כעת במתחם בית הסוהר, כשגם אלו שהיו בבית הוקפצו אליו בשעה האחרונה. במקום הוקם חפ"ק משותף של המשטרה והשב"ס שמנהל את המצוד אחר הנמלטים. 

 גורם באזור אמר כי ככל הנראה האסירים הספיקו להתרחק מהמקום. סמוך לחפ"ק שהוקם אותרו פרטי לבוש ונעליים, ככל הנראה של הנמלטים, וכן הבור שממנו הצליחו לצאת אל מחוץ לכותלי הכלא.

סקירות באוויר באזור הגלבוע, ישראל מושקוביץ סקירות באוויר באזור הגלבוע | ישראל מושקוביץ סקירות באוויר באזור הגלבוע, ישראל מושקוביץ

אחד האסירים שנמלטו הוא המחבל זכריה זביידי, מפקד גדודי חללי אל-אקצא של פתח בג'נין, שאחרי שנים של עבודה בשלטון הפלסטיני הואשם לפני שנתיים בפיגועי ירי. חמשת האסירים האחרים מזוהים עם הג'יהאד האיסלאמי. גם שב"כ מעורב בחקירת הבריחה - ונבדק חשד כי השישה נמלטו לג'נין.

בגדי האסירים שברחו, צילום: ישראל מושקוביץ בגדי האסירים שברחו | צילום: ישראל מושקוביץ בגדי האסירים שברחו, צילום: ישראל מושקוביץ

לפי חקירה ראשונית, הבריחה התרחשה בין 04:00-03:30. בשירות בתי הסוהר מתחקרים את האירוע משעות הבוקר המוקדמות ומנסים להבין איך מצד אחד אף עובד לא שם לב לחסרונם -ומנגד בודקים מי היה זה שהבחין בכך, ואיך זה נודע לסוהרים.

כלא גלבוע נפתח בשנת 2004 עם עליית הצורך במקומות כליאה לאסירים הביטחוניים של תקופת אינתיפאדת אל-אקצא וריבוי הפיגועים. לצורך כך הרחיבו בשירות בתי הסוהר את כלא שטה, והמתקן החדש נקרא "שאטה ב'", אך תוך זמן קצר הפך לכלא עצמאי שנקרא על שם ההר שנישא מעליו.

נמלט מהכלא. המחבל זכריה זביידי, צילום: EPA נמלט מהכלא. המחבל זכריה זביידי | צילום: EPA נמלט מהכלא. המחבל זכריה זביידי, צילום: EPA

לפי שירות בתי הסוהר, הכלא נבנה ברמת ביטחון מירבית ולפי תפיסת ביטחון חדישה וקפדנית, כשכל אגף מחובר באמצעות שרוול למכלול המרכזי. במקום כלואים אסירים ביטחוניים השפוטים לתקופות ארוכות, עצורים פליליים, אגף הפרדה ואסירי עבודה. 

קו התפר באזור הגלבוע ידוע כבעל פרצות רבות בגדר שבין ישראל לשטחים דרכן חוצים שב"חים רבים, אך גם דרך הגדר עצמה אין קושי רב לדלג בשל המרחב הגדול ומיעוט הכוחות היחסי שפועל בגזרת צפון השומרון באופן קבוע.

האסירים שנמלטו מכלא גלבוע, AP האסירים שנמלטו מכלא גלבוע | AP האסירים שנמלטו מכלא גלבוע, AP


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות