אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ווישור מעוניינת באביגדור קפלן כיו"ר איילון אחזקות צילום: עמית שעל

בלעדי

ווישור מעוניינת באביגדור קפלן כיו"ר איילון אחזקות

אם חברת הביטוח הדיגיטלית תשלים את רכישת השליטה בחברה־האם של איילון ביטוח ממשפחת רחמני, עשוי קפלן לחזור לענף שאותו עזב ב־2013

09.09.2021, 06:59 | גולן חזני

בדרך חזרה לעולם הביטוח? ל"כלכליסט" נודע כי אביגדור קפלן מועמד לתפקיד יו"ר חברת איילון אחזקות, שהשליטה בה עוברת בימים אלה ממשפחת רחמני לידי חברת הביטוח הדיגיטלית ווישור (WeSure). בשבוע שעבר הודיע אהרון פוגל על פרישתו משני תפקידים בקבוצה — יו"ר איילון אחזקות הציבורית ודירקטור בחברה־הבת הפרטית איילון ביטוח. פוגל נימק את הפרישה בכוונתו לאפשר לבעלי השליטה החדשים בחברה למנות דירקטורים מטעמם.  


קראו עוד בכלכליסט:


האספה הכללית של בעלי המניות מינתה את פוגל לדירקטור באיילון אחזקות ביוני 2019, ושבועיים לאחר מכן הוא מונה לתפקיד היו"ר. בהמשך מונה פוגל לדירקטור באיילון ביטוח ולחבר בוועדת השקעות הנוסטרו של החברה. 

מינויו של פוגל התרחש על רקע עימות בין בעל השליטה באיילון, לוי רחמני, לבין דירקטוריון איילון אחזקות, ובעיקר מול היו"ר שלמה גרופמן, שהיה בעבר חבר של רחמני, והוא זה שמינה אותו לתפקיד. רחמני הודיע לגרופמן כי ימנה דירקטורים חדשים וידיח אותו. גרופמן וחברי הדירקטוריון האחרים יצאו נגד רחמני, בטענה שנקט אמצעים פסולים כדי להשפיע על התנהלות הקבוצה, וזאת בניגוד להוראות הרגולטור. הרקע לעימות היה זהות המנכ"ל של איילון אחזקות הציבורית. 

קפלן. כיהן כמנכ"ל כלל ביטוח, ביה"ח הדסה, קבוצת אלון ומשרד הרווחה, צילום: עמית שעל קפלן. כיהן כמנכ"ל כלל ביטוח, ביה"ח הדסה, קבוצת אלון ומשרד הרווחה | צילום: עמית שעל קפלן. כיהן כמנכ"ל כלל ביטוח, ביה"ח הדסה, קבוצת אלון ומשרד הרווחה, צילום: עמית שעל


פוגל כיהן 13 שנים כיו"ר מגדל ביטוח וכיו"ר מגדל שוקי הון, ופרש בספטמבר 2013, לאחר שהשליטה עברה מתאגיד ג'נרלי האיטלקי לידי שלמה אליהו. 

קפלן הוא מאנשי הביטוח הוותיקים בישראל. הוא שימשבשנים 2013–2008 כמנכ"ל כלל ביטוח, שנשלטה אז בידי אי.די.בי, שבה שלטו נוחי דנקנר, משפחת לבנת ומשפחת מנור, ומאז שעזב אותה לא החזיק קפלן תפקיד בענף. הוא כיהן כמנכ"ל ביה"ח הדסה, מינוי שקיבל ביוני 2013, אך לאחר שנה התפטר, בעקבות מינוי חשב מלווה מטעם המדינה. בתחילת 2015 מונה למנכ"ל קבוצת אלון, שהיתה בשליטת שרגא בירן ודודי ויסמן. קפלן ליווה את החברה בהסדר החוב שאליו נקלעה, בעקבות המשבר של החברה־הבת מגה, עד שנמכרה למוטי בן־משה. בארבע השנים האחרונות כיהן קפלן כמנכ"ל משרד הרווחה, עד החלפתו לפני כחודש בידי סיגל מורן.

ביוני השנה חתמה ווישור — בהובלת המייסד והיו"ר אמיל ויינשל, המנכ"ל ניצן צעיר־הרים ונשיא החברה יוחנן דנינו, שהיה בעבר מפכ"ל המשטרה — על עסקה לרכישת השליטה (50.4%) מאיילון אחזקות תמורת 354 מיליון שקל. חודש לאחר מכן הודיעה כי תרכוש 16.8% נוספים תמורת 118.2 מיליון שקל. אם העסקה תושלם, ווישור תחזיק ב־67% ממניות איילון, ותשלם עבורן 473 מיליון שקל. 

הסכום שתשלם ווישור עבור כשני שלישים ממניות איילון גבוה משווי השוק של החברה כולה, שעומד על כ־433 מיליון שקל. המחיר בעסקה משקף לאיילון אחזקות שווי של 706 מיליון שקל — פרמיה של 60% על מחיר השוק. 

עד כה שילמה ווישור מקדמה של 16 מיליון שקל על חשבון התמורה הכוללת. בימים אלה ממשיכים הצדדים לקדם את העסקה וממתינים לאישורים הרגולטוריים הנחוצים, כולל זה של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, שבראשה עומד משה ברקת. אם העסקה תושלם, תנסה ווישור להטמיע את התשתית הדיגיטלית שלה באיילון, במטרה ליצור פלטפורמה משמעותית שמגלגלת מיליארדי שקלים בשנה, שתקל עליה את החדירה לשווקים בינלאומיים. 

עבור ויינשל וצעיר־הרים, העסקה הזו היא חזרה לחברה שהובילו באמצע העשור הקודם, כשויינשל כיהן כמנכ"ל איילון וצעיר-הרים היה מנהל חטיבת המטה והאחראי על אגף ביטוחי פרט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות