אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עמותת "שבתות וחגים לנוער" בירושלים – הבית החם שדואג לבני נוער בסיכון יח"צ

עמותת "שבתות וחגים לנוער" בירושלים – הבית החם שדואג לבני נוער בסיכון

חגי תשרי כבר בפתח, וזה הזמן להכיר ולפתוח את הלב לעמותת "שבתות וחגים לנוער", ששמה לה למטרה לתת קורת גג, מיטה וארוחה חמה למאות בני נוער בסיכון שנמצאים ברחוב ללא מסגרת. שוחחנו עם מקים העמותה אלי שהפורקר שסיפר לנו איך החליט להקדיש את חייו למען אחרים: "איפה שיש חושך -שם אני מדליק את האור"

09.09.2021, 13:13 | בשיתוף Visionet

אלי שהפורקר, מקים ומנהל עמותת "שבתות וחגים לנוער", הרים את הכפפה לפני כעשר שנים כשהקים את הבית החם לנוער בסיכון במרכז ירושלים. הבית החם, שבהמשך הדרך הפך רשמית לעמותת "שבתות וחגים לנוער", הוקם מכיוון שלדבריו הייתה מצוקה מאוד גדולה בירושלים: "לעיר ירושלים מתנקזים הרבה בני בנוער מכל הארץ", מספר אלי. "בני הנוער האלה מגיעים לעיר ורבים מהם מוצאים את עצמם  בשישי-שבת ללא ארוחה חמה וללא פינה משלהם. הבית החם הוקדם בכדי לסייע בכך. הבית החם והעמותה שלנו נועדו לסייע דווקא בשבתות ובחגים, מכיוון שרוב  העמותות האחרות לא נותנות מענה בימים אלה".

"בכל שבת אנחנו דואגים לסעודת שבת עשירה"

עוד לפני הקמת העמותה, אלי ואשתו היו מזמינים אליהם הביתה לארוחת שישי את אותם בני הנוער משוטטים שנפלטו מבתיהם: "זה התחיל בקטן, כשהכמות גדלה משבוע לשבוע. בהמשך, אנשים התחילו לדבר על האירוח שלנו, וזה התחיל להיות קשה מבחינת כמויות. בנקודה הזאת החלטתי שאני מקים בית חם במרכז ירושלים". 

שבתות וחגים לנוער, יח"צ שבתות וחגים לנוער | יח"צ שבתות וחגים לנוער, יח"צ

וכך לפני עשר שנים, גייס אלי חברים טובים ובעזרתם הצליח להקים בית שיאכלס את אותם בני נוער אבודים בסופי השבוע ובחגים: "שכרנו מבנה שנמצא ממש במרכז העיר, ליד כיכר ציון והתחילו להגיע אלינו בני נוער. עם הזמן הצלחנו לגייס מתנדבים ואנחנו בשאיפה שבעתיד הקרוב נצליח גם לשלם משכורות לאותם אנשים. בעשר השנים שאנחנו פה, הצלחנו להתקדם, להתפתח ולתת מענה לבני הנוער. בכל שבת אנחנו דואגים לסעודת שבת עשירה עם המיטב שאנחנו יכולים להעניק לנערים ולנערות האלה. הקו המנחה שלי הוא שאיפה שיש חושך - שם אני מדליק את האור".  

לא רק שבתות וחגים

לאחר שהעמותה, ואלי בראשה, הצליחה לתת מענה לבני הנוער בשבתות ובחגים, עלה צורך נוסף – ימי חמישי. "במשך הזמן, גילינו שימי חמישי בלילה אלה גם ימים בעייתיים", מספר אלי. "יום חמישי זה יום שבני נוער מסתובבים ברחובות ומחפשים ריגושים, וגם שם החלטנו לתת להם מענה. הקמנו פרויקט בו אנחנו פותחים את הבית החם מהערב ועד 6 בבוקר. בשעות האלה, כשבני הנוער ברחובות, הם יכולים להגיע אלינו, לשים את הראש, לאכול, לשיר, לנגן, לדבר או לישון, כל דבר שהם צריכים או רוצים".   

צלילי המוזיקה

במשך השנים ובהמשך להתפתחות ולגדילה של העמותה, אלי ושאר החברים בעמותה, שכרו מבנה חדש והקימו בו חדר מוזיקה. "בני נוער אוהבים לנגן ולשיר וזה עושה להם טוב", מספר אלי. "הקמנו חדר מוזיקה שנתרם על ידי הוריו של החייל ברקאי שור ז"ל, שנפל בעת מילוי תפקידו במבצע 'צוק איתן'. החדר מספק כלי מוזיקה רבים כגון תופים, גיטרות, כלי הקשה, אורגן ועוד. לצד כל הכלים, הקמנו אולפן הקלטות קטן שממנו כבר יצאו להקות ובני נוער שמצאו שפה משותפת במוזיקה. לאחר ההקמה של חדר המוזיקה, שהצליח לגבש, לאחד ולחבר אנשים רבים, זכינו לחתן 22 זוגות שהכירו שם. אפילו ערכנו אצלנו חתונה אחת עם די ג'יי, רב, אוכל והכל בהתנדבות".   

שבתות וחגים לנוער, יח"צ שבתות וחגים לנוער | יח"צ שבתות וחגים לנוער, יח"צ

מענה חירום

עוד אחת משלל היוזמות של העמותה הוא מתן מענה חירום. ישנם הרבה בני נוער שמוצאים את עצמם ברחוב או שחלילה נזרקו מהבית, ואין להם מסגרת או מישהו שידאג להם, וגם לכך נותן אלי מענה: "אנחנו נותנים להם מענה של מיטה עד שבוע במוטלים שונים ברחבי העיר. זה מענה שמיועד למצב חירום שבו אין לבני הנוער מקום ללון בו, והם מגיעים אלינו מפה לאוזן".  

דירת מעבר לבנות – דירה לשיקום ושינוי

עוד יוזמה ברוכה וחשובה של העמותה, שנולדה בתקופת הקורונה, היא הקמת בית נוסף לבנות – דירת מעבר: "זאת דירה שאנחנו משכירים לבנות שקשה להן, שהן ללא עבודה או שנזרקו מהבית, מגילאי 18 ועד 24. המטרה של הדירה היא לעזור להן לצאת מהמצב אליו נקלעו ולשקם אותן. זה בית מיוחד מאוד שנותן מסגרת של חצי שנה עד שנה לבנות שצריכות ורוצות לעבור תהליך. לדוגמא, הגיעה אלינו לפני שנה מישהי שהייתה בהיריון ונשארה אצלנו בדירה במשך כמה חודשים, עד ללידה. היום כבר יש לה ילדה והיא שוכרת דירה משלה, זאת הצלחה מבחינתי וזאת המטרה של דירת המעבר הזאת".

שבתות וחגים לנוער, יח"צ שבתות וחגים לנוער | יח"צ שבתות וחגים לנוער, יח"צ

לפתוח את הכיס ואת הלב – דווקא בתקופת החגים

אלי מספר על התוכניות העתידיות והצורך בתקצוב נוסף: "בימים אלה, המטרה שלנו היא לחזק את כל הפעילויות שאנחנו עושים היום, מכיוון שאנחנו לא נתמכים על ידי המדינה והעירייה. אנחנו פחות מתוקצבים מכיוון שהפורמט של העמותה שלנו הוא פחות פורמלי, וזה מה שגורם לבני הנוער להתחבר, לאהוב את המקום ולהרגיש בו נוח. אלה חבר'ה שרק צריכים שמישהו יאמין בהם ויקבל אותם כדף חלק לעתיד טוב יותר. יש אצלנו כללים שאין אלכוהול ואין סמים, אבל מעבר לזה חשוב לנו שבני הנוער האלה ירגישו בבית ולא במסגרת פורמלית נוקשה".  

בכוונת העמותה להקים בקרוב דירת חירום שתיתן מענה חירום של מיטות ליום עד שבוע, במקום לשכור לנערים ולנערות מיטות במוטלים. בנוסף, העמותה רוצה לחזק את דירת המעבר של הבנות ולהגדיל את היצע השירותים שהיא יכולה ומסוגלת להעניק לבני הנוער. 

"בשביל התרחבות ועזרה נוספות, אנחנו צריכים עוד תקציב ולגייס אנשים טובים לצידנו", מספר אלי. "מלווה אותנו לאורך כל הדרך אושרת כראדי שמסייעת ככל הניתן, ויש לנו תרומות ממשפחה, חברים והרבה אנשים טובים שהכרנו במשך עשר השנים האחרונות, אבל זה לא מספיק וזה לא יציב. אנחנו רוצים להתרחב ולעזור ליותר אנשים, במיוחד עכשיו, כשהחגים בפתח, חשוב לנו שתהיה לנו יכולת לעזור לכמה שיותר בני נוער שאין להם איפה לעשות את החג. בעזרת סיוע של אנשים טובים, נוכל להעניק להם עתיד טוב יותר".

הבית החם של עמותת "שבתות וחגים לנוער" מעניק ארוחות שבת וחג ליותר מ-500 נערים ונערות בחודש. צוות העמותה מונה כ-50 מתנדבים ללא שכר, אשר משקיעים מזמנם וממרצם על מנת לתת לנוער בית. 


תרומות לעמותה מתקבלות באתר ואפשר לשלם דרך אשראי או העברה בנקאית:

באתר הבית>>

במספר טלפון שלנו: 02-5001121

בפייסבוק שלנו>>

אינסטגרם שלנו>>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות