אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שניים מהמחבלים שנמלטו מכלא גלבוע נלכדו בנצרת;  רקטה שוגרה לאשכול - ויורטה

שניים מהמחבלים שנמלטו מכלא גלבוע נלכדו בנצרת; רקטה שוגרה לאשכול - ויורטה

בתום מצוד נרחב לכדו שוטרי סיור שניים מהמחבלים שנמלטו מכלא גלבוע - בזכות אזרח שדיווח על "שב"חים" שביקשו ממנו אוכל. אחד מאלו שנלכדו: אסיר הג'יהאד איסלאמי שפיקד על תוכנית הבריחה, ושלאחריה התפצלו השישה לקבוצות. 4 מחבלים, בהם זכריא זביידי, עדיין חופשיים

10.09.2021, 23:13 | ynet

אחרי כמעט חמישה ימים של מצוד: שניים מהמחבלים שנמלטו מכלא גלבוע נלכדו הערב (שישי) על ידי שוטרי סיור בנצרת. השניים שנעצרו הם יעקוב מחמוד קאדרי (49) שמרצה מאסר עולם מאז 2003, ומוחמד קאסם עארדה (39) ששפוט גם הוא למאסר עולם מאז 2002. עוד ארבעה מחבלים, בהם זכריא זביידי, נותרו חופשיים, כשברקע הערכות שהמחבלים התפצלו לאחר שנמלטו לכמה קבוצות, כנראה שלוש. 

במשטרה מסרו כי המחבלים נלכדו באזור הר קפיצה בנצרת. לפי המשטרה, לפני כמה שעות דיווח אזרח למוקד 100 על שני "ש"בחים" שפנו אליו וביקשו ממנו אוכל ועזרה. בעקבות הדיווח למוקד הוקפצו לאזור כוחות גדולים, ובסריקות שערכו במקום אותרו שני המחבלים במקום מרוחק מהמקום עליו דיווח האזרח תחילה. לאחר שנעצרו הם הועברו לחקירת שב"כ. שני המחבלים בניידת,  שני המחבלים בניידת שני המחבלים בניידת,


בתוך כך, אזעקת צבע אדום נשמעה הערב (ו') בשלושה יישובים בשטח המועצה האזורית אשכול שבעוטף עזה, ולאחר מכן אישר צה"ל כי זוהה שיגור אחד מרצועת עזה, שיורט על ידי מערכת כיפת ברזל. האזעקה, שנשמעה בשעה 22:51 ביישובים אבשלום, יבול, שלומית, הופעלה פחות משעה לאחר שנודע דבר מעצרם בנצרת של שניים מששת המחבלים שנמלטו מכלא גלבוע, יעקוב מחמוד קאדרי ומחמוד עבדאללה עארדה. תושבים באזור דיווחו על פיצוצים, ולא דווח על נפגעים.

בחמאס ובכן בג'יהאד האיסלאמי - שחמישה מבין האסירים שנמלטו נמנים עמו, כולל השניים שנלכדו כעת - הזהירו לאורך הימים האחרונים מתגובה חריפה אם האסירים ייפגעו. ארגוני הטרור בעזה קראו גם להתפרעויות בעקבות הסנקציות שהוטלו על שאר האסירים הביטחוניים בבתי הכלא, בעקבות הבריחה. עוד ארבעה מחבלים, בהם זכריא זביידי, נותרו חופשיים, כשברקע הערכות שהמחבלים התפצלו לכמה קבוצות לאחר שנמלטו.

בחמאס לא התייחסו הערב ישירות לשיגור האפשרי של רקטה מעזה, ומסרו בעקבות לכידתם של שני האסירים שנמלטו: "הכבוד שהם הביאו מעצם הצלחת בריחתם הוא מספיק - והם הרסו את המוניטין של ישראל". בחמאס הוסיפו כי אותם אסירים "בוודאות יחיו כאנשים חופשיים בעתיד, והעם הפלסטיני עומד לצידם עד אשר ישוחררו".


פרט לשני המחבלים שכעת נעצרו, עוד ארבעה כאמור נותרו חופשיים: זכריא זביידי (45) שנחשב לסמל מחנה הפליטים בג'נין והאינתיפאדה השנייה, והוא איש פתח היחידי מבין הנמלטים. שאר המחבלים שטרם נלכדו הם מוחמד קאסם עארדה (39), אחיו של מחמוד עבדאללה עארדה ששפוט גם הוא למאסר עולם מאז 2002, איהאם נאיף קממג'י (35) שהורשע בגרימת מותו של אליהו אשרי מאיתמר ונכלא ב-2006 למאסר עולם, ומונאדל יעקוב אינפיעאת (26).

ששת המחבלים הצליחו להימלט דרך חור שחפרו ברצפת שירותי התא המשוריין שלהם בכלא גלבוע, בלילה שבין ראשון לשני, ומאז מעורבים במצוד הנרחב אחריהם כלל זרועות הביטחון באחד מהמצודים הנרחבים בשנים האחרונות. מוקדם יותר היום הבטיח שר הביטחון בני גנץ, בסיור שערך בשומרון, כי ישראל תשים את ידה על כלל המחבלים, במוקדם או במאוחר. "יש כיוונים מודיעיניים ומבצעיים ואני בטוח שנתפוס אותם", אמר. 

שר הביטחון הוסיף כי הוא "מתרשם שנעשית עבודה נחושה בשילוב זרועות ראוי בין הארגונים, עם פעולה נרחבת בשטח - בין אם הוא קרוב לשטח הזה או רחוק". הוא ציין כי לצד הסריקות הנרחבות אחר האסירים שנמלטו, "אנחנו ממשיכים גם את הקשרים שלנו עם הרשות הפלסטינית. צריך להבין שמדובר בשישה מתוך מיליונים שחיים פה וצריך להיות מסוגלים לטפל בשישה האלה ובעוזריהם מבלי להפר את האיזונים האחרים".

בהכנת הידיעה השתתפו: יואב זיתון, אלי סניור, ישראל מושקוביץ ואליאור לוי


החיפושים אחרי האסירים, צילום: גיל נחושתן החיפושים אחרי האסירים | צילום: גיל נחושתן החיפושים אחרי האסירים, צילום: גיל נחושתן


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות