אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צחי אבו הציע עבור 25% מסטאר סנטר יותר מ־47% מהשווי בספרים צילום: לירון אטדגי

צחי אבו הציע עבור 25% מסטאר סנטר יותר מ־47% מהשווי בספרים

ארנה גרופ שבשליטת אבו הציעה לרכוש את אחזקתה של הפניקס במרכז המסחרי באשדוד ולעלות לאחזקה של 100% בנכס תמורת 260 מיליון שקל - כפול ממה ששילמה חברת הביטוח על חלקה. ההצעה משקפת למרכז שווי של 1.04 מיליארד שקל

13.09.2021, 07:27 | גולן חזני

הפניקס בדרך לאקזיט באשדוד? חברת ארנה גרופ שבשליטת צחי אבו (65%) הציעה לרכוש את חלקה (25%) של חברת הביטוח במרכז המסחרי סטאר סנטר באשדוד תמורת 260 מיליון שקל במטרה לעלות לאחזקה של 100% בנכס, כך דיווחה אתמול ארנה גרופ לבורסה. המחיר שמציעה ארנה גרופ משקף למרכז המסחרי שווי של 1.04 מיליארד שקל — גבוה ב־47% מהשווי שבו הוא רשום בספריה - 680 מיליון שקל בלבד נכון לסוף 2020.


קראו עוד בכלכליסט:


הפניקס רכשה את הנתח שלה במרכז המסחרי ב־2008 בתמורה ל־133 מיליון שקל ולפי שווי 530 מיליון שקל. כלומר, ההצעה של אבו מגלמת מחיר כפול מזה שלפיו חברת הביטוח רכשה את חלקה. עם זאת, ל"כלכליסט" נודע כי ארנה גרופ הגישה את ההצעה לחברת הביטוח מבלי לתאם זאת עמה. זאת לאחר שבתקופה האחרונה נפגשו הצדדים, והפניקס דרשה למכור את חלקה לפי שווי גבוה אף יותר.

ארנה גרופ מחזיקה בשני נכסים מניבים - המרכז המסחרי באשדוד וקניון בנהריה. המרכז באשדוד הוא הנכס המשמעותי ביותר שלה. הוא מתפרס על פני כמעט 50 אלף מ"ר, שיעור התפוסה בו עומד על 98% וה־NOI הוא כ־50 מיליון שקל בשנה. הקניון בנהריה רשום בספרי החברה לפי שווי של מעט פחות מ־218 מיליון שקל.

מניית ארנה גרופ זינקה אתמול ב־8% בעקבות ההודעה, וסיימה את יום המסחר בעלייה של 4%. בכך השלימה המניה זינוק של 440% מתחילת השנה, שמביא את החברה לשווי של 255 מיליון שקל.סטאר סנטר אשדוד, צילום: צפריר אביוב סטאר סנטר אשדוד | צילום: צפריר אביוב סטאר סנטר אשדוד, צילום: צפריר אביוב


אבו השלים את רכישת השליטה בארנה גרופ מידי הבעלים מרכוס וובר תמורת 430 מיליון שקל בפברואר האחרון. וובר רשם הפסד של כ־550 מיליון שקל על החברה, שבה החל להשקיע ב־2008. בעת הרכישה הסביר אבו ל"כלכליסט" כי לסטאר סנטר אשדוד יש פוטנציאל שהצדיק פרמיה משמעותית על שוויו בספרים. באותה העת אמר אבו: "סטאר סנטר הוא נכס פנטסטי שמוערך בחסר. שווי הקרקעות באזור הזה הגיע ל־6 מיליון שקל לדונם והשטח הוא 110 דונם, כך שהשווי הוא 660 מיליון שקל לקרקע בלבד. דמי השכירות של השוכרים נמוכים והחוזים מסתיימים בעוד 4 שנים, כך שנוכל לחדשם במחירים גבוהים יותר".

צחי אבו איש עסקים אשדוד ארנה 2, צילום: לירון אטדגי צחי אבו איש עסקים אשדוד ארנה 2 | צילום: לירון אטדגי צחי אבו איש עסקים אשדוד ארנה 2, צילום: לירון אטדגי

אם ארנה גרופ תרכוש את הנתח של הפניקס במרכז, זו תהיה עסקה משמעותית שנייה בפרק הזמן הקצר שבו אבו מכהן כמנכ"ל. אבו, בעל השליטה, התמנה למנכ"ל החברה ב־19 באוגוסט, לפני פחות מחודש, והחליף בתפקיד את רן ישראלי שעזב בסוף מאי. בסוף אוגוסט הגיעה ארנה גרופ להסכמות עם נושי ב.ס.ר אירופה על רכישת חלקה של האחרונה בקניון my mall בקפריסין (53%) ב־95 מיליון שקל. התמורה תשמש להחזר ניכר מהחוב של נושי ב.ס.ר אירופה, שהיתה בבעלות נחשון קיוויתי ופעלה בעיקר בתחום הנדל"ן במזרח אירופה. מדובר בקניון שנפתח ב־2009 בלימסול. על רכישת האחזקות של ב.ס.ר אירופה בקניון התמודדו שלל גורמים, בהם משפחת אירני, בעלת רשת חנויות היוקרה פקטורי 54, ואלי ישראלי, שבימים אלה מוכר את אחזקותיו בקניון מול הים באילת להפניקס.כמו כן, ביולי השנה חתמה ארנה גרופ על הסכם בלעדיות, שבינתיים הוארך לספטמבר, למכירת מגרש בנהריה המיועד לבנייה למגורים תמורת עד 108 מיליון שקל; העסקה תוכל להניב לחברה רוווח של כ־80 מיליון שקל. כשרכש את ארנה גרופ אמר אבו ל"כלכליסט": "הקרקע של החברה בנהריה רשומה בספרים ב־40 מיליון שקל והיא שווה להערכתנו כפול ומיועדת לבניית 300 דירות". אם העסקה תצא לפועל, אבו יוכל לומר שמכר את הקרקע במחיר גבוה מזה שחשב בהתחלה.

משפחת אבו, שעשתה את הונה מעסקי נדל"ן וקבלנות, בעיקר באזור אשדוד, עלתה לכותרות כשרכשה מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה את פי גלילות במאי 2020 בתמורה ל־720 מיליון שקל, ומאז מכרה לגדות מיכליות את חברת התפעול של פי גלילות ב־175 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות