אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקזיט ענק בחברה על-שם האח שנפל ביום כיפור: "איך התאריכים הסתדרו? לא ייאמן" צילום: אלעד גרשגורן

ראיון

אקזיט ענק בחברה על-שם האח שנפל ביום כיפור: "איך התאריכים הסתדרו? לא ייאמן"

בעקבות מכירת איתמר מדיקל ביותר מחצי מיליארד דולר, מספר לכלכליסט גיורא ירון, המייסד ויו"ר החברה, על המשא ומתן החשאי עם ZOLL Medical היפנית, על עתיד החברה שתמשיך לשאת את שם האח ז"ל וגם על עתידו האישי: "בלי יאכטה, סיגריה, וויסקי - אבל כן לעזור ליוצאי גולני באוניברסיטה"

13.09.2021, 15:03 | דיאנה בחור ניר

"מה הסיכוי שחברה בשם איתמר מדיקל, על שם אחי שנהרג במלחמת יום כיפור, תימכר בערב יום כיפור יום לפני העלייה לחרמון לזכרו? אפילו כופר כמוני כבר מתחיל להאמין שיש אלוהים".

גיורא ירון (73), המייסד ויו"ר איתמר מדיקל שנמכרה תמורת 538 מיליון דולר, מחזיק ב-6.1% ממניות החברה, והוא צפוי לקבל כ-100 מיליון שקל על שווי המניות שבבעלותו. בראיון לכלכליסט הוא מספר על העבר והעתיד של איתמר מדיקל שנמכרה תמורת 538 מיליון דולר לחברת ZOLL Medical היפנית בעסקה שכולה במזומן. איתמר היא חברת מכשור רפואי בעלת פלטפורמה דיגיטלית המתמקדת באבחון ביתי של דום נשימה בשינה הנסחרת בתל אביב ובניו יורק. היא פיתחה את מכשיר ה-WatchPAT הלא-פולשני לאבחון ביתי של הפרעות נשימה בשינה עבור חולים ומרכזים רפואיים. 

"זה יהיה פיצוץ חיובי עבור איתמר מדיקל". המייסד והיו"ר גיורא ירון , צילום: אלעד גרשגורן "זה יהיה פיצוץ חיובי עבור איתמר מדיקל". המייסד והיו"ר גיורא ירון | צילום: אלעד גרשגורן "זה יהיה פיצוץ חיובי עבור איתמר מדיקל". המייסד והיו"ר גיורא ירון , צילום: אלעד גרשגורן
גיורא ירון ואחיו איתמר ירון ז"ל. התמונה צולמה באיווה שבארה"ב, שם שהתה המשפחה בעקבות הדוקטורט של אביו, דן ירון. איתמר (משמאל), אז בן 6, וגיורא בן 10, צילום: באדיבות המשפחה גיורא ירון ואחיו איתמר ירון ז"ל. התמונה צולמה באיווה שבארה"ב, שם שהתה המשפחה בעקבות הדוקטורט של אביו, דן ירון. איתמר (משמאל), אז בן 6, וגיורא בן 10 | צילום: באדיבות המשפחה גיורא ירון ואחיו איתמר ירון ז"ל. התמונה צולמה באיווה שבארה"ב, שם שהתה המשפחה בעקבות הדוקטורט של אביו, דן ירון. איתמר (משמאל), אז בן 6, וגיורא בן 10, צילום: באדיבות המשפחה

החברה נרכשת בשעה שהיא מציגה צמיחה נמוכה במכירות ועדיין הפסדית (בדו"ח הכספי שפרסמה לפני חודש, ההכנסות בחציון הראשון של 2021 עמדו על 24.5 מיליון דולר, וההפסד התפעולי היה 9.9 מליון דולר. איתמר מדיקל השקיעה הרבה בכוח אדם שיגדיל מכירות אבל עובדה זו תרמה גם לגידול בהפסד). 

כמה זמן זה מתבשל? התראיינת לכלכליסט לאחרונה ולא הזכרת במילה את האקזיט המתרקם

"העבודה על העסקה נמשכה כמה חודשים טובים. עברתי סדרת שבי בחיל האוויר, גם אם תנערי אותי עם הרגלים באוויר והראש למטה - לא תוציאי ממני מילה לפני הזמן. זה היה עוד בהתהוות, שלב שבו הכול היה יכול להתפוצץ. זה היה לא מקצועי מצדי לדבר על זה לפני הזמן, לכן מטבע הדברים לא יכולתי לדבר".

הראיון שחולל סערה "בסוף יעלו עלינו עם קלשונים, כי לנו יש כסף" לפני חודשיים התראיין גיורא ירון לכלכליסט, ושמר על דממת אלחוט בנוגע למכירת החברה. הוא העלה על נס את הביומד: "הבינו שמדע נחשב, ושהמשקפופרים עם קשקוש ה-mRNA מצילים חיים" לכתבה המלאה

איך זה נולד?

"העסק נולד מזה שאנחנו מוכרים מכשור לרופאי שינה, אבל היה ברור לנו שאנחנו צריכים לפרוץ דרך דיסציפליניה יותר גדולה והיא הקרדיולוגית. אם את לא ישנה טוב, ויש לך אזורים בשריר הלב שלא מקבלים חמצן כמו שצריך - רקמת שריר הלב מתחילה להיפגע, אבל זו מכירה אחרת בשוק, וישראל היא שוק קטן. בארצות הברית יש לנו רק 40 איש שעוסקים במכירות, כשל-ZOLL הרוכשת יש 700 אנשי מכירות לעולם הקרדיולוגי. אם המיזוג יעבוד יפה, יש לך פי 20 יותר אנשי מכירות שיכולים למכור את המוצר. זה אמור להביא ליותר עבודה ומכירות. יש המון 'אם', אבל אם זה ינוהל נכון לא רק שלא מדובר בצמצום פעילות - זה יהיה פיצוץ חיובי עבור איתמר מדיקל".

הסכום גבוה מאוד יחסית לחברה בצמיחה מועטה במכירות ולא ברווח. תפסתם נישה יפה, אבל לא הייתם חברה בולטת בקרב החברות הטכנולוגיות האחרות. איך זה קרה?

"ZOLL רכשה בימים האחרונים חברה בשם רספיקרדיה (Respicardia), חברה במיניאפוליס שעושה שתל שפותר חלק מהבעיות של אירועי דום נשימה בשינה. אפשרות של שיתוף פעולה מסחרי, שבמסגרתו הם ימכרו את המוצר שלנו לקרדיולוגים. הם אמרו - אנחנו לא יודעים למכור מוצרים של מישהו אחר כי אין בזה מספיק רווח, אבל אמרו שיבחנו, ואם זה מספיק מעניין אותנו - נקנה אתכם. הם התחילו ללמוד את החברה, ובתום בדיקת נאותות של כמה חודשים - אתמול הכול נגמר".

החברה תמשיך לשאת את שם האח. מנכ"ל איתמר מדיקל גלעד גליק, אוראל כהן החברה תמשיך לשאת את שם האח. מנכ"ל איתמר מדיקל גלעד גליק | אוראל כהן החברה תמשיך לשאת את שם האח. מנכ"ל איתמר מדיקל גלעד גליק, אוראל כהן

השווי הזה, 50 אחוז מעל מחיר המניה ערב ההודעה, הוא בגלל הסינרגיה עם החברה הנוספת ש-ZOLL קנתה?

"השווי נקבע על בסיס מחיר היעד שנתנו שישה אנליסטים בוול סטריט שמעל 30 דולר".  

וזה קורה יום לפני האזכרה בחרמון של הגדוד של איתמר, אחיך שנהרג בקרב על החרמון ושעל שמו נקראת החברה

"אז תגידי לי שאין אלוהים בשמיים. אפילו כופר כמוני כבר מתחיל להאמין שיש. לא ייאמן. החתימות הגיעו אתמול בלילה (12.9). איך יכול להיות שחברה שנקראת איתמר מדיקל על שם אחי שנהרג במלחמת יום כיפור נמכרת ערב יום כיפור רגע לפני שאנחנו עולים לחרמון לזכרו ולזכר נופלים בגדוד שלו? איך התאריכים הסתדרו כפי שהסתדרו? רק אלוהים יכול לסדר את הכוכבים ככה".

את לא רואה אותי יושב על איזו סירה עם סיגר בפה ובקבוק וויסקי. מה אני כבר יכול לעשות עם החיים שלי? לבחון סטארט-אפים חדשים זה הדבר הכי מרתק שיש, צעירים עם רצח בעיניים וסכין בין השיניים

אז מה הלאה מבחינתך?

"מבחינתי זה מור אוף דה סיים. אני מעורב היום ב-13 חברות שהשקעתי בהן כסף ובשתי פעילויות ללא מטרות רווח בנושא של חרדים ובדואים. בימים אלה אני מקבל כסף על מכירה קטנה של חברת אייפוליסי (סייבר לדבופס) שבה השקעתי לפני שנה. אז אני ממלא כל הזמן את הצנרת בדברים חדשים, כך שאין רגע דל. את לא רואה אותי יושב על איזו סירה עם סיגר בפה ובקבוק וויסקי. מה אני כבר יכול לעשות עם החיים שלי? לבחון סטארט-אפים חדשים זה הדבר הכי מרתק שיש, צעירים עם רצח בעיניים וסכין בין השיניים. לפעמים אתה מפספס, לפעמים מצליח, זה משחק לגדולים".

מימין: איתמר ירון ז"ל שנפל במלחמת יום כיפור ועל שמו נקראת איתמר מדיקל, החברה של אחיו גיורא ירון, צילום: אלעד גרשגורן מימין: איתמר ירון ז"ל שנפל במלחמת יום כיפור ועל שמו נקראת איתמר מדיקל, החברה של אחיו גיורא ירון | צילום: אלעד גרשגורן מימין: איתמר ירון ז"ל שנפל במלחמת יום כיפור ועל שמו נקראת איתמר מדיקל, החברה של אחיו גיורא ירון, צילום: אלעד גרשגורן

כמה זמן תשאר באיתמר ובאיזה תפקיד?

"אתמול ב-22:00 נסגר הסכם לרכישה. אבל יש תנאים לסגירה, הכסף יועבר לבעלי המניות כשכל התנאים המשפטיים האלה יתקיימו. אני מניח שהוא יקרה באזור נובמבר ואז אצא מתפקיד היו"ר. אבל זה מסוג מה שאומרים החבר'ה מגולני, אתה יכול לעזוב את גולני אבל גולני לא עוזבת אותך. יש לי שם חברים של 20-15 שנה, שעברנו כמה דברים יחד, עשינו כמה שטויות יחד, זה לא דבר שעובר ואתה שוכח. אם הם לא יזרקו אותי, אני מרגיש חלק. לא תהיה לי סמכות, הסמכות שלי כיו"ר תיעלם ביום הקלוזינג, אבל היחסים החבריים ישארו. כבר לא בוס, אלא סתם חבר. זה לא מסוג החברות שמכרת וזה נגמר".

אני זוכר כמה היה לי קשה כשגמרתי את הסדיר להיכנס למסלול, התחלתי תהליך חשיבה עם אוניברסיטת תל אביב איך לעשות את זה ולהחליק ללוחמים את הכניסה פנימה למסלול האקדמי. אנחנו במפורש בקטע הזה. בלי יאכטה, סיגריה, וויסקי - אבל כן גולני

ומה בשביל הנשמה? אתה יוצא עם עוד הרבה כסף מעוד אקזיט

"בסוף זה קצת עצוב בשבילי. איתמר אצלנו זה משהו מיוחד. לזכרו של איתמר. אפילו שהרוכש מחויב להמשיך את הפעילות עם השם. אני ואשתי נרצה לפתוח קרן על-שם איתמר ללימודים באוניברסיטת תל אביב. כולם מדברים על לוחמי מקלדת, אבל יש את החיות של גולני שעושים עבודה, אני זוכר כמה היה לי קשה כשגמרתי את הסדיר להיכנס למסלול, התחלתי תהליך חשיבה עם אוניברסיטת תל אביב איך לעשות את זה ולהחליק ללוחמים את הכניסה פנימה למסלול האקדמי. אנחנו במפורש בקטע הזה. בלי יאכטה, סיגריה, וויסקי - אבל כן גולני".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות