אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרופסורים בסטנפורד קוראים להפסקת חיפוש המרגלים הסינים באקדמיה

פרופסורים בסטנפורד קוראים להפסקת חיפוש המרגלים הסינים באקדמיה

במכתב מפורט שנשלח לתובע הכללי, מבקשים 177 אנשי סגל לסגור את התוכנית לחיפוש מרגלים מסין בקולג'ים ובאוניברסיטאות האמריקאיות שיצאה לדרך בתקופת טראמפ. לטענתם, הפעילות המדוברת פוגעת בתחרותיות הטכנולוגית והמדעית בארה"ב, ואף מעודדת דעות קדומות

13.09.2021, 22:00 | חדשות חוץ

קבוצת פרופסורים באוניברסיטת סטנפורד פנתה למשרד המשפטים בבקשה לסגור את התוכנית לאיתור מרגלים מסין בקולג'ים ובאוניברסיטאות האמריקאיות. 


קראו עוד בכלכליסט:


מכתב מפורט בעניין, חתום על ידי 177 חברי סגל, הועבר לתובע הכללי של ארה"ב מריק גרלנד (Merrick Garland ) – הפרופסורים טוענים, בין היתר, כי התוכנית שנפתחה בתקופת הממשל של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, יוצרת מראש פרופיל גזעני של אנשי מוסדות גבוהים, ומפחידה מדענים ואנשי מחקר. 

אוניברסיטת סטנפורד, קליפורניה, צילום: שאטרסטוק אוניברסיטת סטנפורד, קליפורניה | צילום: שאטרסטוק אוניברסיטת סטנפורד, קליפורניה, צילום: שאטרסטוק


הכותבים מציינים כי אף שהם מכירים בכך שחיוני להגן על קניין רוחני ועל מידע, הפעילות המדוברת פוגעת בתחרותיות הטכנולוגית והמדעית בארה"ב, ואף מעודדת דעות קדומות. "אנו חייבים להימנע ממדיניות מוטה מבוססת דעה קדומה, ובכלל זה מהלכים שיכולים לעורר סנטימנט אנטי-אסייתי או שנאת זרים", נאמר במכתב. החותמים מבקשים "לפתח תוכנית חלופית לאתגרים העולים מהקשר שלנו עם סין" – כזו שאינה נשענת על גישה גזענית ופוגעת בשיתוף הפעולה בין אנשי אקדמיה.

התוכנית המדוברת, שיצאה לדרך ב-2018 תחת השם 'China Initiative', וכוונה, כך ציינו בבית הלבן, למנוע גניבה סינית של טכנולוגיה אמריקאית, לבלום את המאמצים של סין לפגוע בביטחון הלאומי של ארה"ב ובכלכלה שלה. 

בפועל, כך מציינים החותמים על המכתב, החקירות שנעשו במסגרת התוכנית נפתחו בחלק גדול מהמקרים רק בשל קשרים של מדענים לסין, ללא כל ראיה מוקדמת לפעילות אסורה. לדבריהם, רוב המקרים שנבדקים ונחקרים כלל אינם נוגעים לריגול או קניין רוחני, אלא למקורות מימון זרים שלא נחשפו במלואם. 

"אני חושב שמה שה-FBI עשה ברוב המקרים הוא להפחיד אנשים, לחקור אותם ולאיים עליהם. זו פגיעה במדינה שלנו", אמר לרויטרס פטר מיכלסון (Peter Michelson), מרצה בכיר בסטנפורד. הפנייה של חברי הסגל באוניברסיטה מצטרפת לקריאה קודמת של ארגוני זכויות אדם בארה"ב, לביטול התוכנית. שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות