אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בייג'ינג רוצה שליטה בנתוני המשתמשים ומפרקת את עליפיי

בייג'ינג רוצה שליטה בנתוני המשתמשים ומפרקת את עליפיי

הממשל הסיני ממשיך להדק אחיזה בענקית הפינטק שבשליטת ג'ק מא ומעוניין לייצר אפליקציה נפרדת עבור עסקי ההלוואות שלה. גורם המקורב לרגולטורים: "הממשלה מעוניינת להפסיק את השליטה של ענקיות הטכנולוגיה במסד הנתונים"

14.09.2021, 07:42 | סון יו וריאן מק'מורו, פייננשל טיימס

במהלך הארגון מחדש הבולט ביותר עד כה שצפוי להתרחש בענקית הפינטק, הממשל הסיני מעוניין לפרק את עליפיי, האפליקציה שבבעלות אנט גרופ של ג'ק מא, אשר לה למעלה ממיליארד משתמשים, ולייצר אפליקציה נפרדת עבור עסקי ההלוואות הרווחיים מאוד של החברה. 

מוקדם יותר השנה, הרגולטורים הורו לאנט להפריד מפעילותה הפיננסית את חואביי, שירות שדומה לכרטיס האשראי המסורתי, ואת ג'יביי, שמעניקה הלוואות קטנות שאינן מגובות, ולהכניס בעלי מניות מן החוץ. כעת מעוניין הממשל כי שני העסקים הללו יפוצלו גם לאפליקציה עצמאית. בנוסף, התוכנית תחייב את אנט למסור את נתוני המשתמשים שעומדים בבסיס ההחלטות שלה בענייני הלוואות למיזם משותף חדש לדירוג אשראי שיהיה בבעלות חלקית של הממשלה, כך לפי שני גורמים המקורבים לתהליך. "הממשלה מאמינה כי הכוח המונופוליסטי של ענקיות הטכנולוגיה מגיע משליטתן בנתונים", אמר גורם המקורב לרגולטורים הפיננסיים בבייג'ינג. "והיא רוצה לשים לזה סוף".

המהלך עשוי להאט את פעילות ההלוואות של אנט, לאחר שהצמיחה המהירה של חואביי וג'יביי היתה מהגורמים שהשפיעו על התוכניות לצאת להנפקה בשנה שעברה. חטיבת הקרדיט־טק, שכוללת שתי חטיבות, עקפה לראשונה את פעילות עיבוד התשלומים המרכזית של אנט במחצית הראשונה של 2020 ומהווה כעת 39% מהכנסות הקבוצה. גודלה של החטיבה, שהקצתה כעשירית מהלוואות הצרכנים שאינן משכנתאות בשנה שעברה, הפתיעה רגולטורים שחששו מפני הלוואות מסוכנות. 

מניית עליבאבא נחלשה ב־5.9% במסחר בהונג קונג אתמול, לאחר ש"פייננשל טיימס" פרסם את הדיווח. מדד חברות הטכנולוגיה של האנג סנג, העוקב אחר חברות הטכנולוגיה הגדולות ביותר בסין הרשומות למסחר בהונג קונג, ירד ב־3.4% לנוכח הלחצים הרגולטוריים החדשים.

אנט נמצאת במאבק שליטה עם הרגולטורים סביב המיזם המשותף, אבל בהסכם פשרה נקבע שחברות בבעלות ממשלתית במחוז הבית שלה, כולל קבוצת השקעות התיירות ז'ז'יאנג, יחזיקו בנתח שליטה. לפי הגורמים המקורבים לתהליך, ממשלת המחוז עשתה טובה לאנט בכך שדחפה לכך שחברות מקומיות בבעלות ממשלתית ייהפכו לשותפים החדשים שלה. 

"בהינתן האמון ההדדי הקיים בין אנט לז'ז'יאנג, קבוצת הפינטק תהיה בעלת השפעה רבה לגבי אופן הפעילות של המיזם המשותף החדש", ציין גורם רשמי לשעבר בבנק הממשלתי של סין. "אבל המבנה החדש גם ידאג לכך שאנט מקשיבה למפלגה כשזה מגיע לקבלת החלטות קריטיות".

גורם המקורב לאנט אמר כי לעת עתה הצוות של מא יעמוד בראש המיזם החדש. "מה קבוצת ההשקעות בתיירות של ז'ז'יאנג יודעת על דירוג אשראי? כלום", אמר, בציינו כי בכירי אנט מודאגים עדיין מהאפשרות שיאבדו שליטה בעתיד. סוכנות רויטרס חשפה לראשונה את מבנה המיזם המשותף ודיווחה החודש כי אנט וקבוצת התיירות יקבלו כל אחת 35%, כאשר חברות אחרות בבעלות ממשלתית ושותפים פרטיים יקבלו נתחים קטנים יותר. 

המיזם יגיש בקשה לקבלת רישיון לדירוג אשראי לקוחות, שאנט כבר מזמן חפצה לקבל. הבנק המרכזי של סין הנפיק שלושה רישיונות כאלה — לחברות בניהול ממשלתי — ומנע בכך מאנט לנצל במלואם את מאגרי המידע העצומים שאספה מאזרחים. אבל תחת התוכנית שנשקלת עתה, אנט תאבד את יכולתה לבצע הערכות עצמאיות לגבי יכולת ההחזר של מלווים. כך, למשל, בקשתם לאשראי של משתמשי עליפיי תנותב תחילה לחברת דירוג האשראי של המיזם שם מוחזק פרופיל האשראי שלהם, ולאחר מכן תועבר לאפלקיציית ההלוואות החדשה של חואביי וז'יביי לצורך הקצאת האשראי. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות