אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חושבים לקחת משכנתא? אל תלכו מבלי שהתייעצתם עם יבגני זימלב טטיאנה גסל

חושבים לקחת משכנתא? אל תלכו מבלי שהתייעצתם עם יבגני זימלב

היום כבר כולם יודעים: לא הולכים לבנק לבד. אתם חייבים יועץ משכנתא שיהיה לצדכם

19.09.2021, 11:31 | בשיתוף Visionet


JZ משכנתאות, טטיאנה גסל JZ משכנתאות | טטיאנה גסל JZ משכנתאות, טטיאנה גסל

לקיחת משכנתא תמיד הייתה משימה מורכבת, אולם בחודשים האחרונים, מדובר במשימה מורכבת במיוחד. מצד אחד, הבנקים בשנים האחרונות נמצאים בתהליך מתמשך של צמצום סניפים וכוח אדם, תוך הסתמכות על העברת לקוחות לביצוע פעולות רבות בצורה ממוחשבת. מצד שני, מאז כוננה "ממשלת השינוי", עם ישראל הפסיק להמתין לירידת מחירי הנדל"ן, והחל להסתער על מלאי הדירות הקיים לפני שייגמר. התוצאה היא ביקושי שיא למשכנתאות בישראל, עד כדי כך שבסניפים מסוימים מתנצלים בפני לקוחות, ומודיעים להם שאין להם מספיק כוח אדם כדי לטפל בבקשה למשכנתא שלהם. בחודש יולי 2021, נלקח שיא משכנתאות בישראל של למעלה מ-11.5 מיליארד שקל, כאשר השיא הקודם נשבר רק חודש לפני כן. 

מבחינת לקוחות המשכנתא, המצב הקיים הוא מתכון לאסון: מצד אחד, לבנקים אין די כוח אדם לטפל בבקשות, מה שמוריד את סטנדרט השירות של הבנקים, ומקשה על השוואת הצעות. מצד שני, ביקושים למשכנתאות מגדילים את התיאבון של הבנקים, וגורמים להם להעלות את מחירי המשכנתא בצורה ניכרת. לכן, כדי להתמודד עם המצב בצורה מיטבית, חייבים להיעזר בשירותיו של יועץ משכנתא. שוחחנו עם יועץ המשכנתא יבגני זימלב, כדי להבין כיצד יועץ משכנתא יכול לעזור לנו לקבל משכנתא בתנאים טובים יותר.

הבנק דואג לבנק. היועץ דואג ללקוח

"נכנסתי לתחום המשכנתאות משתי סיבות", אומר יבגני. "קודם כל, זה תחום נורא מעניין: כל הזמן יש שינויים; זירת המשכנתאות היא זירה מלאת אקשן. יצירת משכנתא ללקוח היא פעולה שמאתגרת מאוד את החשיבה, זו כמו בעיה מתמטית עם המון פרמטרים. 

סיבה נוספת שגרמה לי להיכנס לתחום, היא הרצון לעזור ולהשפיע: אני ראיתי כל הזמן המון חברים ומכרים שלי שלקחו משכנתא לא טובה, ופתאום נתקעו עם החזר חודשי גבוה מאוד, שילמו המון שנים, והקרן של ההלוואה בקושי ירדה. יתרה מכך, אותם אנשים גם לא יכלו למחזר את המשכנתא שלהם, כי עלויות הפירעון המוקדם מאוד גבוהות, היות והם לקחו את המשכנתא בתנאי ריבית גבוהים משמעותית מאלו שקיימים היום. לכן החלטתי להיכנס לתחום, ולעזור לכמה שיותר אנשים לתכנן את המשכנתא שלהם בחוכמה". 

JZ משכנתאות, טטיאנה גסל JZ משכנתאות | טטיאנה גסל JZ משכנתאות, טטיאנה גסל

מה בעצם עושה יועץ משכנתא?

יבגני: "כשלקוח מגיע לבנק לקחת משכנתא, הבנק ינצל את פערי הידע בינו לבין הלקוח, כדי למכור ללקוח את המשכנתא הכי יקרה שהוא יכול. יועץ משכנתא הוא מי שמגשר על הפער הזה, ובונה ללקוח תמהיל משכנתא שמתאים ללקוח מבחינת יכולת ההחזר החודשית שלו, ומבחינת תחשיב עתידי. למשל: אם אנחנו יודעים שללקוח תיפתח תוך כמה שנים קרן השתלמות, או שהוא צפוי להרוויח משכורת גבוהה יותר, הנתונים הללו רלוונטיים לקביעת התמהיל, כי הם מאפשרים להוזיל את המשכנתא אם משתמשים בהם נכון. 

אחרי שמרכיבים תמהיל עבור הלקוח, יועץ משכנתא בודק בכמה סניפים היכן ניתן לקבל ריביות טובות יותר ותמהיל שקרוב יותר למה שאנו רוצים עבור הלקוח. לרוב כדאי להגדיל את מסלול הפריים ככל האפשר, היות וריבית הפריים מאוד נמוכה היום, ובנוסף, הבנק אוהב הלוואות בריבית שהיא משתנה, ולכן מתגמל את הלקוח בריביות נמוכות יותר במסלולים האחרים. עם זאת, היות ומדובר בריבית משתנה, שיכולה לעלות תוך כמה שנים, חשוב לגדר את הסיכון, ולא לקחת אחוז גבוה מדי בריבית פריים. כמו כן, חשוב לתכנן את האפשרות של פירעון מוקדם של חלק או כל המסלולים; אם הלקוח למשל מתכנן למכור את הנכס תוך שנים ספורות, חשוב לוודא שהבנק לא מתמחר את עמלת הפירעון בצורה יקרה מדי, מה שיכול 'לתקוע' את הלקוח עם הבית, מבלי אפשרות לפרוע את המשכנתא שלו בפירעון מוקדם. 

יש הרבה לקוחות שאומרים לי: 'תשמע, אין לי סבלנות להתעסק במשכנתא', או 'עזוב, אין לי צורך ביועץ' ופשוט 'זורמים' עם ההצעה של הבנק, אולי מנסים להוריד קצת בריביות וזהו. אולם מה שחשוב להבין לגבי יועץ משכנתא, זה שעקרונית אפשר לגשת לבנק ללא יועץ, וכביכול לחסוך כמה שקלים על שכר הטרחה של היועץ. אולם מי שלוקח משכנתא ללא יועץ, במיוחד בתנאים הקיימים היום, מפסיד מאות אלפי שקלים במחיר המשכנתא, אותם הוא ישלם לאורך זמן. בנוסף, משכנתא לא מתאימה, יכולה לגרום לכך שההחזר החודשי של הלקוח יהיה גבוה מדי מכדי שהוא יוכל להחזיר, מה שעשוי להעמיד אותו בסכנה של אובדן של הנכס". 

מה היתרון שלך כיועץ?

"היתרון הגדול שלי הוא בשירותיות ובמסירות ללקוח", אומר יבגני. "קודם כל, אני עושה בדיקה וייעוץ ראשוני חינם, גם לגבי משכנתא וגם לגבי מחזור משכנתא. דבר שני, אני עם הלקוחות שלי עד הסוף. גם אחרי שיש הצעה חתומה, אני עדיין זמין לשאלות ללקוח, אם הוא רוצה לשקול הצעות נוספות מבנקים אחרים וכדומה. אני עוזר ללקוחות להתמודד עם הבירוקרטיה של הבנק, מפנה אותם לנותני שירות אחרים שאני מכיר ויכול להמליץ עליהם וכדומה. גם אם הלקוח רוצה להתייעץ לגבי משהו גם שנה-שנתיים לאחר מכן, אני זמין עבורו ללא בעיה. אני עונה ללקוחות שלי בווצאפ כמעט 24/7, ונותן להם תמיד תחושה שיש להם כתובת, יש להם מישהו שדואג להם". 


כדי לקבל ייעוץ משכנתא מיבגני, ניתן להתקשר לטלפון 0543085553. ניתן להסתכל גם בדף הפייסבוק או באינסטגרם
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות