אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סולאיר: נתן חץ בסיוע דלויט מחקו לאנרג'יקס הכנסות של 112 מיליון שקל צילום: אוראל כהן

סולאיר: נתן חץ בסיוע דלויט מחקו לאנרג'יקס הכנסות של 112 מיליון שקל

כך טוענים אלון שגב, הבעלים של סולאיר, ורונן בוך, המשמש דירקטור בשותפות עם אנרג'יקס, בבקשה למתן הוראות שהגישו למחוזי בחיפה; בא כוחה של אנרג'יקס: "מדובר בבקשה מיתממת שאין בה ממש"

19.09.2021, 20:19 | גולן חזני

משרד רואי החשבון דלויט בריטמן אלמגור זהר ושות' העדיף לרצות את איש העסקים נתן חץ ולסייע לו למחוק הכנסות של 112 מיליון שקל - כך נטען בבקשה דחופה למתן הוראות שהגישו אלון שגב - הבעלים של סולאיר אנרגיה מתחדשת - ועו"ד רונן בוך, שניהם דירקטורים בשותפות עם חברת אנרג'יקס; נגד מנכ"ל אנרג'יקס אסא לוינגר, נבו ברנר - דירקטור בשותפות, ודלויט.


קראו עוד בכלכליסט:


בבקשה שהוגשה למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בחיפה, באמצעות עוה"ד שמוליק קסוטו ושירה זילכה, מציגים שגב ובוך טענות על העלמת 112 מיליון שקל מקופת השותפות של אנרג'יקס וסולאיר, וכל זאת בסיוע דלויט. 

ב-2016 הקימו אנרג'יקס וסולאיר מיזם משותף לצורך ייזום, פיתוח, הקמה, תפעול ואחזקה של מתקנים לייצור חשמל בטכנולוגיה פוטו-וולטאי. לצורך פעילות המיזם הוקמה שותפות קבלנית שמטרתה להיות קבלן ההקמה והתפעול של הפרויקטים המנוהל באמצעות חברת ניהול משותפת. מיד עם הקמת המיזם הכניסה סולאיר פרויקטים סולאריים רבים למיזם המשותף, בהיקף של מאות מגה-ואט. לטענת סולאיר, כעבור כמה שנים הבינה אנרג'יקס כי מדובר בפרויקטים רווחיים ביותר, "והחליטה מטעמי חמדנות לנשל את סולאיר מזכויותיה", סכסוך זה מתנהל בבית המשפט המחוזי בתל אביב. 

כעת טוענים שגב ובוך כי אנרג'יקס, באמצעות לוינגר וברנר המשמשים דירקטורים בחברת הניהול של השותפות, ובסיוע של דלויט, פעלו על מנת לרוקן את השותפות הקבלנית מכל הכנסותיה ב-2019, בסכום של לפחות 112 מיליון שקל. 


אלון שגב, צילום: אוראל כהן אלון שגב | צילום: אוראל כהן אלון שגב, צילום: אוראל כהן


לטענת הדירקטורים בבקשה, סולאיר זכאית לחלק מתזרים המזומנים הפנוי של השותפות הקבלנית, "אלא שאנרג'יקס אינה מעוניינת להעביר לסולאיר את חלקה בתזרים המזומנים, ולכן הפתרון שהגו נציגיה יחד עם משרד דלויט היה להעלים הכנסות אלה". לשיטתם, אין מדובר בפעולה אשר נובעת מטובת השותפות הקבלנית או החברה אלא מאינטרסים פסולים של אנרג'יקס והדירקטורים מטעמה.

גם בישיבת דירקטוריון שהתקיימה לבקשת דלויט, לאחר שהועלו הטענות החמורות, "הודה נציג משרד דלויט שגם הוא לא ראה פרוטוקול או החלטה כלשהי וכי הוא הסתמך אך ורק על הודעת הביטול ומכתב שסיפקה אנרג'יקס מעו"ד דוד פורר". 

אלא שלטענת הדירקטורים שגב ובוך, גם את המכתב הזה מסרבים אנרג'יקס ודלויט להעביר לעיונם, כמו גם את הדוחות הכספיים לשנת 2019. "נראה כי במקום לבצע את תפקידו כרואה חשבון מבקר ולהיות אובייקטיבי, משרד דלויט העדיף לרצות את איש העסקים נתן חץ, השולט באנרג'יקס ובחברות נוספות הנמנות על לקוחות משרד דלויט". 

עד לשלב זה, ולאחר מכתבים, שיחות וישיבת דירקטוריון מיוחדת שהתקיימה בנושא מחיקת ההכנסות מהדוחות הכספיים, אליה הגיעו נציגי משרד דלויט, לא קיבלו שגב ובוך את המסמכים שדרשו. 

לפיכך כאמור, פנו שגב ובוך לבית המשפט בבקשה שיורה לדירקטורים לוינגר וברנר ולמשרד רואי החשבון דלויט להעביר לידיהם את כל המסמכים המבוקשים.  

עו"ד דוד פורר, המייצג את אנרג'יקס מסר בתגובה: "אנרג'יקס תבעה את סולאיר עקב התנהלותה הלא תקינה במסגרת השותפות ביניהן, והמחלוקת מתבררת בבית המשפט המחוזי בתל אביב. נראה שסולאיר מנסה לצאת ממחוז תל אביב למחוז אחר לבירור המחלוקת, מכיוון שבתל אביב צפוי בית המשפט המחוזי לפסוק לטובת אנרג'יקס.

 "לגופו של עניין, המדובר בבקשה מיתממת שאין בה ממש. כל ההכנסות וכל ההוצאות נרשמו בחברה האחות. לא נעלמו הכנסות ולא נעלמו הוצאות, אלא הן נרשמו במקום בו הן צריכות להירשם לפי כללי החשבונאות. שיעור האחזקות של אנרג'יקס וסולאיר בחברה האחות זהה לשיעור האחזקות שלהן בחברה המדוברת. המשמעות היא שאין פגיעה כלשהי, ולו מינימלית או תיאורטית, בזכויותיה של סולאיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות