אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנק המרכזי בארה"ב: העלאת ריבית צפויה כבר ב-2022 צילום: איי אף פי

הבנק המרכזי בארה"ב: העלאת ריבית צפויה כבר ב-2022

ועדת השוק הפתוח של הפד הודיעה כי הריבית תישאר בינתיים ברמה אפסית, אך התחלת צמצום תוכנית הרכישות מתקרבת; מחצית מחברי ועדת השוק החופשי מצפים להעלאת ריבית ראשונה כבר בשנה הבאה; פאוול: "ההערכה היא שמהלך צמצום הרכישות יסתיים סביב מחצית השנה הבאה - הצמצום לא יהיה סימן לתזמון של העלאת ריבית"

22.09.2021, 21:03 | נועם לנדמן

הבנק המרכזי בארה"ב הותיר את הריבית במשק על רמה אפסית. אך חשוב יותר, הפד הודיע כי התחלת צמצום תוכנית הרכישות מתקרבת, ואף יותר מכך, העלאת ריבית צפויה כבר ב-2022, במקום הצפי הקודם להעלאה רק ב-2023. 

במסיבת העיתונאים ציין היו"ר ג'רום פאוול כי "ההערכה הכללית בין החברי הוועדה, בהינתן המשך ההתאוששות, שמהלך הטפרינג (צמצום הרכישות) יסתיים סביב מחצית השנה הבאה". 


קראו עוד בכלכליסט:


"אם ההתקדמות תימשך באופן נרחב כפי שמצופה, הוועדה מעריכה שתהיה הצדקה לצמצום קרוב בקצב הרכישות", נאמר בעניין זה בהודעה הרשמית של הפד. בשוק מעריכים כי בישיבה של נובמבר הקרוב יכריז הפד על צמצום בקצב הרכישות שלו החל מחודש דצמבר. 

במסיבת העיתונאים הדגיש היו"ר בעניין זה כי אין קשר בין המהלך של צמצום הרכישות להחלטה עתידית על המועד הראוי להעלאת ריבית: "ההחלטה בעניין הרכישות לא תכוון להיות סימן בנוגע לתזמון של העלאת ריבית", אמר פאוול. 

בין השינויים המשמעותיים בהודעת הפד, העובדה שמחצית החברים מצפים עתה שהעלאת הריבית הראשונה תתבצע כבר ב-2022 - 9 מתוך 18 חברי הוועדה תומכים בהערכה זו, מול 7 חברים בהודעה האחרונה שבה שחרר הפד תחזיות כלכליות, בחודש יוני. 17 חברים מאמינים שב-2023 צפויה לכל הפחות העלאת ריבית אחרת ו-13 חברים מצפים ל-2 העלאות ריבית ב-2023. 

בחודשים האחרונים ציינו בכירים בפד, כולל היו"ר פאוול, כי תחילת צמצום הרכישות תתבצע עוד השנה, ככל הנראה מנובמבר-דצמבר. הפד רוכש בכל חודש, עוד מהקיץ שעבר, אג"ח קונצרני ואג"ח מגובות משכנתאות בשווי של 120 מיליארד דולר. זאת, במטרה להזרים מזומנים למשק ולהשאיר את תשואות האג"ח האמריקאיות בתשואה נמוכה.

חברי הוועדה המוניטארית מאמינים, ציין פאוול, כי שוק התעסוקה התאושש עד כדי הגיעה ליעדים שהציב הפד: "חברים רבים בוועדה חושבים שהושגה ההתקדמות הנוספת והחזקה הנדרשת בתחום התעסוקה. ניתןו לומר שהגישה שלי היא שהמבחנים להתקדמות הנוספת והחזקה בתעסוקה אכן הושגו", אמר יו"ר הפד. 


ג ג'רום ג'יי פאוול יו"ר הפד | צילום: AP ג


ככל שתירשם עלייה באינפלציה, אמרו בפד, ושוק התעסוקה ימשיך להשתפר, ועדת השוק הפתוח של הבנק המרכזי תכריע בעד להתחיל לצמצם את קצב רכישות האג"ח, מוקדם מהצפוי.

כמו כן, ועדת השוק הפתוח צופה השנה עלייה של 5.9% בתוצר, נמוך מהתחזית של יוני לעלייה של 7%. עם זאת, הפד העלה את תחזיותיו לשנה הבאה – צופה ב-2023 צמיחה של 3.8% לעומת התחזית הקודמת לעלייה של 3.3% בתוצר.

ג'יימי דיימון מנכ"ל ג'יי.פי מורגן הזהיר מוקדם יותר בראיון ל-CNBC-TV שאם האינפלציה תמשיך לעלות בחודשים הבאים, הפד יאלץ להגיב במהירות. "אם האינפלציה תהיה כל כך גבוהה הפד יהיה חייב לפעול באופן מסורתי יותר, ללחוץ על הבלמים, להפסיק את הנזילות. התגובה לזה תהיה עצומה. אני משוכנע שהם יצטרכו לעשות את זה מתישהו בשנה הבאה. הבנק לא יכול להיות תמיד פרו אקטיבי".

דיימון הוסיף, שאם האינפלציה תמשיך ללוות אותנו עד לסוף השנה, קובעי המדיניות יהיו מוכרחים להודות שעליות המחירים הללו כאן כדי להישאר. "אני בספק שאם כך יהיה בדצמבר, אנשים ימשיכו לומר שזה הכול עניין חולף (transitory)". 

מנהל ההשקעות הראשי של שוק האג"ח בבלאקרוק, ריק ריידר (Rick Rieder) אמר מוקדם יותר כי "אני חושב שבבנק יציינו שהם ערכו שיחות על טפרינג (צמצום תוכנית התמריצים). לדעתי הם יספקו מסגרת שבה הם יכולים להתחיל עם זה, בנובמבר או בדצמבר. אני עדיין חושב שהם יכולים לצאת לטפרינג ולהשאיר חלון פתוח, אופציה להמשך, לתחילת העאלת ריבית ב-2022. הם כן ינתקו את הקשר בין הטפרינג לריבית, אבל זה יספק להם הזדמנות ללכת על זה ב-2022, בהינתן ששוק התעסוקה ימשיך להתאושש". 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות