אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכה: מסירות הרכב בספטמבר חלשות - פחות מ-16 אלף מכוניות צילום: יוסי דוס סנטוס

הערכה: מסירות הרכב בספטמבר חלשות - פחות מ-16 אלף מכוניות

בין הסיבות: משבר השבבים העולמי, דחיית אספקות הרכבים החדשים לשנה הבאה וכן החגים שהשביתו את מרכזי המסירה

26.09.2021, 14:59 | תומר הדר

האם רכבת ההרים של ענף הרכב הישראלי עומדת להאט? לפי הערכות ראשונות בענף הרכב, משבר השבבים העולמי ודחיית אספקות הרכבים החדשים לשנה הבאה, גרמו לירידה בהיקף המסירות החדשות בספטמבר. יבואני הרכב יפעילו השבוע את מרכזי המסירה כדי לצבור עוד מסירות עד סוף החודש.

קראו עוד בכלכליסט:

בנוסף לכך טוענים גורמים בענף הרכב כי חודש ספטמבר אופיין גם בחגים שהשביתו את מרכזי המסירה - וגם בקשיי שינוע ימיים אשר נובעים בין היתר מזינוק בעלויות. כל אלה, כך מעריכים בענף הרכב, יביאו למצב בו בחודש ספטמבר ימסרו פחות מ-16 אלף מכוניות חדשות. 

מכוניות חדשות בנמל אילת, צילום: יוסי דוס סנטוס מכוניות חדשות בנמל אילת | צילום: יוסי דוס סנטוס מכוניות חדשות בנמל אילת, צילום: יוסי דוס סנטוס

מדובר בהערכה אופטימית יחסית שמתבססת על ניסיון של יבואני הרכב להפעיל השבוע את מרכזי המסירה כדי לצבור עוד מסירות במהלך חודש ספטמבר. אם מכוניות לא יימסרו השבוע בקצב משביע רצון עשוי מספר כלי הרכב שיימסרו החודש לצנוח לפחות מ-15 אלף ואולי אפילו פחות. לשם השוואה: בספטמבר אשתקד נמסרו 18,447 מכוניות חדשות בצל הקורונה ובספטמבר 2019 נמסרו 17,740 מכוניות.

במהלך השבועות האחרונים הגיעו בעיקר לנמל אילת אוניות עם מכוניות קוריאניות. בנוסף, גם טסלה פרקה באוגוסט משלוח גדול בישראל, מה שככל הנראה הביא לזליגה של מאות מסירות לספטמבר.

חודש החגים הוא באופן מסורתי חודש חלש בענף הרכב הישראלי, כאשר לעתים מדובר בספטמבר ולעתים מדובר באוקטובר. הסיבה לכך אינה בהכרח היעדר מכירות של רכבים, אלא היעדר מסירות. בחגים מרכזי המסירה של יבואני הרכב בדרך סגורים. 

בכל מקרה, בימים אלה נערכים יבואני הרכב דווקא למסירות הרכב החדש של החודשים נובמבר-דצמבר. זאת לקראת עליית מס הקנייה על המכוניות ההיברידיות בתחילת ינואר. לפי הערכות ראשוניות צפויות להגיע לישראל בחודשים נובמבר ודצמבר עשרות אלפי מכוניות היברידיות שישוחררו במכס בדצמבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות