אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סנונית ראשונה? טבע הגיעה להסדר עם לואיזיאנה בפרשת האופיואידים צילום: סיון פרג'

סנונית ראשונה? טבע הגיעה להסדר עם לואיזיאנה בפרשת האופיואידים

לא מדובר בהסדר הגדול והמקיף שעליו מנהלת טבע מו"מ, אלא בהסדר נקודתי עם המדינה שבמסגרתו טבע תשלם 15 מיליון דולר ותתרום תרופות שיסייעו בהתמודדות עם התמכרות למשככי כאבים בשווי של 3 מיליון דולר

28.09.2021, 21:28 | סופי שולמן

מניית טבע עולה בוול סטריט ביום של ירידות חזקות לאחר הודעה על הגעה להסדר עם מדינת לואיזיאנה במשפט האופיאוידים. לא מדובר בהסדר הגדול והמקיף עליו מתנהל משא ומתן אלא נקודתי מול המדינה הספציפית.

קראו עוד בכלכליסט:

במסגרת ההסדר, טבע תשלם 15 מיליון דולר למדינת לואיזיאנה על פני תקופה ממושכת של 18 שנים ובנוסף תתרום תרופות שמסייעות בהתמודדות עם התמכרות למשככי הכאבים בשווי של 3 מיליון דולר.

קאר שולץ מנכ"ל טבע, צילום: ניצן דרור קאר שולץ מנכ"ל טבע | צילום: ניצן דרור קאר שולץ מנכ"ל טבע, צילום: ניצן דרור

אף שמדובר בהסכם נקודתי שתקף לגבי מדינה אחת בלבד, יש לו משמעות חיובית גם לגבי ההסכם הגורף עליו מנהלות טבע וחברות תרופות נוספות משא ומתן מול התביעה בארה"ב. הסדר הפשרה מזכיר גם בפורמט את ההסכם הטנטטיבי שחתמו החברות עם הרשויות בארה"ב לפני כשנתיים במסגרתו אמורה טבע לשלם קנס של 250 מיליון דולר שיתפרס על תקופה ארוכה ולתרום תרופות לטיפול בהתמכרות ב-23 מיליארד דולר. 

בטבע הסבירו בחודשים האחרונים כי מגפת הקורונה הביאה לעיכוב משמעותי בהליכים והביעו תקווה כי הפרשה תגיע לסיומה בקרוב. ההסדר הנוכחי וגם הסדר שנחתם היום בנפרד בין מפיצות משככי הכאבים (לא כולל טבע) לבין מדינת אוקלהומה מאותתים על כך שמערכת המשפט האמריקאית חוזרת לעבוד בקצב גבוה יותר, מה שעשוי לקרב את סיום התביעה שנחשבת למשקולת המרכזית על מניית טבע בשנים האחרונות. 

בחודש יולי האחרון, לאחר פרסום דוחות טבע לרבעון השני, אמר מנכ"ל החברה קאר שולץ בשיחת ועידה עם אנליסטים כי חתימת ההסדר בפרשת האופיואידים היא עובדה מוגמרת, ונותר רק לסגור פרטים קטנים.

שולץ דחה על הסף את האפשרות שההסדר עם רשויות החוק האמריקאיות, בנוגע לפיצוי על מותם של חצי מיליון אמריקאים מנטילת משככי כאבים בשנים 1999–2019, לא ייחתם לבסוף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות