אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא רק קורונה: יוטיוב תחסום את כל מתנגדי החיסונים צילום: AFP

לא רק קורונה: יוטיוב תחסום את כל מתנגדי החיסונים

פלטפורמת הסרטונים הודיעה היום כי תחסום כל סרטון שבו מוצגת טענה לפיה חיסון מסוים שאושר על ידי רשויות הבריאות אינו יעיל או מסוכן

29.09.2021, 18:11 | חדשות חוץ

יוטיוב עוברת למתקפה נגד מתנגדי החיסונים – כל החיסונים: הפלטפורמה הודיעה היום כי בכוונתה להוריד את הערוצים המופעלים על ידי אקטיביסטים המתנגדים לחיסונים באופן כולל. לדברי מומחים, ערוצים אלה אחראים באופן חלקי גם לספקנות שהובילה להאטה בקצב ההתחסנות לקורונה בארצות הברית. 


קראו עוד בכלכליסט:


כחלק מהמדיניות חדשה, שמטרתה לצמצם תכנים נגד חיסונים באתר שבבעלות גוגל, יוטיוב תחסום כל סרטון שבו מוצגת טענה לפיה חיסון מסוים שאושר על ידי רשויות הבריאות אינו יעיל או מסוכן. 

הפלטפורמה כבר חסמה את הסרטונים שכללו טענות דומות נגד חיסון הקורונה, אך כעת היא מרחיבה את הכללים הללו לכלל החיסונים המאושרים – בין היתר חיסונים נגד חצבת או אבעבועות רוח. 

אתמול הסירה יוטיוב את העמוד של ערוץ הטלוויזיה הרוסי RT בשפה הגרמנית, ערוץ שבבעלות ממשלת רוסיה ובמימונה, שכן לטענת החברה הוא הפר את מדיניות המידע הכוזב על אודות נגיף הקורונה. רוסיה כינתה היום את הצעד "תוקפנות חסרת תקדים" ואיימה לחסום את האתר.

חוקרים העוסקים במפיצי מידע כוזב טוענים זה שנים שהפופולריות של תכנים נגד חיסונים ביוטיוב תורמת לעלייה בסקפטיות בכל הנוגע לחיסונים, בארצות הברית וברחבי העולם. 

נכון להיום 56% מאוכלוסיית ארצות הברית מחוסנים לקורונה בשתי מנות, לעומת 71% בקנדה ו-67% בבריטניה. ביולי האחרון אמר הנשיא ג'ו ביידן כי מפעילות הרשתות החברתיות אחראיות באופן חלקי להפצת מידע שקרי על החיסונים, ושהן חייבות לפעול בעניין.  הפגנה של מתנגדי חיסונים בתל אביב, באוגוסט, צילום: AFP הפגנה של מתנגדי חיסונים בתל אביב, באוגוסט | צילום: AFP הפגנה של מתנגדי חיסונים בתל אביב, באוגוסט, צילום: AFP


המדיניות של יוטיוב עד כה, כמו בפייסבוק ובטוויטר, היתה לשמר עד כמה שניתן את הפלטפורמה פתוחה לתכנים של הקהל, עם הגבלות מצומצמות ביותר, בנימוק של "חופש הביטוי".

בחודשים האחרונים הופנתה כלפי גישה זו ביקורת חריפה מצד רגולטורים, ארגוני בריאות ומחוקקים. אלה טענו שבפועל המדיניות המקלה הזו תרמה לספקנות בנוגע לחיסונים בקרב חלק ניכר של הציבור. על רקע הביקורת הזו מגיעה עתה ההחלטה של יוטיוב לשנות כיוון, ולחסום את מתנגדי החיסונים. 

סגן נשיא יוטיוב מאט הלפרין (Matt Halprin) הסביר היום כי החברה לא פעלה מוקדם יותר מאחר שהיא התמקדה עד כה רק במידע כוזב הנוגע לחיסוני הקורונה. לאחר שהבינה שתכנים עם טענות שגויות על חיסונים אחרים תורמים לחששות נגד חיסוני הקורונה, החליטה על הרחבת החסימות מסרטונים נגד חיסון הקורונה לסרטונים התוקפים את כלל החיסונים. 

"עיצוב מדיניות מבוססת לוקח זמן. רצינו לצאת עם מדיניות מקיפה, שניתנת לאכיפה באופן עקבי ומתאים להתמודדות עם האתגר", אמר הלפרין. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות