אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קודם כל, לנשום: איכות האוויר כמדד להצלחת ספורטאים צילום: יח"צ

קודם כל, לנשום: איכות האוויר כמדד להצלחת ספורטאים

בעידן בו האוויר יכול להיות מסוכן, ב-NFL משתמשים בטכנולוגיה של Tomorrow.io הישראלית כדי לחשב את הסיכונים המושפעים ממזג אוויר

04.10.2021, 11:10 | איתי זלוטניק

מה ההבדל בין אדם ספורטיבי לספורטאי מקצועי? התשובה טמונה במשהו כל כך בסיסי, שעושים בכל יום, אפילו בלי לחשוב - נשימה.

לפני שלומדים לזרוק כדור, להרים משקל או להנחית זריקת עונשין, ספורטאים צריכים ללמוד איך לנשום נכון: פנימה דרך האף והחוצה דרך הפה. זו אחת הסיבות שלפעמים אפשר לראות ספורטאי NFL לוקחים חמצן בשולי המגרש או לשמוע את פרשני הספורט מדברים על כך ששחקנים מועדים ליותר טעויות כשנגמר החמצן.

"מדידה מסוג זה של צריכת החמצן הגבוהה ביותר, נקראת VO₂ max, זהו המד הטוב ביותר של כושר לב-ריאה. אימון הגוף כך שיהיה מסוגל לבצע פחות נשימות בדקה, למעשה מגביר את מד ה- VO₂, ובזכות כך מגביר את הסיבולת האתלטית וגם עוזר לנו לחיות חיים ארוכים ובריאים יותר", מסביר ג'יימס נסטור, מחבר הספר Breath: The New Science of a Lost Art.


הטכנולוגיה של Tomorrow.io, קרדיט: דורון לצטר הטכנולוגיה של Tomorrow.io | קרדיט: דורון לצטר הטכנולוגיה של Tomorrow.io, קרדיט: דורון לצטר


האדם הממוצע נושם יותר מ-17,000 נשימות ביום  — ומספר זה עולה במהלך פעילות גופנית. לכן, כאשר איכות האוויר יורדת עקב זיהום או שריפות, זה משפיע ומקשה על כל פעילות, שלא לדבר על תחרויות ספורט.

מדוע איכות האוויר חשובה לאירועי ספורט?

במהלך השנים האחרונות, איכות האוויר הפכה לנושא מרכזי עבור ספורטאים ברחבי ארצות הברית. למרות שלעתים נדמה שמתעלמים מאיכות האוויר כגורם משפיע על ביצועים אתלטיים. אמנם זה לא ברור כמו שמתייחסים לגשם, ברד, או סופות רעמים.

הדבר נכון במיוחד באזור החוף המערבי בזמן ששריפות משתוללות החל מיוני ועד ספטמבר, שזו עונת הספורט המרכזית. רק בקליפורניה בשנת 2020 נשרפו שטחים של 1,443,152 דונם, עלייה של 952% לעומת התקופה המקבילה ב-2019. אבל ההשפעה של שריפות היא הרבה מעבר להרס המיידי שלהן למעשה, עשן מהשריפות בקליפורניה נראה לפעמים לעין עד לקנזס.  רק לחשוב על כדורגלנים בליגת הכדורגל בחוף המערבי של ארה"ב בזמן  ששריפות ענק משתוללות בחוף המערבי ומשפיעות על איכות האוויר. 

איכות האוויר יכולה להשפיע על הבטיחות, הנראות והביצועים. המשרד לאיכות הסביבה מודד את איכות האוויר בסולם של 500-0, כאשר כל חריגה מעל 200 במדד, מוגדרת כ"מאוד לא בריאה". מדינות מסוימות כמו קליפורניה, דורשות מסכות N95 שיסופקו לעובדים כאשר איכות האוויר עולה מעל 150.

דחייה או עיכוב משחקים אינן החלטות קלות. מפעילי האצטדיון ומנהלי הקבוצות צריכים לשקול את בטיחות האוהדים והשחקנים מול הפסדי הכנסות ומחסור בכוח אדם. בשנת 2020, גורמים רשמיים ב-MLB דחו מספר משחקים של הג'איינטס והמרינרס בשל איכות אוויר נמוכה, וסביר להניח שזה יקרה שוב בשנים הבאות.


הטכנולוגיה של חברת Tomorrow, צילום: יח"צ הטכנולוגיה של חברת Tomorrow | צילום: יח"צ הטכנולוגיה של חברת Tomorrow, צילום: יח"צ


סטפני דורנטה, סמנכ"לית התפעול של ליגת הפוטבול של ארה"ב (NFL) והצוות שלה משתמשים בטכנולוגיה של Tomorrow.io שמסייעת לקבלת החלטות הקשורות למודיעין מזג אוויר. היכולת הטכנולוגית של Tomorrow.io נותנת להם תמונה מלאה - למה לצפות ומה הן ההחלטות שהם צריכים לקבל, באמצעותה הם מתאמים מאות משחקים במאות אצטדיונים ברחבי ארצות הברית מהמשרד שלהם בניו יורק.

"אנחנו מסתכלים על זה מנקודת מבט של משבוע לשבוע. על מנת שנוכל לקבל תמונת מצב של כל אחד מהמשחקים שמתקיימים, אנו מקבלים התראות מהטכנולוגיה וכך מבינים איפה אנחנו עשויים לצפות לגשם, איפה יכולים להיות ברקים או איכות אוויר ירודה. אנחנו יכולים להסתכל על משחקי ה-NFL באופן כללי באמצעות הטכנולוגיה של Tomrrow.io ומתאימים אותה לצרכים שלנו", אומרת סטפני דורנטה, סמנכ"לית התפעול של ליגת הפוטבול של ארה"ב (NFL).

לליגת ה-NFL יש תוכנית גיבוי למקרה שמזג האוויר לא יאפשר קיום שגרתי של משחק.

כשמדובר באיכות האוויר, מדריך הפעולות של משחקי ה-NFL קובע כי הליגה תהיה מוכנה לדחות או להעביר משחק אם נראה שמדד איכות האוויר יישאר בעקביות מעל 200 לפרק זמן משמעותי, כולל ביום המשחק.

נתוני איכות האוויר, בשילוב עם תחזית מזג האוויר, יכולים לעזור לצוות האימון ולצוות התפעול להבין טוב יותר את הסיכונים עבור השחקנים שלהם שמושפעים ממזג אוויר מאתגר כמו עשן כבד, לחות וטמפרטורה. נתונים אלו יכולים לשפר את ביצועי השחקנים ולשפר את תוצאות הקבוצה הכוללת הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך.

הכותב הוא מייסד שותף ו-CCO בחברת Tomorrow.io


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות