אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מציאות עגומה: איגוד עובדי ההפקה בארה"ב מאיים להשבית את הוליווד צילום: שאטרסטוק

מציאות עגומה: איגוד עובדי ההפקה בארה"ב מאיים להשבית את הוליווד

חברי האיגוד - שמייצג מעל ל-150 אלף איש העובדים מאחורי הקלעים - אישרו להנהגה להכריז על שביתה, במידה והמו"מ המתמשך על תנאי העבודה והשכר מול אולפני הקולנוע ושירותי הסטרימינג ייקלע למבוי סתום. הדרישות של העובדים כוללות פחות שעות עבודה ופחות לחץ, וכן שכר גבוה יותר בהפקות של סדרות עם תקציבים דומים לאלו של סרטים גדולים

05.10.2021, 14:49 | חדשות חוץ

איגוד עובדי ההפקה בארה"ב, המייצג מעל ל-150 אלף איש העובדים מאחורי הקלעים של תעשיית הבידור, מאיים בשביתה שעלולה להוביל לעצירת הפקות בכל רחבי הוליווד - כך מדווח הוול סטריט ג'ורנל. 

בהצבעה שנערכה אתמול (ב') אישרו חברי האיגוד להנהגה להכריז על שביתה במידה והמו"מ המתמשך על תנאי העבודה והשכר מול האולפנים ושירותי הסטרימינג ייקלע למבוי סתום. 98% מהעובדים שהשתתפו בהצבעה תמכו באפשרות של שביתה. 

קראו עוד בכלכליסט:

אם  השביתה אכן תצא לפועל היא עלולה לפגוע קשות בהוליווד, המתאוששת מההאטה בעקבות התפרצות הקורונה, ולהוביל לעצירה כמעט מוחלטת של ההפקות - דבר שיעלה לאולפנים מיליוני דולרים. זו הפעם הראשונה ב-128 שנות קיומו של האיגוד בה אושרה האפשרות של שביתה כלל ארצית. 

המו"מ על הסכם עבודה לשלוש השנים הבאות בין האיגוד וברית מפיקי הסרטים והטלוויזיה (AMPTP), המייצגת את אולפני הסרטים ושירותי הסטרימינג, ביניהם נטפליקס ואפל, נקלע בחודש האחרון למשבר. הדרישות של העובדים כוללות פחות שעות עבודה ופחות לחץ, וכן שכר גבוה יותר בהפקות לשירותי הסטרימינג. אחת הטענות היא שהעובדים בפרויקטים של חברות הסטרימינג מרוויחים הרבה פחות, אפילו בהפקות עם תקציבים דומים או גבוהים מאלו של סרטים גדולים. 

 , צילום: AP צילום: AP  , צילום: AP

"החברים הביעו את קולם", מסר נשיא האיגוד מתיו לואב. "ההצבעה הייתה על איכות החיים וכן על הבריאות והבטיחות של האנשים שעובדים בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה. לחברים שלנו יש צרכים אנושיים בסיסיים כמו זמן להפסקות אוכל, מספיק שעות שינה וסופי שבוע. עבור מי שנמצא בתחתית סקאלת השכר, מגיע להם לא פחות משכר מחייה". 

החברים באיגוד כוללים צלמי קולנוע, אמני אביזרים ועובדים אחרים מאחורי הקלעים של ההפקות השונות בהוליווד. הם מתארים תנאי עבודה לא הוגנים ולא בטוחים, שנובעים בין השאר מהזינוק בהפקות לשירותי  הסטרימינג. רבים מחברי האיגוד אף השתמשו בחודשים האחרונים בחשבונות המדיה החברתית שלהם כדי לתאר את השעות האוכות, השכר הנמוך וימים שלמים עם שינה ואוכל מועטים. 

צוות צילום, צילום: שאטרסטוק צוות צילום | צילום: שאטרסטוק צוות צילום, צילום: שאטרסטוק

"ב-AMPTP נותרנו מחוייבים להשגת הסכם שידאג שהתעשייה תמשיך לעבוד", מסר דובר של ברית האולפנים. "אנחנו מעריכים מאד את החברים ומחוייבים לעבוד איתם כדי להימנע מהשבתת התעשייה בתקופה קריטית זו, במיוחד מאחר שהתעשייה עדיין מתאוששת מההשלכות הכלכליות של מגפת הקורונה". עם זאת, בשלב זה עוד לא ברור מתי שני הצדדים ישובו לשולחן המו"מ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות