אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקספון וסלקום במבוי סתום: "חייבות הסכמה" צילומים: אלכס קולומויסקי, דנה קופל

אקספון וסלקום במבוי סתום: "חייבות הסכמה"

המנהל המיוחד של סלקום הגיש דו"ח מסכם לבית המשפט, לפיו הפתרון היחיד למצב אקספון הוא הגעה להבנות בין חזי בצלאל, יריב לרנר, כלירמרק וסלקום

06.10.2021, 08:12 | רועי ברגמן

יומיים לפני הדיון שתקיים מחר השופטת עירית וינברג־נוטוביץ' על עתידה של חברת הסלולר מרתון 018 (אקספון) הגיש אתמול המנהל המיוחד שמונה לחברה, עו"ד עמית לדרמן, את הדו”ח השישי והמסכם שלו לבית המשפט, בו גם תוצאות הצבעת הנושים שהתקיימה ביום ראשון האחרון, על ההצעות השונות לרכישת החברה. 

קראו עוד בכלכליסט:

נושי החברה נדרשו להצביע על ארבע הצעות שהוגשו לחברה (יכלו להצביע בעד יותר מהצעה אחת): הצעת החברה ובעל השליטה בה, חזי בצלאל; הצעת קרן כלירמרק ויריב לרנר; הצעת גולן טלקום והצעת פרטנר. עם סיכום תוצאות ההצבעות קבע המנהל המיוחד לדרמן בדו"ח שהגיש, כי "הפתרון המעשי היחיד למצבה של אקספון הוא הגעה להסכמות מסחריות בין אקספון ובעל השליטה בה, חזי בצלאל, לקבוצת כלירמרק ויריב לרנר והנושה הגדולה של החברה, סלקום". לדרמן ציין כי נוכח המציאות שנוצרה סביב החברה אין פתרון משפטי אמיתי שיכול לפתור את הפלונטר שנוצר.

ההצעה של לדרמן מתחברת לחשיפת "כלכליסט" השבוע על מגעים שמקיים בצלאל למכירת כלל פעילות אקספון, הסלולר וגם האינטרנט והשיחות הבינלאומיות, ללרנר וכלירמרק, שחתמו בשבוע שעבר על הסכם שיתוף רשתות עם סלקום. מגעים אלה עשויים להשאיר את בצלאל בחברה כבעל מניות מיעוט ולפי מקורב למגעים, קיים סיכוי גבוה להגיע להסכמות בין הצדדים עוד לפני הדיון מחר בבית המשפט.

“אין חלופה טובה יותר”

לדרמן מציין כי השקיע מאמצים רבים על מנת לגשר על הפערים בין בצלאל לסלקום וכלירמרק־לרנר וכי אלו צומצמו והוא מוצא מקום לאופטימיות כי "אין חלופה אחרת טובה יותר עבור הצדדים המעורבים". עוד מציין לדרמן כי ההליך הגיע ל"קו פרשת המים" מבחינת תום תקופת 120 הימים המוקצבת בחוק להליך חדלות הפירעון שאליו נכנסה החברה במאי האחרון.

המנהל המיוחד לדרמן מציין בדו”ח כי הסטטוס קוו בין הנושים, כשמצד אחד עומד בעל השליטה בצלאל ומצד שני סלקום, נותר בעינו כך שאין הכרעה אמיתית באשר להצעה הזוכה. הדו”ח של לדרמן חושף כי הצעת החברה שהועלתה להצבעת הנושים ובמסגרתה הציע בצלאל להיכנס לנעלי כלירמרק ולרנר בהסכם עם סלקום זכתה לרוב של 88% מהנושים, (כ־14% מסכום הנשייה הכולל), אך הוא מדגיש את הבעייתיות בכך שהיא נשענת על אמונה של בצלאל כי סלקום תעמיד לטובתו הסכם בתנאים דומים לאלו שנחתמו מול כלירמרק ולרנר, למרות סלקום עצמה הודיעה כי לא תיתן לו את התנאים הללו. הצעת כלירמרק ולרנר זכתה לאישור של 12% ממספר הנושים, אך אלה מחזיקים בכ־86% מהחוב.

ביום חמישי שעבר הפתיע בעל השליטה באקספון כשהגיש הצעה חדשה שבמסגרתה ימשיך להפעיל את החברה במתכונתה הנוכחית, תוך שהוא מוכן להיכנס בנעלי כלירמרק ולרנר בהסכם שעליו חתמו עם סלקום. הצעתו של בצלאל הוגשה למרות הבהרתה של סלקום כי היא אינה מחויבת ואינה מעוניינת לחתום איתו על הסכם בתנאים דומים. ההצעה של בצלאל החליפה את הצעתה המקורית של החברה שכללה מכירה של כלל הפעילות לאיש העסקים שמעיה רייכמן. 

בן משה עוד בתמונה

בימים שלפני אסיפת הנושים, חבר רייכמן למוטי בן משה, בעל השליטה ברבוע כחול. בדו”ח שלו לבית המשפט מציין עו"ד לדרמן כי החליט שלא להעמיד את הצעת רייכמן וחברת וויידלי מובייל שבבעלותו להצבעת הנושים, מכיוון שהחברה החליטה שלא להפקיד את הערבות הבנקאית. עם זאת, לידי "כלכליסט" הגיע מכתב ששלחו באי כוחו של מוטי בן משה בו הם מבקשים מלדרמן להמחות את הערבויות שהעמיד קודם לכן לקבוצה.

מוטי בן משה. עדיין בוחן שיתופי פעולה בענף הסלולר
, צילום: אוראל כהן מוטי בן משה. עדיין בוחן שיתופי פעולה בענף הסלולר | צילום: אוראל כהן מוטי בן משה. עדיין בוחן שיתופי פעולה בענף הסלולר
, צילום: אוראל כהן

רייכמן ובן משה שנדחקו החוצה על ידי בצלאל ברגע האחרון סומנו כמי שאיבדו הזדמנות להשתלט על חברת אקספון, אך לא אמרו את המילה האחרונה. מקורבים לשניים דיווחו על התקרבות בין שני אנשי העסקים על אפשרות של שיתוף פעולה ביניהם בשוק הסלולר תוך ניצול החוזקות של כל אחד מהם - רייכמן עם הרשת הווירטואלית של וויידלי והידע הטכנולוגי ובן משה עם הגב הפיננסי והניהול העסקי של קבוצת רבוע כחול. השניים מנהלים מגעים לשיתוף פעולה שעשוי, אם יגיע לכדי הסכם, לייצר שחקן משמעותי נוסף בשוק הסלולר. 

מבחינת רייכמן לא נאמרה עדיין המילה האחרונה גם מול בצלאל ואקספון, שהיו שותפיו מהיום הראשון להליך חדלות הפירעון ועד ל"זניחתו" ביום חמישי האחרון. לידי "כלכליסט" הגיע מכתב ששלח עורך דינו של רייכמן, אמיר ברטוב משרד שמעוני ושות', לבאי כוחו של בצלאל, עוה"ד שולי גולדבלט ויורם בונן, ובו הוא מתריע בפניהם כי הצעתו החדשה של בצלאל לחברה היוותה הפרת הסכם. 

ברטוב טוען כי "עד לבוקר אסיפת הנושים האחרונה שיתפו הצדדים פעולה לקידום אישור ההסכמים בבית המשפט... מה רבה היתה איפוא התדהמה עת נודע למרשתנו כי בבוקר האסיפות החליטו מרשותיך להגיש הצעת הסדר שנוגדת את ההסכמים עמנו". עוד טוען ברטוב כי ביקש לעצור את המהלך אך לא קיבל כל מענה. לפיכך, הם כותבים, וויידלי מובייל "רואה במעשיכם הפרה בוטה של ההסכמים עמה ושומרת על זכותה לתבוע מכם את כל הנזקים שייגרמו לה".שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות