אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי פינלנד: גם אסטוניה תרכוש את הטיל הימי של התעשייה האווירית צילום: הצי הפיני

אחרי פינלנד: גם אסטוניה תרכוש את הטיל הימי של התעשייה האווירית

גרסת הייצוא של טילי גבריאל 5 תסופק לאסטונים באמצעות חברת בת סינגפורית של התעשייה האווירית, בעסקה בשווי 30 מיליון דולר

06.10.2021, 15:17 | אודי עציון

אסטוניה תרכוש גרסה משוגרת מהיבשה של טיל הגבריאל נגד ספינות של התעשייה האווירית. שווי העסקה עומד על 30 מיליון דולר, אך היא צפויה לגדול בהמשך. אסטוניה תהיה החברה השנייה בנאט"ו שרוכשת את הטיל, לאחר שגם פינלנד הצטיידה בו לפני כארבע שנים, בעסקה בשווי 190 מיליון דולר. 

קראו עוד בכלכליסט:

הטיל המדובר מעולם לא נחשף רשמית בידי מקורות ישראלים, והפרטים היחידים שנודעו לגביו שוחררו בידי הפינים לאחר ההצטיידות: הפינים מכנים אותו גבריאל-5, מדווחים שהוא תת קולי, מצויד במכ"ם ועם טווח של 200 ק"מ, מסוגל להתמודד עם לוחמה אלקטרונית ומיועד לתקוף מטרות נייחות וניידות, בכל מזג אוויר. משרד הביטחון חשף לפני כשנתיים שחיל הים הצטייד בטיל תקיפה חדש של התעשייה האווירית, ללא פרטים נוספים, מלבד העובדה שהוא יכנס לשירות בספינות הסער 5 והסער 6 החדשות.

העסקה עם הפינים תתבצע בידי חברת בת של תע"א ו-ST Engineering הסינגפורית, פרוטאוס מערכות מתקדמות. חלק מהייצור יבוצע בסינגפור וחלק באסטוניה, שתשמש בו להגנת חופים לאחר שגבר במכרז על טילים אירופים מתחרים. הטיל מתמודד כעת גם במכרז גדול של הצי הבריטי, תחת השם Sea Serpent, שאליו ניגשה תע"א ביחד עם חברת ת'אלס.

גבריאל 5, צילום: הצי הפיני גבריאל 5 | צילום: הצי הפיני גבריאל 5, צילום: הצי הפיני

תעשייה אווירית הצליחה בחודשים האחרונים לזכות בשלושה מכרזים גדולים של משרד ההגנה הגרמני, לאספקת מכ"מים לצי, לחיל האוויר ולצבא היבשה, בשווי של כחצי מיליארד דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות