אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסעודים רכשו את ניוקאסל אבל הכדורגל מכר את נשמתו מזמן צילום: איי פי

הסעודים רכשו את ניוקאסל אבל הכדורגל מכר את נשמתו מזמן

סעודיה תתחיל להוציא את הכסף שלה כדי שידברו על איזו רכישה טובה זאת ראחים סטרלינג, איך פרנקי דה יונג ישתלב במערך עם אלאן סיינט מקסימין וכמה אנטוניו קונטה כמאמן ניוקאסל מוסיף לפרמיירליג; אבל לא ידברו על כך שאנשיו של מוחמד בן סלמאן ביתרו גופתו של מבקר הממשל או מבצעים פשעים נגד האנושות בתימן

07.10.2021, 21:08 | אוריאל דסקל

לפני כשנה סעודיה, דרך קרן העושר הלאומית שלה, הגיעה לסיכום רכישת ניוקאסל יונייטד מידיו של מייק אשלי עבור 300 מיליון ליש"ט. הניסיון נחסם על ידי הפרמיירליג. הסיבה לכך שלא התקבל אישור לרכישההיא  שסעודיה ניהלה ערוץ פיראטי ששידר באופן לא חוקי משחקי פרמיירליג מתוך ערוץ BeIN הקטארי. 

הערוץ הסעודי עבר על חוק זכויות השידור הנוקשה של הפרמיירליג, שהמודל העסקי שלה בנוי על הסכמי זכויות שידור ברחבי הגלובס. 


קראו עוד בכלכליסט:

ברקע של אותו סכסוך עסקי, קמו קולות אחרים נגד העסקה של סעודיה עם אשלי. אלמנתו של העיתונאי מתנגד המשטר ג'מאל חאשוקג'י קראה לפרמיירליג לבטל את העסקה כי הסעודים מעוניינים להשתמש בכדורגל ככלי להלבנת התדמית שלהם. חאשוקג'י נרצח על ידי אנשיו של מוחמד בן סלמאן - יורש העצר והאיש החזק ביותר בסעודיה.

שנה עברה והסעודים חזרו עם אותה הצעה לאשלי. הפעם, לפני שהגישו את ההצעה, הם הגיעו לסיכום ופשרה עם הקטארים, להם ישלמו עד כמיליארד דולר בשל עבירות הפיראטיות שביצעו. בהמשך, חברת BeIN תשדר בסעודיה. בכך סללו את דרכם לרכישת 80% מהמועדון מצפון מזרח אנגליה. בפרמיירליג, מודעים לבעיה התדמיתית, ואמרו שקיבלו ביטחונות שממשלת סעודיה לא תנהל את המועדון אלא אנשי הקרן הסעודית. כנראה שגם הם לא מאמינים לבולשיט הזה.מייק אשלי , צילום: גטי אימג מייק אשלי | צילום: גטי אימג'ס מייק אשלי , צילום: גטי אימג


הרכישה של ניוקאסל על ידי סעודיה היא עדות נוספת לענף שמכר את נשמתו למי שנואש מספיק כדי לזרוק מיליארדים על כיבוס  תדמיתו. הקטארים, שגרמו עד כה למותם יותר מ-6,500 בני אדם כדי לבנות אצטדיונים במדינתם לקראת אירוח העולם במונדיאל 2022, עושים זאת בפריז סן ז'רמן; אבו דאבי מסתירה את הפשעים שלה מאחורי השקעות בלתי נגמרות במנצ'סטר סיטי. ועכשיו הסעודים יתחילו להוציא את הכסף שלהם כדי שידברו על איזו רכישה טובה זאת ראחים סטרלינג, איך פרנקי דה יונג ישתלב במערך עם אלאן סיינט מקסימין וכמה אנטוניו קונטה כמאמן ניוקאסל מוסיף לפרמיירליג. ולא ידברו על כך שאנשיו של בן סלמאן ביתרו גופתו של מבקר הממשל או מבצעים פשעים נגד האנושות בתימן. 

אמנסטי, ארגון זכויות האדם, דרש מהפרמיירליג לשקול את הפשעים של סעודיה נגד זכויות אדם לפני שמאשרים את הרכישה. בין השאר סשה דשמוקה, מנכ"ל אמנסטי בריטניה, אמר ש"מדובר בניסיון ברור של הרשויות הסעודיות לכבס את העבירות המחרידות שלהם נגד זכויות אדם עם ההילה של כדורגל בליגה הבכירה ביותר". 

הוא ביקש שיאמצו בליגה בדיקת נאותות ש"לא תאפשר לאנשים עם כיסים עמוקים לרכוש קבוצה בפרמיירליג אם הם מעורבים בעבירות נגד זכויות אדם".


אצטדיון ניוקאסל יונייטד, צילום: איי פי אצטדיון ניוקאסל יונייטד | צילום: איי פי אצטדיון ניוקאסל יונייטד, צילום: איי פי

למה זה בכלל משהו שצריך לבקש מרשויות הכדורגל? 

הלבנת תדמית והון

חדרי ההנהלה של מועדוני הכדורגל התמלאו בעשורים האחרונים ביצורים מפוקפקים שניסו להלבין את תדמיתם (ולעתים גם להלבין הון) על ידי שימוש בפופולריות האדירה של המשחק. 

בסוף שנות השמונים סילביו ברלוסקוני רכש את מילאן כחלק ממהלך לצבור כוח פוליטי ותקשורתי עצום באיטליה. מאז רכישת צ'לסי על ידי רומן אברמוביץ' ב-2003, המשחק הפך לכלי על לוח השחמט הגיאופוליטי. אברמוביץ' הכניס לעולם השיקולים בכדורגל גם שיקולים פוליטיים ועיסוק באינטרסים של ולדימיר פוטין והאומה הרוסית מול העולם. כשאבו דאבי נכנסה לפרמיירליג על ידי רכישת מנצ'סטר סיטי וקטאר נכנסה לעולם הכדורגל דרך רכישת פריז סן ז'רמן, הכדורגל הפך לכלי לקידום אינטרסים אפלים של נסיכויות נפט אפלות. הענף לא עשה מספיק כדי להגן על עצמו מסוג המשקיעים האלה, לא עשה מספיק כדי להגן על האוהדים והאינטרסים שלהם, לא עשה מספיק כדי להגן על האיזון התחרותי או אפילו על ערכים אוניברסליים. 


צילום: איי פי צילום: איי פי צילום: איי פי


בגלל הגלובליזציה, הקבוצות נהפכו מנכס קהילתי לתופעות בינלאומיות. בגלל כספי הנפט מוסדות הכדורגל הפכו למכבסת תדמית של משטרים ואנשים איומים. כן, מייק אשלי היה בעלים גרוע ושנוא שרכש את הקבוצה כדי למקסם רווחים והכנסות ולא השקיע מכספו בארגון. זה רע לכדורגל ואין ספק שטוב שמכר. אבל הוא מכר את המועדון למדינה שכורתת ראשים למתנגדי משטר ועיתונאים.

 הבעיה האמיתית היא שאותם כורתי ראשים עשויים להיות מנהלי קבוצה טובים יותר מאשלי וישקיעו לא מעט כסף בקבוצה - ואז אותם האוהדים לא ישנאו. ההיפך. אפילו יאהבו. זה מחריד. 

הכניסה המאוד ציבורית של סעודיה לפרמיירליג היא המשך ישיר של התערבות ומעורבות סעודית בפוליטיקת הכדורגל העולמית. סעודיה היא הגורם המשפיע ביותר על ג'יאני אינפנטינו, נשיא פיפ"א, בשנים האחרונות. המעורבת באה לידי ביטוי בהגדלת המונדיאל ל-48 נבחרות ובניסיון להפוך אותו לטורניר שנערך כל שנתיים. גם ניפוח אליפות העולם למועדונים נעשית במימון והתערבות סעודית. 


מוחמד בן סלמאן. הוא יקבע, צילום: איי אף פי מוחמד בן סלמאן. הוא יקבע | צילום: איי אף פי מוחמד בן סלמאן. הוא יקבע, צילום: איי אף פי


הרכישה של ניוקאסל תעלה את הטענות והאשמות כנגד הסעודים אבל אלו ידוללו על ידי דיווחים מיצרן הכותרות הגדול בעולם: שוק העברות השחקנים. 

סוכנים יתחילו להדליף שלקוחותיהם - אהם, אהם, פיליפ קוטיניו - תמיד רצו לשחק בפרמיירליג ומאמנים יפנטזו על המימון הבלתי נגמר שיקבלו בטיינסייד ויגישו קו"ח. כתבי כדורגל, מן הסתם, ידרשו "לעסוק בספורט" ולכתוב מה תהיה ההשפעה הספורטיבית של הכסף הסעודי על הליגה העשירה בעולם. ורק תחכו לאירוע גיאופוליטי שהסעודים ממש ירצו להצניע ואז ידליפו שהם אוטוטו רוכשים את ליאו מסי.

בניוקאסל חוגגים ברחובות את הרכישה אבל זו באמת סיטואציה טראגית.


אוהדים של ניוקאסל יונייטד, צילום: גטי אימג אוהדים של ניוקאסל יונייטד | צילום: גטי אימג'ס אוהדים של ניוקאסל יונייטד, צילום: גטי אימג


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות