אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תרגיל השליטה שמנסים דויטש ובירם לעשות למוטי בן־משה צילום: איה בן עזרי

בלעדי

תרגיל השליטה שמנסים דויטש ובירם לעשות למוטי בן־משה

בן־משה שמחזיק ב־46% מגלובל פאואר, החברה־הסבתא של תחנת הכוח בבאר טוביה, עלול לגלות שלא יהיה בעל שליטה בה. הסיבה: קרן קיסטון של דויטש ובירם רכשה מהפניקס זכויות בחוב של גלובל פאואר, שאם לא ייפרע יוסב לאחזקה שתעביר להם את השליטה

11.10.2021, 07:15 | גולן חזני

מלחמת העולם בין מוטי בן־משה לבין אהוד בן שך, בניסיון של הראשון למנוע את העסקה לרכישת השליטה של קרן קיסטון בתחנת הכוח בבאר טוביה (IPM) היא רק חלק ממאבק שליטה בין בן־משה לבין מנהלי קיסטון גיל דויטש ורוני בירם. בעסקה המורכבת שנחתמה לפני כעשרה ימים, רכשה קיסטון את אחזקותיהן של קרן נוי ובנק לאומי בתחנת הכוח, וכן את הזכויות בהלוואה שהעניקה הפניקס לגלובל פאואר, ואשר אותן תוכל קיסטון להמיר בפברואר 2022 לאחזקה נוספת בתחנה.


קראו עוד בכלכליסט:


בן־משה מנסה, למעשה, לטרפד את העסקה בדירקטוריון גלובל פאואר. בן־משה רכש באמצעות אלון רבוע כחול שבבעלותו 46% ממניות גלובל פאואר תמורת כ־80 מיליון שקל מידי ניסן כספי וגופים מוסדיים, ועקף בכך את בן שך, שמחזיק ב־40% ממניות גלובל פאואר הבורסאית, שנסחרת בשווי של 245 מיליון שקל.

הנכס של גלובל פאואר הוא 50% ממניות IPMH, שמחזיקה בשרשור ב־42% ממניות תחנת הכוח בבאר טוביה. נוי ולאומי החזיקו ב־20% כל אחת ב־IMPH, ובן שך מחזיק אישית ב־10%, באמצעות חברת איה פריז.

במסגרת ההסכם רכשה קיסטון, שהיא קרן ריט לתשתיות של דויטש ובירם, את האחזקות של נוי ולאומי, והגיעה ל־40% ממניות התחנה.

אבל לגלובל פאואר יש חוב של כ־40 מיליון שקל להפניקס, וחברת הביטוח יכולה להמיר אותו ל־10% ממניות IMPH בפברואר הבא, במקרה שהחוב לא ייפרע. הפניקס מצויה בבוררות עם גלובל פאואר, שהחזירה חלק מהחוב, אך אינה מוכנה לקבל את החלק הזה בטענה שהוא הוחזר מכספים שאינם מיועדים לפי ההסכם להחזר, ואשר נפרעו למעשה בפירעון מוקדם. את הבוררות מנהל עו"ד רובי בכר ממשרד פישר בכר חן.

קיסטון רכשה מהפניקס גם את ההלוואה הזו וגם אחזקה ישירה של הפניקס (10.5%) בגלובל פאואר. כלומר, אם ההלוואה תומר בפברואר, תגיע קיסטון לאחזקה של 50% ממניות IMPH, בן שך יחזיק ב־10% ואילו גלובל פאואר עצמה תדולל ל־40% ב־IMPH, ולמעשה תאבד את השליטה בה, לאחר שעד כה שלטה בה לצד קרן נוי ולאומי, שהם גופים פיננסיים.

בן־משה השתלט על גלובל פאואר כדי להגיע לאחזקה הזו — לשליטה ב־IMPH. העסקה של קיסטון עשויה להשאיר אותו ללא השליטה שכה רצה, אם ההלוואה של הפניקס תומר ל־10%, ולחטוף מתחת לאפו את השליטה בתחנת הכוח. הדבר היחיד שיכול למנוע את העסקה ואת אובדן השליטה של קיסטון הוא סעיף בהסכם ההלוואה בין גלובל פאואר להפניקס, ולפיו גלובל פאואר יכולה למנוע מהפניקס להעביר את ההלוואה לגופים מוסדיים, אבל רק בטענה מהותית.

בן שך לא אהב את ההשתלטות של בן־משה על גלובל פאואר, ובין השניים נוצרה מתיחות גדולה. בישיבת דירקטוריון בשבוע שעבר טען בן שך שעל גלובל פאואר לתת את הסכמתה להמרת ההלוואה מהפניקס לקיסטון. בן שך טען כי האינטרסים של בן־משה לא צריכים לעניין את גלובל פאואר, וכי אין סיבה לא להסכים להמרת ההלוואה.מוטי בן משה על רקע תחנת הכוח בבאר טוביה ,  צילום: איה בן עזרי אוראל כהן מוטי בן משה על רקע תחנת הכוח בבאר טוביה | צילום: איה בן עזרי אוראל כהן מוטי בן משה על רקע תחנת הכוח בבאר טוביה ,  צילום: איה בן עזרי אוראל כהן


בן־משה, שמשמש דירקטור חליף מטעם כספי עד להשלמת העסקה שצפויה השבוע, נזעק והודיע כי יתבע כל גורם אפשרי אם תינתן הסכמה כזו.

בן־משה נזקק לסיבות מהותיות לסירוב. לטענתו, קיסטון היא בעלת עניין בתחנת הכוח המתחרה ברמת חובב, שם העניקה מימון לרכישה. טענה נוספת שלו אולי אף משמעותית יותר, והיא שאם המניות עוברות לקיסטון, וכך גם ההלוואה, גלובל פאואר יורדת מהיקף אחזקות הציבור המינימלי הנדרש ותעבור לרשימת השימור במסחר בבורסה. גלובל פאואר שכרה את שירותי משרד עו"ד אגמון לייצגה בתהליך. בן שך מיוצג בידי רלי לשם והפניקס בידי משרד גולדפרב. קיסטון מיוצגת בידי משרד גורניצקי ובן־משה בידי משרד ארדינסט.

אמש פג המועד האחרון לחתימת ההסכם הסופי על הרכישה בין קיסטון והפניקס. במקרה של סכסוך, יש לוועדת הביקורת של גלובל פאואר — המורכבת משלושה דח"צים ובראשם רגינה אונגר ושמעון הייבלום — משמעות בקבלת ההחלטה. הוועדה קיבלה חוות דעת ממשרד יגאל ארנון, אבל בן־משה סיפק חוות דעת נגדית של עו"ד מוטי ימין מארדינסט, ומי שהיה בעבר ראש מחלקת התאגידים ברשות ניירות ערך, כי אין להמיר את ההלוואה מהפניקס לאחזקה של קיסטון.


גיל דויטש ורוני בירם,  גיל דויטש ורוני בירם גיל דויטש ורוני בירם,


בן־משה ואלון רבוע כחול מאיימים לתבוע את הדירקטורים בגלובל פאואר על החלטה לא נכונה, אם ימירו את ההלוואה לקיסטון. בן שך מאיים, מנגד, כי אין סיבה לא להמיר את ההלוואה לגורם ראוי כמו קיסטון.

לפיכך, הקרב בין בן־משה לבן שך הוא הקטן יותר. הקרב הגדול יותר ניטש בין בן־משה לבין הצמד דויטש ובירם על השליטה בתחנת הכוח מהגדולות בארץ, ששווייה מגיע כבר ל־1.5 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות