אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חלום הדירה החדשה של תושבי שכונת קריית משה נופץ שוב צילום: מיה טנר

דעה

חלום הדירה החדשה של תושבי שכונת קריית משה נופץ שוב

הרשות להתחדשות עירונית בישרה לתושבים על פיילוט חדש שמחליף את פתרון "הקרקע המשלימה" בו זכתה השכונה הרחובותית לפני כחמש שנים. משמעות הבשורה היא גניזת האפשרות למימוש הפרויקט במתווה של בינוי-פינוי, המשך הסחבת וחוסר רגישות כלפי אזרחים רבים התולים בפרויקט תקווה לשינוי רמת חייהם

11.10.2021, 12:36 | מזי טזזו מדינה

לפני כשבוע נופץ פעם נוספת החלום רב השנים של תושבי שכונת קרית משה ברחובות לדירה חדשה ושכונה חדשה. הרשות להתחדשות עירונית בישרה להם על פיילוט חדש שיחליף את פתרון "הקרקע המשלימה" ב-4 מתחמי פינוי-בינוי שנבחרו לפיילוט. ושוב בין הזוכות - "הזוכה הסדרתית", שכונת קרית משה.

עד לפני שבוע הרגישו תושבי השכונה שהם סוף סוף צעד קטן אחד לפני יציאה לפרויקט והקצאת הקרקע המשלימה ע"י רשות מקרקעי ישראל בפטור במכרז. הם חשבו כך בצדק בהתאם ל"פיילוט" שבו כבר ״זכו״ לפני חמש שנים כחלק מ-5 מתחמי פינוי-בינוי כפתרון ייחודי להיעדרה של הכדאיות הכלכלית לפרויקט פינוי ובינוי בשכונה והאתגר שבפינוי מאות תושבים.

בפיילוט החדש שנחת כעת, במקום לייעד שטחים כ"קרקע משלימה" בפטור ממכרז ליזמים שחתמו על הסכמים לביצוע הפרויקט בשכונה, רשות מקרקעי ישראל תשווק את הקרקעות הסמוכות, במכרז רגיל לכל יזם או קבלן וההכנסות מהמכירה בניכוי הוצאות פיתוח, היטלים ורווח של 20%, יועברו לרשות להתחדשות עירונית כ"קופת סיוע כספי" ליצירת הכדאיות הכלכלית הנדרשת באותם מתחמים.


הדמיה של תוכנית הפינוי בינוי לשכונה. הדמיה שנגנזה כעת, הדמיה: משרד בר לוי אדריכלים ומתכנני ערים הדמיה של תוכנית הפינוי בינוי לשכונה. הדמיה שנגנזה כעת | הדמיה: משרד בר לוי אדריכלים ומתכנני ערים הדמיה של תוכנית הפינוי בינוי לשכונה. הדמיה שנגנזה כעת, הדמיה: משרד בר לוי אדריכלים ומתכנני ערים

ב- 2017 הוקמה הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית והכריזה על מעבר "מדיבורים למעשים" ואכן עולם ההתחדשות העירונית נראה בפריחתו וניתנו תמריצים רבים, ביניהם הקצאת קרקעות משלימות למתחמי פינוי-בינוי שלא קיימת בהם כדאיות כלכלית וזה הפיח תקווה ובשורה לתושבי חמש השכונות שנבחרו כפיילוט.

ב-2017 אושרה גם החלטת ממשלה מס' 2253, שקבעה תקציב מיוחד לתוכנית להתחדשות עירונית ייעודית בחמש שכונות שנבחרו כ"פיילוט" כחלק מהתוכנית הממשלתית לשילוב יוצאי אתיופיה ולטובת כך הוקצו 120 מיליון שקל ותוקפה של התכנית פג בסוף 2020.

לטובת שכונת קרית משה, המדינה הקצתה כ- 250 דונם הסמוכים לשכונה מצידה הדרום-מערבי לבין כביש 411, שיביאו להתחדשות השכונה ששטחה כ-750 דונם בנוי, אז נשכרו גם שירותי משרד אדריכלים שעמל על תוכנית בינוי מפורטת ומקיפה בשטח השכונה הקיים ובקרקע המשלימה, תוכננו צירי תנועה ראשיים וחיבור לכבישים היקפיים, 105 מבני מגורים, שטחים ציבוריים, שטחים פתוחים ועוד.

מאז ובואכה 2022, תושבי קרית משה, עוה"ד והמינהלת להתחדשות עירונית פעלו נמרצות לנהל הליכי הסברה, מינו נציגויות, ניהלו מכרזים לבחירת יזמים ומו"מ על ההסכמים וכולם עמדו בציפייה לפרסום ה"קול קורא" להקצאת הקרקע המשלימה בהתאם לקריטריונים שנקבעו מראש. 

אלא מה? ששוב תוכניות והצהרות לחוד ומציאות ומעשים לחוד.

משמעות הפיילוט החדש הינה גניזת תוכנית הבינוי המפורטת של השכונה, דחיית מימוש הפרויקטים להשלמת המכרזים על הקרקעות הסמוכות שיועדו לפרויקט לכל המרבה במחיר ורק לאחר מכן יפורסם ה"קול קורא" ליזמים בשכונת קרית משה ל"קופת הסיוע הכספי". 

בקיצור, המשיח כנראה יגיע עוד קודם. 

הלכה למעשה משמעותו של ״הפיילוט״ החדש היא גם המשך הסחבת וגניזת חלום הדירה ולא פחות חשוב, ירידת המוטיבציה אצל התושבים, גניזת האפשרות למימוש הפרויקט במתווה של בינוי-פינוי, העמסת עלויות פינוי והובלה על הפרויקט, סיכונים הכרוכים בפינוי וכמובן אתגרים חדשים שיוסיפו למשך הזמן הלא סביר בו ממתינים תושבי שכונת קרית משה ליציאתו לפועל של פרויקט הפינוי למעלה מעשור, יותר דיבורים ממעשים ובזבוז כספי הציבור על פיילוטים חדשים והבטחות ללא כיסוי.

מוטב היה להודות שהחלום על ה"קרקע המשלימה" נגוז בשל היעדר הסכמה על תנאי הסכם הגג בין הרשויות ולהציג פתרון הולם היוצר המשכיות לפעולות הרשות להתחדשות עירונית במקום לצאת בבשורה על פיילוט חדש, בהתעלמות מוחלטת וחוסר רגישות לאזרחים רבים התולים בפרויקט תקווה לשינוי רמת חייהם והסביבה המאיימת על עתיד ילדיהם והכספים הרבים שהושקעו מקופת המדינה בתוכניות שאושרו לביצוע הפרויקט בשכונה ובקרקע המשלימה.

לנוכח תופעת קריסת מבנים במרכזי ערים והצורך הממשי בשיקום מבני השכונה ופניה, יהיה נכון בנסיבות של היעדר הסכמה בין הרשויות, לשווק את שטחי "הקרקע המשלימה" בפטור ממכרז ליזמים במתחמי הפינוי בינוי כמתוכנן ולקדם מו"מ בין רשות מקרקעי ישראל והיזם על הסכם שיביא לתוצאה זהה לפיילוט החדשני - מודל 2021.

בחינת הסכם למכר ה"קרקע המשלימה" בין היזמים שחתמו על הסכם לביצוע פרויקט בינוי-פינוי בשכונה לרשות מקרקעי ישראל שיביא יותר מ- 20% מההכנסות שהיו צפויות ממכירת הקרקע יביא לשמירה על האיזון הראוי בין אינטרס הרשות להשיא רווחים על קרקעות המדינה, אינטרס ההתחדשות העירונית והשמירה על אמון הציבור והקופה הציבורית.

מזי טזזו מדינה היא עו"ד מתמחה בענייני מקרקעין

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות