אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"עבדתי עם קונגו, אני לא זר לענף" אוראל כהן

"עבדתי עם קונגו, אני לא זר לענף"

אביעד פרידמן, מנכ"ל משרד השיכון והבינוי, החליט ב-2001 לעבור מהמגזר הציבורי לעסקי כדי לממן את הטיפול ושעות הסיוע בבנו האוטיסט. בראיון הוא מספר כי הקשר שלו לנדל"ן התחיל בבית, וכי את הניסיון ברכישת דירות רכש כאיש עסקים

12.10.2021, 07:59 | אמיתי גזית

את הניסיון ברכישת דירות שאותו מזכיר אביעד פרידמן הוא צבר כאיש עסקים. הוא כיהן כמנכ"ל, דירקטור ויו"ר בכמה חברות, בין היתר כאלה שפועלות בתחום הנדל"ן בארץ ובאירופה. אבל את הקריירה שלו הוא התחיל דווקא בשירות הציבורי. 

קראו עוד בכלכליסט:

הוא עבד בלשכת הקשר נתיב, שימש יועצו של יולי אדלשטיין עת שכיהן כשר הקליטה, ובהמשך שימש יועץ לראש הממשלה אריאל שרון.

בספר שהוציא בשנת 2018 הוא מספר בגילוי לב כי ב־2001 החליט לעבור מהמגזר הציבורי לעסקי כדי לממן את הטיפול ושעות הסיוע בבנו האוטיסט. "המפגש עם רופא הקופה הבהיר לנו כי אם נסתמך על מה שהמדינה וקופת חולים מוכנות להקצות, נאבד את אברומי לנצח", הוא כותב. "נטישת שירות המדינה גרמה לי צער גדול. חלמתי להתקדם בשירות ולמלא בו תפקידים בכירים".


מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון אביעד פרידמן , אוראל כהן מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון אביעד פרידמן | אוראל כהן מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון אביעד פרידמן , אוראל כהן

ב־2003 הפך למנכ"ל מוסט נכסים של ולדימיר גוסינסקי, ומאוחר יותר משנה למנכ"ל מעריב אחזקות שהיתה בשליטת גוסינסקי. בשנים האחרונות היה מעורב בעסקאות נדל"ן בארץ ובחו"ל וכיהן כדירקטור בכמה חברות, בהן אירודרום ואורמד. במקביל בשנים 2019-2013 שימש בהתנדבות כיו"ר החברה למתנ"סים.

הוא מספר כי הקשר שלו לנדל"ן התחיל בבית. "אבא היה פעיל בהתאחדות הקבלנים. למעשה, שתי העבודות הראשונות שלי בחיים היו בהתאחדות. אבא שלי ערך את עיתון ההתאחדות ואני עטפתי אותו ושלחתי במעטפות. בגיל 15 לא הייתי תלמיד טוב ועבדתי כפועל. למדתי לעבוד עם קונגו ולחפור תעלת מיזוג. אני לא זר לענף. אני רואה בזה יתרון".

אבל זה קצת מקרי שהגעת לכאן. באותה מידה השר זאב אלקין יכול היה לקבל תיק אחר ואז אולי היה מבקש ממך להיות מנכ"ל במשרד אחר. 

"שבע פעמים בעבר פנו אליי וביקשו ממני להיות מנכ"ל במשרדים שונים ולא רציתי. פה הסכמתי כי חשבתי שזה מאוד מעניין וזה תחום שאני מבין בו, אני אוהב אותו ויש לי פאשן עצום אליו. הרגשתי שיהיו כלים ושאפשר לעבוד".

בגלל העסקים שלך יש לך הסכם ניגוד עניינים מאוד ארוך. האם הוא לא קצת כובל את ידיך? הרי אסור לך להתעסק בענייני העיר חיפה וברשם הקבלנים.

"ברשם הקבלנים אני מוגבל בצורה ספציפית, רק ברמה של קבלנים שהיו איתי בקשר. המדינה גדולה ויש כל כך הרבה עבודה. ככה שאני לא מרגיש הגבלה מאוד גדולה. ומה עדיף שיגיע מישהו שאין לו מושג? אף אחד לא יבוא לשחד אותי כי אני לא צריך את זה. אז יש לי הסכם ניגוד עניינים, אז מה? אדם שאין לו הסכם ניגוד עניינים כנראה שלא מבין במה שהוא מתעסק".

לצד עיסוקיו העסקיים והציבוריים פרידמן נגע בפוליטיקה. את שר השיכון אלקין הוא מכיר יותר מ־30 שנה, מאז למדו שניהם בישיבת הר עציון. הוא ייעץ לאלקין ואף סייע לו בקמפיין לראשות עיריית ירושלים. אחותו תהלה פרידמן כיהנה שנה כחברת כנסת.

אתה איש פוליטי?

"נכון שעבדתי עם הרבה ממשלות, הרבה שרים, אבל אני כל כך לא פוליטי. אני חושב שרק פעם אחת הצבעתי לאותה מפלגה בחירות אחרי בחירות".

יש סיכוי שבעתיד תעבור לפוליטיקה?

"אף פעם לא אלך לפוליטיקה. הציעו לי יותר מפעם אחת ולא רציתי. יש שם הרבה בזבוז זמן. אדם צריך לדעת במה הוא טוב ובמה פחות טוב. זה אפילו מצחיק אותי. אני מכיר את העולם הפוליטי, אני יודע מה זו עבודה של פוליטיקאים ואני לא רוצה להיות שם. יכול להיות שאמשיך בתפקידים ניהוליים וציבוריים. חשוב לי לתרום אבל לא בפוליטיקה. היכולת לעבוד עם הרבה שרים זה בגלל שהם ידעו שלא אלך לפוליטיקה. אני לא מתחרה בהם. אני רוצה שאלקין יגיע להישגים הכי גדולים ויקבל את כל הקרדיט הציבורי שמגיע לו כי כל דבר שאני עושה כאן זה מטעמו. כל הישג ייזקף לזכותו, כל תקלה וכישלון הם האחריות שלי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות