אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פסק הדין שעלול להביא את מיטב דש והפועלים להתנגשות צילום: גדי דגון

פסק הדין שעלול להביא את מיטב דש והפועלים להתנגשות

מיטב דש חויב להשיב רבע מיליארד שקל לעמיתים בקופת גמל שרכש מהפועלים. בבית ההשקעות סבורים שהבנק הציג לגביה מצגים שגויים, ובבנק הסגירו: תיתכן בוררות בעניין

12.10.2021, 08:17 | אלמוג עזר

פסק דין דרמטי עלול להוליד קרב בין שני גופים פיננסיים מהחזקים במשק. באוגוסט האחרון הכריע בית המשפט הכלכלי נגד מיטב דש בתביעה ייצוגית שהוגשה נגדו לפני כשש שנים. בתביעה נטען כי בית ההשקעות גבה שלא כדין יותר מ־250 מיליון שקל מהחוסכים בקופת הגמל הוותיקה גד־גמולים. השופטת מיכל אגמון־גונן פסקה כי עליו להשיב לעמיתים את הסכום, 1,500 שקל בממוצע ליותר מ־150 אלף חוסכים.


קראו עוד בכלכליסט:


לפי ההערכות, עד לפסק הדין הפריש מיטב דש כ־50 מיליון שקל בשל התביעה. אם הערעור שיגיש לא יתקבל, יהיה עליו להפריש עוד 200 מיליון שקל, שהם כ־20% מההון העצמי שלו, שעמד על 976 מיליון שקל נכון לסוף הרבעון השני השנה. בעלי המניות שלו לא נותרו אדישים, ושלחו את באותו היום את מניית מיטב דש לירידה של כמעט 10%, ושוויו צנח ל־1.1 מיליארד שקל. מאז המניה דשדשה וכיום שווי בית ההשקעות מגרד את המספר הזה מלמטה.


אילן רביב מנכ"ל מיטב דש, צילום: עמית שעל אילן רביב מנכ"ל מיטב דש | צילום: עמית שעל אילן רביב מנכ"ל מיטב דש, צילום: עמית שעל


קופת הגמל שהנחיתה עליו את הצרה היא רכישה מ־2007. הפועלים מכר אז את הקופה עבור 31 מיליון שקל לבית ההשקעות דש, שבהמשך התמזג עם מיטב ויצר את מיטב דש. התשלום לבנק היה נמוך כי לא נגבו מהעמיתים בקופה דמי ניהול נוכח הסכמים מלפני 60 שנה, שבית המשפט קבע באוגוסט שהם עדיין בתוקף. לאחר הרכישה, דש החלה לגבות דמי ניהול.

אתמול דיווח בנק הפועלים כי הוא יוצא להנפקת אג"ח קוקו (COCO) בשוק הבינלאומי. מדובר באג"ח שכוללות מנגנון ספיגת הפסדים, שמוחק את מרבית החוב לבנק במקרה של קריסה. חברת הדירוג S&P מעלות העניקה להנפקה העתידית, שהיקפה טרם נקבע, דירוג של BBB. 

הגיוס העתידי מחייב את הבנק לתת גילוי למשקיעים על התפתחויות בעסקיו. בין היתר, גילה הבנק כי ייתכן שיתקיים הליך בוררות בינו לבין מיטב דש בעקבות פסק הדין. "הבנק אינו צד להליך, ואולם מיטב דש פנה לבנק בקשר להליך, וגם לאחרונה בסמוך למתן פסק הדין, והודיע כי ככל שיתקבלו הטענות בתובענות הייצוגיות יהיה צורך בהליך בוררות בין מיטב דש לבין הבנק, וכי יפעל למיצוי זכויותיו כנגד הבנק, שכן לטענתו, קיימים מידע ומסמכים שלא מסר הבנק במסגרת העסקה שבה רכש את קופת הגמל, הבנק הפר את הסכם המכר מולו והציג כלפיו מצגים לא נכונים, וכן קיימת לו זכות לשיפוי על נזקיו מהבנק. הבנק השיב כי הוא דוחה את טענותיו ואת זכותו לשיפוי כלפיו", לשון הדיווח.

200 מיליון שקל - הסכום הנוסף שיצטרך מיטב דש להפריש אם ערעורו יידחה

הדיווח של הפועלים תפס את מיטב דש בהפתעה. במיטב דש מסרו ל"כלכליסט" כי המכתב נשלח לפני זמן מה למשרדי הבנק. "הפועלים החליטו לפרסם לגביו בשל רצונם 'לשפוך החוצה' את כל התלונות שלנו נגדם, כדי שלא יבואו אליהם בטענות על אי גילוי בהמשך", מסר בכיר במיטב דש.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות