אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד השיכון מקדם הצבת פאנלים סולאריים על 1,000 מבנים של דיור ציבורי צילום: pixabay

משרד השיכון מקדם הצבת פאנלים סולאריים על 1,000 מבנים של דיור ציבורי

המשרד צפוי לפרסם עד סוף השנה מכרז בנושא, כאשר הכוונה היא שמימון ההקמה והתחזוקה יהיו באחריות החברות שיזכו. לפי הערכות, המשרד יזכה להכנסות של כ־10 מיליון שקל בשנה שיגיעו מתשלום שכר דירה על הגגות או מהשתתפות ברווחים, בהתאם למודל שעליו יוחלט, והן יופנו לטובת הדיור הציבורי

13.10.2021, 06:00 | דותן לוי

משרד הבינוי והשיכון בשיתוף משרד האנרגיה מקדם בימים אלה תוכנית להצבת פאנלים סולאריים על גגות של כ־1,000 מבנים של דיור ציבורי, כך נודע ל"כלכליסט". המשרד צפוי לפרסם עד סוף השנה מכרז הפונה אל חברות מתחום האנרגיה הסולארית. הכוונה היא שמימון ההקמה והתחזוקה יהיו באחריות החברות שיזכו. על פי הערכות, המשרד יזכה להכנסות של כ־10 מיליון שקל בשנה שיגיעו מתשלום שכר דירה על הגגות או מהשתתפות ברווחים, בהתאם למודל שעליו יוחלט, והן יופנו לטובת הדיור הציבורי. היוזמה תוצג על ידי משרד השיכון בוועידת עכו ה־3 לעירוניות ב־19-18 באוקטובר.

קראו עוד בכלכליסט:

יוזמות להקמת מתקנים סולאריים על גגות של בתים משותפים היו עד כה נדירות, בין היתר בשל הקושי לקבל את הסכמת כלל בעלי הדירות לשימוש בגג כפי שחייב החוק בעבר. בטרם התפזרה הכנסת האחרונה היא העבירה חוק המאפשר התקנה של מתקנים סולאריים על גגות בתים משותפים בהסכמה של 67% מהדיירים.

פאנלים סולאריים על גג, צילום: pixabay פאנלים סולאריים על גג | צילום: pixabay פאנלים סולאריים על גג, צילום: pixabay

בסקירה שבוצעה על ידי משרד השיכון לכלל המבנים בדיור הציבורי נמצא כי מתוך כ־13.5 אלף מבנים המנוהלים על ידי החברות המשכנות, כמו עמידר וחלמיש, כ־1,000 מבנים מתאימים לקידום פרויקטים מסוג זה, בעיקר כי היקף אחזקות המדינה בהם הוא לפחות 67%, כך שלא תידרש הסכמת יתר בעלי הדירות. 

מתכננת הערים חנה מורן, יו"ר הפורום הישראלי לעירוניות: "היוזמה מביאה להפחתת ההוצאות על חשמל במשקי בית של העשירונים הנמוכים, ותומכת בקידום ייצור חשמל באנרגיה מתחדשת שאינו מבזבז את משאב הקרקע”.

ד"ר עמיאל וסל, מנהל תחום מחקר ומדיניות באגף תכנון אסטרטגי ומדיניות, משרד הבינוי והשיכון מסר כי: "גגות מבנים משותפים הם אחת העתודות החשובות והמתאימות ביותר להפקת אנרגיה נקיה לישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות