אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן המטבע העולמית: 'קריפטוזציה' מהווה סיכון לכלכלה העולמית

קרן המטבע העולמית: 'קריפטוזציה' מהווה סיכון לכלכלה העולמית

בדוח חצי שנתי שהוציאה ה-IMF נכתב כי אימוץ מטבע קריפטו כמטבע לאומי רשמי "מהווה סיכון משמעותי לכלכלה הגלובלית ודרך קיצור לא מומלצת למדינות מתפתחות"; הביטקוין מוחק ביממה האחרונה 3,000 דולר מערכו, נסחר סביב מחיר של 55 אלף דולר

13.10.2021, 11:35 | נועם לנדמן

שוק הקריפטו חוטף לא מעט בימים האחרונים מאישים וגופים בכירים בכלכלה העולמית. אחרי שמנכ"ל ג'יי.פי מורגן צ'ייס ג'ימי דיימון תקף בחריפות את המטבע הדיגיטלי המוביל באמרו כי הוא "חסר ערך" (נרחיב על כך בהמשך), עתה נכנסת לתמונה קרן המטבע העולמית (IMF). הקרן הביעה דאגה בשל כניסת הביטקוין כמטבע רשמי במספר מדינות.


קראו עוד בכלכליסט:


בדוח חצי שנתי שפורסם אמש נאמר כי "קריפטוזציה' של כלכלות מקומיות מסכנת את הכלכלה העולמית, לא פחות. אימוץ מטבעות קריפטוגרפיים כרשמיים במדינות מתפתחות (כמו אל סלבדור) "נושא בחובו סיכון גדול, וכי מדובר בדרך קיצור שאינה מומלצת למדינות שמעוניינות להעצים את כלכלתן", נכתב בדוח.


אל סלבדור, הביטקוין הוכר במדינה כרשמי, ה-IMF מזהירה מקיצורי דרך במדינות מתפתחות, AP אל סלבדור, הביטקוין הוכר במדינה כרשמי, ה-IMF מזהירה מקיצורי דרך במדינות מתפתחות | AP אל סלבדור, הביטקוין הוכר במדינה כרשמי, ה-IMF מזהירה מקיצורי דרך במדינות מתפתחות, AP


ה-IMF המשיכה להתמקד בטרנד החדש, מבלי לציין שמות של מדינות כדוגמת אל סלבדור, שכאמור הכירה לאחרונה בביטקוין כמטבע לאומי רשמי, כמו גם אוקראינה או ברזיל שעשויה בקרוב להעביר חקיקה בנושא. לטענת קרן המטבע, אימוץ הביטקוין במדינות עלול להכביד על הבנקים המרכזיים בעולם לקיים מדיניות מוניטארית מסודרת, לגרום לקשיים בנזילות ובכלל לערער את יציבות הכלכלות.

הדוח החצי שנתי של ה-IMF התמקד בשלושה נושאים מרכזיים – מגפת הקורונה והשפעותיה על הכלכלה העולמית, שינויי אקלים בעולם, ושוק הקריפטו. קרן המטבע העולמית שמה על אותו משקל, לפחות לפי הדוח האחרון, את שני הנושאים הקריטיים יחד עם עולם המטבעות הדיגיטליים.

הביטקוין נחלש היום ואף ירד מתחת למחיר של 55 אלף דולר - איבד מערכו ביממה האחרונה 3,000 דולר, לאחר שהגיע אתמול עד לשווי של כמעט 58 אלף דולר. 

ג'ימי דיימון, מנכ"ל הבנק הגדול בארה"ב ג'יי.פי מורגן צ'ייס, לא חובב גדול של הביטקוין ושוק הקריפטו בכלל, ומפעם לפעם הוא דואג להזכיר זאת. בראיון שלשום במהלך כנס גלובלי של חברות פיננסיות אמר כי בעיניו "הביטקוין הוא חסר ערך". 


ג ג'יימי דיימון מנכ"ל ג'יי.פי מורגן צ'ייס | צילום: AFP ג


יחד עם זאת, הבנק עצמו כבר טבל ידיו בשוק הקריפטו. החל מאוגוסט ג'יי.פי מורגן מאפשר ללקוחות העשירים גישה לקרנות השקעה בקריפטו, כך דווח ב-CNBC, וכבר לפני שנה הוקמה בבנק חטיבה שעוסקת בבלוקצ'יין. אנליסטים בג'יי.פי אף אמרו בתחילת השנה כי מחירו של הביטקוין צפוי להגיע בעתיד ל-146 אלף דולר והוא יתחרה בזהב כחוף מבטחים. 

דיימון הוסיף בראיון שלשום כי "הלקוחות שלנו לא מסכימים עם הדעה שלי על הביטקוין – אבל הם ילדים גדולים. לכן, אם הם רוצים גישה לביטקוין, אנחנו נעניק לגיטמציה למהלך כזה ככל שנוכל".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות