אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"רצח אלדד פרי לא ישפיע על רוכשי הדירות, על החובות האישיים - ייתכן שכן"

"רצח אלדד פרי לא ישפיע על רוכשי הדירות, על החובות האישיים - ייתכן שכן"

מותו של יזם הנדל"ן שהסתבך לאחר קריסת הקבוצה שבבעלותו מעלה שאלות בנוגע לגורל ההסדרים שלו מול המשקיעים והרוכשים. בדקנו עם באי כוחו והנאמנים של פרי ושל הקבוצה מה יהיו ההשפעות על שני תיקי חדלות הפירעון שמתנהלים נגדו. "בשיחות שקיימנו הוא לא שידר מצוקה או שהוא מאויים"

15.10.2021, 14:40 | ליטל דוברוביצקי

הרצח של אלדד פרי, יזם הנדל"ן בן 44 שנורה הבוקר (יום ו') בכניסה לבית הכנסת, מגיע ברקע הפרשה המשפטית שמתנהלת בעניינו בשנה האחרונה - לאחר הקריסה של קבוצת הנדל"ן שבבעלותו.

קראו עוד בכלכליסט:

כדי להבין את הפרשה מבחינה משפטית, יש להבין כי בפן האזרחי עמדו נגד פרי שני תיקי חדלות פירעון. תיק אחד היה תיק הליך פשיטת הרגל, שבו מונה לפרי עו"ד ארז חבר כנאמן לנכסיו. התיק השני היה התיק של קבוצת אלדד פרי שבית משפט מינה לה שני נאמנים, עוה"ד גונן קסטנבאום ואהוד גינדס.

אלדד פרי והקליע ברכב המרצדס שלו, הבוקר, עמית שעל, נדב אבס אלדד פרי והקליע ברכב המרצדס שלו, הבוקר | עמית שעל, נדב אבס אלדד פרי והקליע ברכב המרצדס שלו, הבוקר, עמית שעל, נדב אבס

לפרי היו חובות אישיים שברובם היו ערבויות לחובות הקבוצה שלו בסך של כ-330 מיליון שקל. בתיק הזה מספרים גורמים המקורבים לפרי כי הוא עמל על גיבוש הסדר נושים עם משקיעים. גורם המקורב לתיק מסר כי יש להניח שלמותו של פרי תהיה השפעה על גיבוש ההסדר בתיק האישי נגדו.

אין ספק שמי שהינו נושה אישי של פרי, מאחר וקיבל מפרי ערבות אישית, נמצא במצב פחות טוב שהרי חובותיו של פרי גבוהים ונכסיו לא צפויים לכסות את מלוא החוב. כעת, כאשר הסדר הנושים שעליו עמל פרי לפני מותו על פי הנטען, לא יתממש במתכונתו המקורית, הרי שהדבר אינו מיטבי מבחינת הנושים. יחד עם זאת, עו"ד ארז חבר, הנאמן לנכסי אלדד פרי, מתכוון להמשיך ולפעול כדי לשלם את חובם של הנושים וכמובן להיות חלק מכל הסדר כדי להחזיר לנושים את חובם. 

מבחינת התיק של קבוצת אלדד פרי - לקבוצה יש חובות עתק. נודע כי תביעות החוב שהוגשו לנאמנים וטרם אושרו עומדות על סכום אסטרונומי שמתקרב לכשלושה מיליארד שקל (כמובן שרק לאחר שהנאמנים יאשרו או לא את תביעות החוב ניתן יהיה לדעת מה הסכום הסופי של חובות הקבוצה). 

בנוגע לשאלה מה יעלה בגורל כ-2,000 החברים בקבוצות הרכישה של הקבוצה לאור מותו של פרי, עו"ד גונן קסטנבאום, אחד מנאמני הקבוצה, מסר היום כי "למותו של פרי לא אמורה להיות השפעה על מצבם של חברי קבוצות רכישה. פרי לא מעורב בקבוצה מאז שמונו נאמנים לקבוצה". כלומר, מבחינת רוכשי הדירות, המוות לא צפוי לשנות את מצבם, וזאת מאחר שהפרויקטים בתהליך שיקום והסדרה. 

באי כוחו של פרי, עוה"ד שי גליקמן ושלמה נס, מסרו כי "בשיחות שקיימנו אתו בימים האחרונים הוא לא שידר מצוקה או שהוא מאוים מכיוון כלשהו. פרי הגיע למשרדנו עקב המשבר שפקד את עסקיו. פגשנו יזם נדל"ן מוכשר מאוד וחכם, שיותר מכל, חשוב היה לו להסדיר את חובותיו מול רוכשי הדירות והנושים תוך קידום והשלמת הפרויקטים ומסירת דירות לרוכשים. 

"הליך חדלות הפירעון התקדם כשאלדד משתף פעולה באופן מלא עם בעלי התפקיד שמונו לחברה ולו באופן אישי ועמל לילות כימים להביא הסדר שיכסה את החובות לנושים. קיבלנו בתדהמה את הבשורות הקשות בדבר הירצחו. אנו שולחים תנחומים למשפחתו ולילדיו". 

גם עו"ד ארז חבר, הנאמן לנכסי אלדד פרי, שמונה על ידי בית משפט בהליך פשיטת הרגל בו היה מצוי פרי,  נדהם לשמוע על מותו הבוקר. "אלדד פרי פעל לאחרונה לגבש הסדר שיחזיר לדבריו את כל חובותיו לנושיו לרבות בשבוע האחרון. הוא לא הפסיק לחפש דרך להשיב את חובותיו. הוא שיתף פעולה איתי כנאמן באופן מוחלט. הוא היה שמח שהצליח לגבש הסדר נושים". 

הרוכשים יידרשו להוסיף כסף - אבל "יש אור בקצה המנהרה"

בדו"ח שהגישו נאמני קבוצת פרי רק לפני ארבעה ימים כתבו כי "כידוע מגזר הפעילות המרכזי ולב בעיית חדלות הפירעון והנפגעים של קבוצת פרי נוגע לקבוצות הרכישה. קיימות כ-12 קבוצות רכישה שנוגעות למאות רוכשי דירות ונכסים שהשקיעו בעסקאות את עיקר הונם, וכן את תקוותיהם ועתידם. את המזור לקבוצות הרכישה מקדמים הנאמנים באמצעות מתווה לשיקום של כול פרויקט ופרויקט".  

במסגרת הדו"ח ציינו הנאמנים כי "כאשר בוחנים את מצבם הפיננסי של הפרויקטים מתברר שחברי קבוצות הרכישה יידרשו להוסיף סכומים לא מבוטלים, מעבר למחיר הסופי שהובטח להם, על מנת לקיים את הפרויקט ולקבל את דירתם. אולם, חלק מהסיכון מתמתן כאשר משווים את המחיר האפקטיבי שכל חבר קבוצה ישלם עבור דירתו, בסופו של דבר, ביחס למחיר הדירה הריאלי בשוק כיום".

לבסוף, טענו הנאמנים בדו"ח כי מאז שניתן על ידי בית משפט צו פתיחת הליכים, "חלה התקדמות מהותית ובחלק נכבד של הפרויקטים חברי קבוצות הרכישה כבר רואים את 'האור בקצה המנהרה'. הנאמנים בפיקוחו של בית משפט פועלים ללא ליאות לקידום הליך השיקום".  

עו"ד גיא סרוסי המייצג רוכשים בקבוצת אלדד פרי מסר בתגובה: "שמענו מכלי התקשורת על התנקשות בחייו של אלדד פרי. ליבנו עם משפחתו וילדיו. אנו עדיין למדים את המקרה. לגבי הרוכשים השונים - לרובם חייבת חברת פרי עצמה כספים כך שהתהתנהלות המשפטית תמשיך בין כתלי בית המשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות