אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ח"כ משה ארבל עתר לביהמ"ש: יש לחשוף הסיכומים התקציביים צילום: יואב דודקביץ

בעקבות חשיפת כלכליסט

ח"כ משה ארבל עתר לביהמ"ש: יש לחשוף הסיכומים התקציביים

חבר הכנסת מש"ס הגיש עתירה נגד משרד האוצר, במטרה לחייב את אנשיו לחשוף את הסיכומים התקציביים שאגף תקציבים חותם אל מול משרדי הממשלה השונים

20.10.2021, 06:20 | שלמה טייטלבאום

המאבק לחשיפת הסיכומים התקציביים של מגיע לבית המשפט. ח”כ משה ארבל (ש"ס) הגיש אמש לבית המשפט המחוזי בירושלים עתירה, באמצעות עו”ד ישראל באך, לחייב את משרד האוצר לחשוף את הסיכומים התקציביים שאגף תקציבים חותם אל מול משרדי הממשלה השונים. בעתירה מתבסס ארבל באופן כללי על חוק חופש המידע, אך מדגיש את החשיבות הציבורית שיש לסיכומים התקציביים.

קראו עוד בכלכליסט:

הסיכומים התקציביים מכילים מידע מפורט ומלא על התחייבות האוצר למשרדים השונים, בשפה בהירה ופרקטית. המידע הזה לא נמצא בשאר המסמכים שהאוצר מפרסם לח”כים ולציבור. חמור מכך, הסיכומים התקציביים כוללים התחייבויות בנוגע להעברות תקציביות במהלך השנה, כך שהתקציב שמוצג הוא למעשה תקציב לא עדכני. “כלכליסט” והתנועה לחופש המידע הגישו בקשה לחשיפת הסיכומים התקציביים שנענתה על ידי האוצר בדחייה ל־30 יום נוספים.

ארבל טוען בעתירתו כי היעדר פרסום הסיכומים פוגע ביכולת הח”כים לבצע את תפקידם כמבקרי התקציב. הוא מצטט את כתבת “כלכליסט” שהשוותה בין הצעת התקציב המפורסמת לציבור לבין הסיכום התקציבי, וטוען כי “ניכר מהחלקים שפורסמו כי הסיכום התקציבי מכיל פירוט בהיר של אופן הוצאת התקציב הצפויה וההסכמות בין משרד האוצר למשרדים השונים בדבר ההוצאות והפרויקטים שיקודמו אשר לא ניתן ללמוד מהצעת התקציב גופה”.

ח"כ משה ארבל, צילום: יואב דודקביץ ח"כ משה ארבל | צילום: יואב דודקביץ ח"כ משה ארבל, צילום: יואב דודקביץ

ל”כלכליסט” נודע כי שאלת פרסום הסיכומים התקציביים נמצאת במחלוקת פנימית בתוך אגפי האוצר. אגף תקציבים מוביל את ההתנגדות לפרסום בטענה "כי אם כל הסיכומים יהיו גלויים, יהיה קשה מאוד להגיע להסכמות עם השרים. הסיכומים מאפשרים לשרים לרדת מכל מיני עצים". אך גורמים באגף החשב הכללי רואים בסיכומים התקציביים ביטוי לתכנון לקוי של הממשלה כולה, וטוענים כי למעשה אין כל הצדקה לאי־פרסומם, ובכך מדגישים כי סוגיית הסיכומים התקציביים היא הרבה מעבר לבקשת חופש מידע רגילה.

דוברות האוצר הגיבה לבקשה לחשיפת הסיכומים התקציביים בטענות דוגמת “פרסום נוכחי עשוי להטעות את הציבור”, “מה שרלבנטי נמצא כבר בפרסומים אחרים” וכו’, “ההליכים לא הושלמו”. והממונה על חופש המידע באוצר ענתה לבקשת “כלכליסט” כי “הבקשה מורכבת”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות