אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נפשי, פיזי ומותאם אישית: הצצה לתוכנית הבריאות של ארגון הבריאות הגדול בישראל דוברת כללית

נפשי, פיזי ומותאם אישית: הצצה לתוכנית הבריאות של ארגון הבריאות הגדול בישראל

כדי לטפל ביותר מ4.5 מיליון לקוחות בשנה, נדרשים עובדי שירותי בריאות כללית למעטפת שלמה של טיפולים, בדיקות ותמיכה לאורך כל ימות השנה. כתבה נוספת בסדרת ״עובדים בריא – ארגון בריא״

20.10.2021, 09:33 | כלכליסט פרויקטים

נוסדה: 1911 

מס׳ עובדים: 48,000

מס׳ סניפים/מרכזים: 1500 מרפאות, 14 בתי חולים

בנייה של תוכנית בריאות ארגונית היא משימה מורכבת ומרובת שיקולים גם לחברות קטנות יחסית, ועל אחת כמה וכמה כשמנסים לייצר פתרון כולל ל-48 אלף עובדים ממוסדות שונים. ״הדבר הראשון שעשינו הוא מחקר, אחרי הכל זה המקום שאנחנו מגיעים ממנו: מדע ונתונים״, מסבירה פרופסור דיאן לוין , מנהלת מחלקה לחינוך ולקידום בריאות בשירותי בריאות כללית. ״אספנו נתונים על הציפיות של העובדים בתחום הזה בכל המרכזים שלנו, הקמנו צוותים מקצועיים ובנינו לכל מחוז וארגון תוכנית ספציפית ומבוססת מחקר״. 

פרופ פרופ' דיאן לוין | דוברות כללית פרופ

במוקד תפיסת הבריאות עומדים הידע והמקצועיות של ארגון הבריאות הוותיק והגדול בישראל. מעטפת של בדיקות, מומחים וטיפולים עומדים לרשות העובדים בכל רחבי הארץ, עם תזכורות והנגשת מידע קבועים כדי להעלות את המודעות לשמירה על בריאותם ועל בריאות בני משפחותיהם. אפליקציה ארגונית בשם ACTIVE הוקמה כדי לקדם אורח חיים בריא עם התאמה אישית של כמויות צעדים מומלצות, כמויות שתייה, משך שינה ועוד. אפליקציה נוספת בשם ״עובדים בריא״ מאפשרת לעובדים להמיר צעדים ב״מטבעות בריאות״, אותם ניתן לממש לקבלת הטבות שונות מטעם ההסתדרות: אימונים אישיים, ארוחות בריאות זוגיות, הנחות ברכישת מוצרי ספורט ועוד. 

סוגיה קריטית לעובדי רפואה היא השחיקה הנפשית של העובדים, וזו מטופלת באמצעות תוכנית עבודה אותה מובילים פסיכולוגים ועובדים סוציאליים. התמיכה ניתנת לא רק לעובדים עצמם, אלא גם לבני משפחותיהם, כולל מוקד מיוחד לסיוע נפשי שהוקם בתקופת הקורונה ונותר מאז ככלי נוסף בתמיכה וחיזוק העובדים וסביבתם הקרובה.  

״קריטי שמי שמטפל בנו, יהיה בריא בגוף ובנפש״

שירותי בריאות כללית מעניקה שירותים ליותר מ-50% מאוכלוסיית ישראל (למעלה מ-4 מיליון לקוחות). ״רק כדי להבין את סדרי הגודל, אנחנו מדברים על ארגון הבריאות השני בגודלו בעולם״, מבהירה אורנית ברטל, סמנכ״לית וראש חטיבת משאבי אנוש בארגון. ״רמת השחיקה בתחום הבריאות היא גם כך גבוהה מאוד, ועל הכתפיים של העובדים שלנו מוטלת אחריות עצומה שבאה לידי ביטוי פיזי וגם נפשי. זה קריטי שמי שמעניק את הטיפול לכל אחד מאיתנו יהיה בריא בגוף ובנפש, כי המשמעות היא שהטיפול בכולנו יהיה טוב יותר״.

אורנית בר טל, דוברות כללית אורנית בר טל | דוברות כללית אורנית בר טל, דוברות כללית

האחריות הזו לבריאותם של עובדים רבים כל כך, חוצה גבולות תרבותיים משמעותיים. כך למשל עובדים שומרי מצוות, עובדים מהמגזר הערבי או עובדים חילונים – מתנהלים אחרת מבחינה תזונתית. תפיסת התזונה הארגונית של שירותי בריאות כללית הושפעה מהניואנסים האלה, וכך לצד תפריטים מזינים ובריאים בחדרי האוכל, עומדים לרשות העובדים דיאטנים המייעצים אישית על תפריט מותאם לאורח חייהם. בכלים הדיגיטליים של הארגון מופצים מתכונים בריאותיים לכל אירוע בשנה, פעילויות גופניות שונות ועוד. 

התוצאות של ההקפדה הזו נראים בשטח. עובדות שחוזרות מחופשות לידה מספרות על מעטפת שלמה של הרצאות הדרכה בהובלת מומחים, פעילויות משותפות עם פיזיותרפיסטיות מהמחלקה להתפתחות הילד, תמיכה ומענה לשאלות לכל אורך תקופת ההיריון ואחריה.


הכתבה מתפרסמת במסגרת פרויקט מיוחד של כלכליסט וקבוצת "מובמנט". במסגרת הפרויקט נסקר את החברות והארגונים המובילים בקידום אורח חיים בריא בישראל.

לאתר מובמנט לחצו כאן>>


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות