אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות גירוש השגרירים: הלירה הטורקית בשפל היסטורי צילום: איי אף פי, רויטרס

בעקבות גירוש השגרירים: הלירה הטורקית בשפל היסטורי

אתמול הורה נשיא טורקיה ארדואן להכריז על עשרה שגרירים כעל "אישיות בלתי רצויה" בעקבות קריאתם לשחרר איש עסקים המתנגד לשלטונו; הלירה מאבדת 1.6% - בהמשך לירידות שרשמה לאחר הורדת הריבית בשבוע שעבר

24.10.2021, 23:00 | חדשות חוץ

הלירה הטורקית נחלשת ב-1.6% מול הדולר לשפל היסטורי; זאת, לאחר שנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הורה אתמול על גירוש 10 שגרירים, בהם שגריר ארה"ב, בעקבות קריאתם לשחרורו של אוסמן קוואלה, איש עסקים ופילנתרופ שמתנגד לשלטונו של הנשיא. 


קראו עוד בכלכליסט:

הלירה רשמה שפל היסטורי בשבוע שעבר, לאחר שהבנק המרכזי של טורקיה הוריד את שיעור הריבית ב-2%, למרות הזינוק באינפלציה - צעד שתואר על ידי כלכלנים ואנשי אופוזיציה כחסר אחריות.

היום המשיכה הלירה במסעה דרומה - המטבע הטורקי רשם שפל של 9.75 לירות לדולר, לעומת 9.59 לירות לדולר ביום שישי. מתחילת השנה נפלה הלירה ב-24%.


נשיא טורקיה ארדואן, צילום: בלומברג נשיא טורקיה ארדואן | צילום: בלומברג נשיא טורקיה ארדואן, צילום: בלומברג


"אני מודאג ממה שיקרה לשווקים הפיננסיים בטורקיה מחר (שני). הלירה צפויה לעמוד תחת לחץ כבד של מוכרים", אמר לסוכנות רויטרס טים אש, כלכלן ב-BlueBay. "וכולנו יודעים שלמושל הבנק המרכזי של טורקיה אין מנדט להעלות את הריבית, כך שההגנה היחידה למטבע מצד הבנק תהיה מכירה של יתרות מט"ח".

אתמול הורה ארדואן להכריז על עשרה שגרירים כעל "אישיות בלתי רצויה" - צעד שמשמעותו בדרך כלל היא גירוש מהמדינה; עם זאת עד עתה משרד החוץ הטורקי לא נקט צעדים נוספים בנושא. 

באופוזיציה אמרו כי הצעד של ארדואן נועד להסיט את תשומת הלב הציבורית מהקשיים מהם סובלת הכלכלה הטורקית.

ב-18 באוקטובר פורסמה הצהרה של שגרירים מעשר מדינות: ארה"ב, גרמניה, צרפת, ניו זילנד, שבדיה, פינלנד, נורבגיה, הולנד, דנמרק וקנדה. בהצהרתם המשותפת קראו השגרירים לאנקרה לשחרר בהקדם את קוואלה. אחרי פרסום ההצהרה השגרירים זומנו לשיחה במשרד החוץ הטורקי, שאמר שהצהרתם היתה חסרת אחריות. ארדואן זעם, וטען שהדרישה של השגרירים הייתה "חצופה". ביום חמישי צוטט הנשיא הטורקי באומרו שהשגרירים לא היו משחררים במדינות שלהם "שודדים, רוצחים וטרוריסטים". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות