אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשנה ליועמ"ש ברמז לשקד: התערבות שרים בהליכי תכנון - פסולה צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא

בלעדי

המשנה ליועמ"ש ברמז לשקד: התערבות שרים בהליכי תכנון - פסולה

שרת הפנים ושרים נוספים פעלו באופן פסול שפוגע באמון הציבור ובמערכת התכנון, כך משתמע ממכתב ששלח ארז קמיניץ למזכיר הממשלה שלום שלמה. קמיניץ אינו נוקב בשמה של שקד במפורש, אך הוא מכוון למספר דיונים שהיו אמורים להתקיים במועצה לתכנון ובנייה, אבל שקד ביקשה להורידם מסדר היום או לדחות אותם. שקד: "שרת הפנים מתווה את מדיניות התכנון בישראל, וכך תמשיך לעשות"

25.10.2021, 11:36 | אמיתי גזית

שרת הפנים איילת שקד ושרים נוספים פעלו באופן פסול שפוגע באמון הציבור ובמערכת התכנון - כך משתמע ממכתב חריף ששלח בשבוע שעבר ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ערב פרישתו מהתפקיד, למזכיר הממשלה שלום שלמה. קמיניץ אינו נוקב בשמה של שקד במפורש, והסביר כי החליט לפנות למזכיר הממשלה "נוכח ריבוי המקרים בעת האחרונה שבהם התערבו שרים בהליכי תכנון תלויים ועומדים". שקד היא שרת הפנים, מינהל התכנון כפוף לה, ואיש אמונה הוא שלומי הייזלר, יו"ר מטה התכנון, העומד גם בראש מוסדות התכנון החשובים, ובהם המועצה הארצית לתכנון ובנייה, הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) והוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל).

קראו עוד בכלכליסט:

קמיניץ כותב כי התערבות שרים בהליכי תכנון באה לידי ביטוי ב"התייחסות לתוכניות קונקרטיות ולהכרעות שעל חברי מוסדות התכנון לקבל, לרבות העלאה או הורדה של נושאים מסדר היום, ולעתים עד כדי הנחיה מפורשת או משתמעת כיצד על חברי מוסד התכנון מטעם משרדם להחליט".

הוא מבהיר כי יש "קשיים משפטיים משמעותיים בהתנהלות זו. מוסדות התכנון על חבריהם, ובכלל זה יושבי הראש ומתכנני המוסדות, מחויבים להפעיל באופן עצמאי את שיקול דעתם. הוראה ביחס לעניין מסוים, בין במפורש ובין במשתמע, היא פעולה שאינה כדין".


מימין: ארז קמיניץ ואיילת שקד, צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא מימין: ארז קמיניץ ואיילת שקד | צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא מימין: ארז קמיניץ ואיילת שקד, צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא


מוסדות התכנון, ובראשם המועצה הארצית לתכנון ובנייה, מיישמים את מדיניות הממשלה, אך הם גם פועלים כגוף מעין שיפוטי. כל תוכנית שמאושרת בהם משפיעה על בעלי אינטרסים מנוגדים, ומשום כך ההקפדה היתרה על שיקול הדעת של חבריה. 

בכל אחד ממוסדות התכנון נציגים של משרדי ממשלה שונים, ובהם משרד הפנים, השיכון והבינוי, הביטחון, הבריאות, וכן נציגי רשויות מקומיות, ארגונים ירוקים, אדריכלים, מהנדסים ועוד. החלטות מתקבלות לאחר הצבעה, ולעתים הן יכולות לסתור עמדה של הממשלה או שר מסוים. חבר במוסד תכנון מחויב להצביע על פי מצפונו ושיקול דעתו המקצועי, גם במקרה שבו ההחלטה סותרת מדיניות של המשרד שמטעמו הוא פועל. 

קמיניץ מבהיר כי עקרון שיקול הדעת של ועדות התכנון הוא עקרון יסוד שבית המשפט העליון חזר עליו פעמים רבות בפסיקותיו: "אם החוק העניק לבעל תפקיד מסוים סמכות, הרי הוא שנדרש להפעילה". עוד הוא מבהיר כי "התערבות בהחלטתו של החבר על ידי מי שלא נחשף למכלול הטיעונים, המידע והדעות שהועלו במהלך דיונים אלה - היא התערבות פסולה".

כאמור, יו"ר הוות"ל והמועצה הארצית הוא איש אמונה של שקד, ולו היכולת להשפיע על סדר היום של הדיונים.  

לפני כשלושה שבועות שקד ביקשה להוריד מסדר היום של המועצה הארצית לתכנון ובנייה דיון בעניין מסילת מנשה בעקבות התנגדות של תושבי חריש לתוואי המסילה שפוסח על העיר, והדיון בעניין אכן בוטל. 

באותה ישיבה התקיים דיון גם על הפקדת התוכנית להרחבת היישוב ג'דיידה מכר, שממזרח לעכו. גורמים מתחום התכנון טוענים כי שקד ביקשה להוריד גם את הדיון הזה מסדר היום, לאחר שבבוקר הדיון פורסמה כתבה ב"כלכליסט" שבכותרת שלה נטען כי זו עיר ערבית חדשה. 

בנוסף אומרים אותם גורמים כי לבקשת שקד נדחה גם דיון שהיה אמור להתקיים בוועדה לתשתיות לאומיות בעניין הפקדת התוכנית להקמת שדה התעופה האזרחי מדרום לחדרה, זאת לאחר מחאה של תושבי וראשי הרשויות המקומיות בסביבה. בסופו של דבר הדיון בעניין יערך היום (שני), וההערכה היא כי בסיומו לא תתקבל החלטה, כלומר התוכנית לא תאושר להפקדה.

בקרוב צפויות לצוץ עוד כמה מחלוקות בין שקד למינהל התכנון, למשל דיון עתידי בתוכנית להקמת שש מעגנות בין היתר בבת ים, בנתניה ובראשון לציון. ראשת מינהל התכנון מסכימה להקמת מעגנה חדש אחת בלבד בנהריה, ומתנגדת לשאר התוכניות בגלל הנזקים שהן יגרמו לקו החוף. אבל ראשי הערים בת ים ונתניה הפעילו ועוד יפעילו לחצים על שרים, ובהם שקד, לאישור התוכניות. 

שרת הפנים איילת שקד מסרה בתגובה: "אין קשר בין המכתב לבין הדוגמאות שצוינו. שרת הפנים מתווה את מדיניות התכנון בישראל וכך תמשיך לעשות".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות