אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש אישר את הסדר הנושים לחברת התיירות "כנפי משק" צילום: עמית שעל

פרסום ראשון

ביהמ"ש אישר את הסדר הנושים לחברת התיירות "כנפי משק"

עפ"י ההסדר, החברה האם "משקי הקיבוצים" תזרים 40 מיליון שקל לטובת הנושים; להסדר התנגדו מנכ"ל החברה לשעבר וסמנכ"ל הכספים לשעבר בטענה שרק הם יופקרו לגורלם אל מול תביעה של חברת האם

26.10.2021, 09:40 | ליטל דוברוביצקי

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר אתמול (ב') הסדר נושים בהיקף של 40 מיליון שקל לחברת התיירות  "כנפי משק תור" שנקלעה לקשיים ומונה לה ביולי שעבר נאמן, עו"ד שאול קוטלר, שהגיש את הבקשה לבית המשפט. 

קראו עוד בכלכליסט:

חברת כנפי משק עסקה עד חודש מרץ 2020 בענף תיירות הפנים והחוץ. היא נקלעה לסחרור עסקי שנחשף לראשונה בעקבות פרוץ משבר הקורונה. השופט ברנר ציין בהחלטתו כי בבדיקה שנערכה  בעקבות המשבר ביוזמת דירקטוריון החברה התגלו ממצאים חמורים ביותר. "בקצירת האומר יצוין כי מדובר בניפוח הכנסות תרמיתי שבוצע לאורך שנים רבות בדוחות הכספיים של החברה, בהם הוצגה יתרת חוב כביכול של לקוחות שסכומה כ-57 מיליון שקל, אשר כל קשר בינה  ובין המציאות היה מקרי בהחלט. בנסיבות אלה התברר כי מדובר בחברה חדלת פירעון", כתב השופט. 

ביולי 2020 הוגשה נגד החברה בקשה למתן צו פתיחה בהליכים על ידי חלק מנושיה ומונה לה נאמן זמני.  בנובמבר 2020 ניתן צו פתיחה בהליכים נגד החברה וכן צו לפירוקה ועו"ד קוטלר מונה לנאמן זמני כשהוא מיוצג גם ע"י עוה"ד סיגל רוזן-רכב ודגן פרנקל. 

עו"ד שאול קוטלר, נאמן החברה, צילום: עמית שעל עו"ד שאול קוטלר, נאמן החברה | צילום: עמית שעל עו"ד שאול קוטלר, נאמן החברה, צילום: עמית שעל

באפריל ומאי 2021 הגיש הנאמן שורה של בקשות נגד מי שראה כאחראים לקריסתה של החברה (דירקטורים, נושאי משרה ועוד) וביקש לחייב אותם בתשלום סך של 58 מיליון שקל לקופת הפירוק של החברה. בסופו של דבר, ובטרם נדונו  הבקשות הללו לגופן, גובשה הצעה להסדר נושים ותוכנית שיקום על פיה חברת האם  של כנפי משק, חברת "משקי הקיבוצים" תזרים לקופת ההסדר סך של 40 מיליון שקל. מתוך סכום זה, 25 מיליון שקל ישולמו לנושים המובטחים, בנק לאומי והבנק הבינלאומי ו-15 מיליון שקל ישמשו לצורך תשלום בשיעור של 65% לנושים האחרים שאינם מובטחים. 

כנגד תשלום זה יוותרו הנושים האחרים על כל טענה, תביעה או חוב שיש להם כלפי החברה, כלפי דירקטורים ונושאי משרה, כלפי חברת האם, רואי החשבון ועוד. עוד קובעת הצעת ההסדר כי עם ביצוע התשלומים הנדרשים יסתיים הליך הפירוק והחברה תצא ממנו כשהיא נקיה וחופשיה מכול חוב שהוא (למעט חובות החברה לחברת האם).  

השופט חגי ברנר, צילום: אתר הנהלת בתי המשפט השופט חגי ברנר | צילום: אתר הנהלת בתי המשפט השופט חגי ברנר, צילום: אתר הנהלת בתי המשפט

שני הלשעבר התנגדו להסדר

אתמול החליט כאמור השופט ברנר לאשר את הסדר הנושים למרות התנגדות של שניים: שלומי קדים ששימש מנכ"ל החברה לפני קריסתה ושמוליק שמש ששימש סמנכ"ל הכספים של החברה טרם קריסתה. השניים טענו כי לא יעלה על הדעת שכל מי שגרם לקריסתה של החברה ייצא פטור בלא כלום וכי אין זה ראוי שהם לבדם יוחרגו מגדרה של הגנת ההסדר ויופקרו לגורלם אל מול תביעה של חברת האם. 

אולם השופט ברנר קבע כי "אין ספק שמדובר בהסדר בעל תועלת כלכלית רבה לכלל נושיה של החברה. הצעת ההסדר מבטיחה תשלום סכום נכבד של 40 מיליון שקל לקופת ההסדר באופן מידי וכן תשלום דיבידנד בשיעור משמעותי של 65% לנושים הרגילים. גם מבחינת הוגנותו של ההליך, לא מצאתי פגם שמצדיק את פסילתה של הצעת ההסדר".  

עו"ד אייל בסרגליק המייצג את שלומי קדים מנכ"ל החברה לשעבר מסר, "פסק הדין ניתן לאחר דיון שהתקיים אמש שקיבל את טענותינו - קדים כנושה יקבל את המקסימום שיתן ההסדר ומנגד שמורה לו הזכות לתבוע את חברת האם משקי קיבוצים וראשיה שהנאמן קבע שלהם האחריות לנפילת החברה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות