אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישראל מדשדשת: בעוד שנתיים רק 17% מהמונים החשמליים יהיו חכמים צילום: צביקה טישלר

ישראל מדשדשת: בעוד שנתיים רק 17% מהמונים החשמליים יהיו חכמים

רשות החשמל אישרה היום לחברת החשמל להתקין 450 אלף מונים חכמים בתוך שנתיים. למעלה מ-2 מיליון משקי בית נוספים יצטרכו להמתין לתורם. המשמעות היא עיכוב ביכולת של צרכנים להצטרף למהפכת האנרגיה ולרכוש חשמל בתמחור דינמי המבוסס על שינוי שעות הצריכה

26.10.2021, 21:16 | ענת רואה

יש הרבה סיבות שגורמות לכך שמדינת ישראל מדשדשת מאחור בנושא ההתמודדות עם משבר האקלים, המעבר לאנרגיות מתחדשות והפחתת הזיהום. אחת מהן היא הפריסה המצומצמת של מוני חשמל חכמים, שמאפשרים לצרכנים להצטרף למהפכת האנרגיה ולרכוש חשמל בתמחור דינמי המבוסס על שינוי שעות הצריכה שלהם.


קראו עוד בכלכליסט:


רשות החשמל פרסמה היום (ג') החלטה בדבר התקנה של 450 אלף מונים חכמים, שיאפשרו לקרוא את נתוני הצריכה מרחוק. המונים הללו יותקנו בתוך שנתיים, כלומר עד סוף שנת 2023. 


מונה חשמל, צילום: שאטרסטוק מונה חשמל | צילום: שאטרסטוק מונה חשמל, צילום: שאטרסטוק


על פניו מדובר בצעד משמעותי, אולם כשזוכרים שבמדינת ישראל יש 2.6 מיליון משקי בית, עולה שמדובר ב-17% מהם בלבד. אם נוסיף להם את 40 אלף משקי הבית בהם מותקן כבר היום מונה חכם (1.5%), עדיין לא מגיעים אפילו לחמישית מכלל משקי הבית בישראל.

לשם השוואה, מנתוני רשות החשמל עצמה עולה כי שיעור פריסת המונים החכמים באיחוד האירופי עומד נכון להיום על כ-70% מכלל המונים. 

מי שמופקדת על החלפת המונים היא חברת החשמל, שהיא מונופול בתחום ההולכה. המונים החכמים חוסכים את הצורך בהגעת עובדי חברת החשמל פיזית לארון החשמל כדי לקרוא את הנתונים, ומאפשרים לקרוא את הנתונים מרחוק. השימוש במונים חכמים מגדיל לאין ערוך את כמות המידע המועבר מהמונה למספק, ולדוגמה מצרכן ביתי במונה פשוט נאספות בממוצע בשנה שש תצפיות (אחת לחודשיים), ואולי ממונה רציף נאספות כ-35 אלף תצפיות. 

בנוסף המונים החכמים מאפשרים תקשורת דו-כיוונית וחושפים את הצרכן למגוון רחב של שירותים נוספים. אחד מהם הוא האפשרות להתנתק מחברת החשמל ולרכוש חשמל מספקים פרטיים, במודל המבוסס תמחור דינמי, כלומר תשלום גבוה בשעות השיא ונמוך בשעות השפל. מעבר לאנרגיות מתחדשות יחייב את הצרכנים להתרגל לתמחור זה והוא גם מעודד התייעלות אנרגטית. 

עם השלמת התקנת 450 אלף המונים, תבחן רשות החשמל שוב את המכסות. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות