אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלימת מינוי פרץ ליו"ר תע"א רומזת לעצירת מינוי פלמור ליו"ר חח"י צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

בלימת מינוי פרץ ליו"ר תע"א רומזת לעצירת מינוי פלמור ליו"ר חח"י

ועדת גילאור פסלה את פרץ כי לא נכלל בנבחרת הדירקטורים, לא נמצאו כישורים ייחודיים לתחומי פעילות תע"א וזיקתו חזקה מדי לשר הביטחון, שצפוי לנסות לאשר את המינוי בממשלה. למינוי פלמור ליו"ר חברת החשמל קשיים משפטיים מהותיים יותר

27.10.2021, 07:24 | שלמה טייטלבאום וצבי זרחיה

ועדת גילאור, המופקדת על בחינת המינויים בחברות הממשלתיות, החליטה אתמול (ג') שלא לאשר את מינויו של עמיר פרץ לתפקיד יו"ר הדירקטריון של התעשייה האווירית. מועמדותו של פרץ לתפקיד קודמה על ידי שר הביטחון בני גנץ, וסבלה משני מכשולים עיקריים: ראשית, פרץ לא היה חבר בנבחרת הדירקטורים, ומאז חוות הדעת של דינה זילבר (המשנה ליועמ"ש דאז), מינוי של מי שאינו חבר בנבחרת הפך לתהליך מורכב יותר הדורש בחינה מעמיקה והצגת נימוקים מיוחדים; שנית, לעמיר פרץ יש זיקה אישית ופוליטית לשר הביטחון, זיקה שהפכה למשמעותית במיוחד בשנה  האחרונה, שבה פרץ כיהן, אחרי שחדל להיות חבר כנסת, מטעמו של גנץ כשר הכלכלה. וכשיש זיקה כזו החוק מחייב להציג כישורים מיוחדים בתחומי פעילותה של החברה.

קראו עוד בכלכליסט:

גנץ עשה שימוש ברקורד המפואר של פרץ כיו"ר ההסתדרות וכשר הביטחון לשעבר כדי להצדיק את המינוי החריג. טענתו היתה כי תפקידיו של פרץ בעבר מלמדים על כישורים מיוחדים ומהווים נימוק מספיק למינוי החריג. גנץ אף טען כי אין מתאים מפרץ להוביל את החברה בתקופת ההנפקה הצפויה לה בשנה הבאה. הטיעונים הללו לא שכנעו את הוועדה. 

הוועדה נותנת עבודה דרושה אסדרה מקיפה עכשיו החלטת ועדת גילאור לפסול את מינוי עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית נכונה מקצועית, חברתית וציבורית. הבעיה היא שאת מה שהוועדה ורשות החברות הבינו, הפוליטיקאים הבכירים של הממשלה החדשה לא הבינו שלמה טייטלבאוםלכתבה המלאה


מי שעקבו בדאגה אחרי ההחלטה הן אמי פלמור ושרת האנרגיה קארין אלהרר. מינויה של פלמור ליו"ר חברת החשמל סובל מקשיים משפטיים מהותיים יותר, שכן היא אינה עומדת בתנאי הסף כדי להיכנס לנבחרת, וקשה לחשוב על נימוקים מיוחדים שיצדיקו את מינויה. עם זאת, ההערכה הרווחת כי אלהרר ופלמור לא ימשכו את המינוי בטרם יגיע לדיון בוועדת גילאור בעוד שבועיים.

לגנץ יש אפשרות חוקית לא לקבל את המלצת הוועדה ולהשיג עליה במליאת הממשלה, וגורמים בממשלה העריכו כי גנץ צפוי להעלות את הנושא לדיון בממשלה, ולנסות לאשר את המינוי על אף עמדת הוועדה. את עמדת הוועדה בממשלה מציג היועמ"ש, ולא נציגי הוועדה. עם זאת, לא סביר ששרי הממשלה יצביעו לטובת מינוי שוועדת גילאור פסלה.

עמיר פרץ ואמי פלמור. סימן לבאות?, צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן עמיר פרץ ואמי פלמור. סימן לבאות? | צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן עמיר פרץ ואמי פלמור. סימן לבאות?, צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

מלשכת שר הביטחון נמסר כי ילמדו את ההחלטה ויבחנו את האפשרויות העומדות בפניהם. מקורבים לשר אמרו כי לא ברור כיצד מי שהיה שר ביטחון והמנוע מאחורי כיפת ברזל, כיהן במגוון תפקידים בממשלה, לרבות כסגן ראש הממשלה וכחבר בקבינט המדיני־ביטחוני, ניהל את ההסתדרות וחברות הקשורות אליה והיה ראש רשות - אינו עומד בקריטריונים. 

בנוגע לפלמור אמרה שרת האנרגיה: "חשבתי שצריך מינוי עם דגש חברתי. זה מינוי מקצועי, אין לנו היכרות קודמת. אני דורשת הבהרות לגבי תהליך הניקוד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות