אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת החוקה אישרה: צמצום נוסף בשימוש במזומן החל מאוגוסט 2022, האכיפה תוגבר צילום: שאטרסטוק

ועדת החוקה אישרה: צמצום נוסף בשימוש במזומן החל מאוגוסט 2022, האכיפה תוגבר

עם כניסת התקנות לתוקף ייאסר על ביצוע עסקה במזומן בסכום העולה על 6,000 שקל, לעומת 11 אלף כיום; הוועדה אישרה גם תקנות אכיפה וענישה מורחבות, כולל הטלת קנסות מנהליים - בדומה לדוחות חניה ותנועה. עד אוגוסט 2024 - הפרה ראשונה של התקנות תגרור אזהרה בלבד

27.10.2021, 10:34 | שלמה טייטלבאום

התקנות להעמקת צמצום השימוש במזומן והגברת האכיפה, אושרו היום (ד') בוועדת החוקה של הכנסת. כך, החל מאוגוסט 2022, יאסר על ביצוע עסקה במזומן בסכום העולה על 6,000 שקל, לעומת 11 אלף כיום; כששני הצדדים לא עוסקים (כלומר מדובר במתנה או עסקה חד פעמית), מגבלת המזומן תעמוד על 15 אלף - לעומת 50 אלף כיום. כמו כן, יהיה ניתן להטיל קנסות מנהליים על מפרי החוק. 

קראו עוד בכלכליסט:

גלעד קריב, יו"ר ועדת החוקה, ביטא במהלך כל הדיונים את אי הנחת שלו מהחוק. זאת, בגלל תחושתו שלא נעשה מספיק על מנת להגן על האוכלוסיות המוחלשות שייפגעו. כמו כן, קריב הטיל ספק בצורך לקדם את החקיקה דווקא עכשיו. לפני ההצבעה אמר קריב: "אני מעביר את התקנות בלב דואג, אך נקיים מעקב צמוד עד לתחילת החוק באוגוסט 2022".

מלבד הקטנת הסכומים האסורים לשימוש במזומן, אישרה הוועדה תקנות שיאפשרו להרחיב את האכיפה והענישה על הפרת החוק. התקנות החדשות מגדירות קנסות מנהליים לכל מי שיפר את החוק ויבצע עסקה אסורה במזומן, ואלו צפויים לתרום להגברת האכיפה ולהיות דומים ממספר בחינות לדוחות חניה ודוחות תנועה. עד היום החוק איפשר להטיל עיצום כספי על עוסקים שהפרו את החוק, ולפתוח בהליך פלילי כנגד אנשים פרטיים שהפרו את החוק, וההליכים הללו היו מורכבים בהרבה.

הקנס יחושב לפי אחוז מסכום ההפרה, כשהאחוז הולך ועולה ככל שההפרה התבצעה בסכום גבוה יותר. כך למשל, תשלום במזומן של עד 25 אלף שקל יגרור קנס בשיעור של 10%, כאשר הקנס יוטל על סכום ההפרה; כלומר, בעסקה בסך 25 אלף שקל, שרכיב המזומן בה לא יכול לעלות על 2,500 שקל, יוטל קנס בגובה 2,250 שקל (10% מתוך 22 וחצי אלף שקל).

במדרגה השנייה יוטל קנס של 15% על עסקאות שבין 25 אלף ל-50 אלף שקל; במדרגה השלישית יוטל קנס של 20% מסכום ההפרה, על עסקאות בגובה של למעלה מ-50 אלף שקל. במקרה של עבירות חוזרות, הקנס יוכפל. 

כסף מזומן, צילום: שאטרסטוק כסף מזומן | צילום: שאטרסטוק כסף מזומן, צילום: שאטרסטוק

בעקבות דרישת הייעוץ המשפטי של ועדת החוקה הוחלט להפחית מעט את הקנסות המנהליים, מסכום העיצום הכספי. זאת, בכדי לא לייצר מצב בו כל אחד מעדיף לפנות להליך משפטי כי אין לו מה להפסיד, משום שבבית המשפט יוטל עליו אותו הסכום.

בנוסף הוחלט כי במהלך השנתיים הראשונות לצו, כלומר עד אוגוסט 2024, תוטל רק התראה בשל הפרה ראשונה; קנסות יוטלו רק בעקבות ההפרה השנייה ואילך. כמו כן, הוחלט כי במקרה שהתשלום האסור הוא שכר עבודה בגובה של עד 8,500 שקל, הקנס יעמוד על 5% בלבד מסכום ההפרה.

יו"ר הועדה קריב וחברי הכנסת הערבים שמו דגש רב לאורך כל הדיונים על החברות החלשות שעשויות להיפגע מהחוק, ובייחוד על שאלת השכר למי שלא מחזיק בחשבון בנק. נציגי האוצר בדיון אמרו היום כי מנכ"ל בנק הדואר התחייב להנפיק לכל מי שיבקש כרטיס נטען, ומשרד הכלכלה אישר כי ניתן להעניק משכורות באמצעי זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות