אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב הנפיקה לראשונה דרכון שמאפשר לא להזדהות כגבר או כאישה צילום: AP

ארה"ב הנפיקה לראשונה דרכון שמאפשר לא להזדהות כגבר או כאישה

מחלקת המדינה הנפיקה דרכון עם סימן X בעמודת המגדר. מדובר בצעד משמעותי בדרך להכרה בזכויות "א-בינאריים" - מי שאינם מזדהים כגבר או כאישה. בכך מצטרפת ארה"ב לאוסטרליה, ניו זילנד, קנדה ומדינות נוספות, שביצעו צעד דומה

27.10.2021, 17:46 | חדשות חוץ

ארה"ב הנפיקה לראשונה דרכון עם סימן X בעמודת המגדר – צעד שנחשב לאבן דרך במאבק להכרה בזכויות בני אדם שאינם מזדהים כגבר או אישה (א-בינאריים). מחלקת המדינה האמריקאית הודיעה היום כי האופציה הזו תהיה זמינה לכל מי שיבחר בה כבר בשנה הבאה. 

קראו עוד בכלכליסט:

בחודש יוני הודיעה המחלקה כי היא צפויה להוסיף מגדר שלישי במסמכים המזהים, אך הבהירה כי המהלך ייקח זמן, שכן הוא דורש עדכונים נרחבים למערכת המחשוב. 

דרכון אמריקאי. אופציה שתהיה זמינה החל מהשנה הבאה, צילום: AP דרכון אמריקאי. אופציה שתהיה זמינה החל מהשנה הבאה | צילום: AP דרכון אמריקאי. אופציה שתהיה זמינה החל מהשנה הבאה, צילום: AP

היום, כאמור, יצאה ההודעה על הנפקת הדרכון הראשון. כדי להשלים את המהלך נדרש אישור של מינהל התקציב (Office of Management and Budget) – הגורם המאשר את כל המסמכים של הממשלה  טרם הנפקתם השוטפת. במהלך זה מצטרפת ארה"ב לאוסטרליה, ניו זילנד, קנדה ומדינות נוספות, שמאפשרות לרשום בדרכון מגדר שאינו גבר או אישה. 

שינוי שכן יצא לפועל באופן מלא, במסגרת החלוקה המגדרית המסורתית, הוא מתן אפשרות למבקשים דרכון לסמן את המגדר המבוקש לפי בחירתם - זאת ללא צורך באספקת אישור רפואי במקרה שהמגדר הנבחר אינו תואם לתיעוד הממוחשב והממוסמך הקיים. 

השליחה המיוחדת של ארה"ב לענייני זכויות להט"ב ג'סיקה סטרן (Jessica Stern) ציינה כי מדובר בשינוי היסטורי וביום חג, שבו המסמכים הרשמיים של ארה"ב מותאמים ל'מציאות של החיים', שבה יש ספקטרום רחב יותר של מאפיינים מגדריים משני אלה שהשתקפו בשתי האופציות שהיו קיימות עד כה. 

"כשאדם מחזיק מסמך, שמשקף את הזהות האמיתית שלו, הוא חי בתחושה שמכבדים אותו הרבה יותר", אמרה סטרן. 

במחלקת  המדינה סירבו לציין עבור מי הונפק הדרכון החדש – ואף בחרו להימנע מלהגיב על השאלה אם מדובר בדנה זים (Dana Zzy) מקולורדו, שניהלה מאבק משפטי נגד המחלקה החל מ-2015. נציג המחלקה ציין כי הוא אינו דן בענייני בקשות לדרכון, בשל העובדה שמדובר בפגיעה בפרטיות. 

זים נולד עם מאפייני מין לא מוחלטים, אך גדל כזכר וכשהתבגר אף שירת כגבר בצי האמריקאי. לאחר שהשתחרר והזדהה כאינטר-סקס, הגיש.ה את התביעה לאחר שבקשה לדרכון שישקף את זהותו.ה נדחתה  (ובכך נמנע ממנו.ה להגיע לכנס הארגון הבינלאומי לאינטר-סקס שנערך במקסיקו). 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות