אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי 4 שנים, מחיר המים צפוי לרדת, אבל בכ-5 שקלים לחשבון צילום: shutterstock

אחרי 4 שנים, מחיר המים צפוי לרדת, אבל בכ-5 שקלים לחשבון

הפחתת תעריף המים תהיה ככל הנראה בשיעור של 1.76%. עם זאת, התייקרות החשמל עלולה לקזז עד מהרה את הוזלת המים, משום שמשק המים הוא צרכן החשמל הגדול ביותר בישראל

28.10.2021, 13:35 | ענת רואה

מועצת רשות המים אישרה היום (ה') לפרסם לשמיעת עמדות הציבור הצעה להורדת תעריפי המים לבית בכ- 1.76% בתחילת חודש ינואר 2022. 

קראו עוד בכלכליסט:

השימוע יתפרסם ביום ראשון ולאחריו יקבע באופן סופי התעריף שיחול ב-2022. אם אכן התעריף יירד, מדובר בהפחתת תעריפים ראשונה מאז יוני 2017, אף כי מדובר בירידה סמלית למדי ההשפעה על חשבון מים ביתי ממוצע תהיה הפחתה של 5 שקלים בסך הכל. 

מאחר שהחשבון הוא דו חודשי, מדובר בחיסכון ממוצע למשפחה של 15 שקלים בחצי שנה. 

מי שתיה, צילום: shutterstock מי שתיה | צילום: shutterstock מי שתיה, צילום: shutterstock

על פי החוק, תעריפי המים חייבים לשקף את עלותם האמיתית, והם מתעדכנים פעמיים בשנה: בתחילת ינואר ובתחילת יולי. 

כיום התעריף לכמות מוכרת (תעריף נמוך) הוא 7.641 שקלים למטר קוב מים. אם ההפחתה תתרחש התעריף יעמוד על 7.506 שקל למטר קוב מים. התעריף הגבוה, לכמות נוספת, עומד כיום על 13.717 שקל למטר קוב, והפחתה צפויה להעמידו על 13.475 שקל למטר קוב. 

מרשות המים נמסר כי ההפחתה הצפויה מגיעה בעיקר מגידול בהכנסה ממכירות מים, הצמדת התעריף לסל המדדים, הפרשים בהתחשבנות עם מקורות על שנים קודמות ועוד. 

עליית תעריף החשמל

עם זאת, יש לזכור כי עלייה בתעריפי החשמל, ככל שתתבצע, עלולה לקזז עד מהרה את הירידה בתעריף המים. זאת מאחר שמשק המים הוא צרכן החשמל הגדול ביותר בישראל, והמשמעות תהיה הגדלה של עלויות ייצור המים.

רשות החשמל עדיין לא קיבלה החלטה בנוגע לתעריף החשמל בשנה הבאה. אם התעריף יעלה, ההשפעה על תעריף המים תתבטא רק במחצית השנייה של 2022, בעת קביעת התעריף שיחול מיולי 2022 ואילך. 

בהודעה שפרסמה רשות המים נאמר: "על רקע שינויי האקלים העולמיים וגידול האוכלוסיה, משק המים בישראל בעיצומו של מהלך ארוך טווח שמטרתו להבטיח אספקת מים סדירה לכל תושביה יחד עם שמירה ברת קיימא על מקורות המים הטבעיים ואספקת מים לטבע. בנוסף ישראל מובילה בעולם בתחום טיהור מי הקולחין שלה ובכך מספקת מים לחקלאות ושומרת על ערכי הטבע באזור אקלימי קשה זה. בזכות ניהול משק מים אחראי, תכנון ארוך טווח ואכיפה של יישום החלטות רשות המים תעריפי המים לינואר 2022 למגזר הביתי ירדו בשיעור של כ- 1.76% ביחס לתעריפי יולי 2021".

גיורא שחם, מנהל רשות המים, צילום: גיל נחושתן גיורא שחם, מנהל רשות המים | צילום: גיל נחושתן גיורא שחם, מנהל רשות המים, צילום: גיל נחושתן


מנהל רשות המים ויו"ר מועצת רשות המים גיורא שחם מסר: "רשות המים תמשיך לחתור לייעול עבודתם של ספקי המים השונים (מקורות, תאגידים איגודי ערים לביוב וכיו"ב) – פעולות אשר תכליתן צמצום העלויות הנדרשות לאספקת שירותי המים והביוב באופן יעיל ובכך להמשיך לחתור לבקרה הדוקה וצמודה על התעריף, ככל שניתן".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות