אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיאמי בישראל: אילת מקדמת פתרונות דיור לטובת הקשישים צילום: יוסי דוס-סנטוס

מיאמי בישראל: אילת מקדמת פתרונות דיור לטובת הקשישים

בכוונת העירייה לפרסם מכרז לקרקע עירונית עליה יוקמו כ-300 יחידות דיור יוקרתי לקשישים לצד מחלקה סיעודית; במקביל בשוק הפרטי צפויה להתחיל בקרוב הקמתו של בית דיור מוגן ראשון שיכלול 156 יח"ד

28.10.2021, 13:48 | דותן לוי

עיריית אילת מקדמת בימים אלה תוכנית שתסייע להשאיר את הקשישים בעיר, כך נודע ל"כלכליסט". במסגרת המהלך מתוכננת הקמה של בית דיור מוגן ראשון באילת הנמצא לפני קבלת היתר ויכלול 156 יח"ד בשלושה מבנים בני 4 קומות בשכונת שחמון. הפרויקט יוקם על ידי חברת האחים אוזן ויכלול יחידות דיור בשטח של 40 מ"ר + 12 מ"ר מרפסת וכן שטחים ציבוריים שבהם חדר כושר, בריכת שחייה פנימית וחיצונית, חדרי חוגים, קפיטריה ועוד. 

קראו עוד בכלכליסט:


במקביל לבית הדיור המוגן של חברת האחים אוזן, עיריית אילת מקדמת גם מכרז במתווה של DBOT (Design, Build, Operate, Transfer) על קרקע ציבורית (קרקע חומה)  בעיר ובוחנת מספר חלופות לצורך כך. העירייה הזמינה תכנון ראשוני של מתחם דיור מוגן יוקרתי ממשרד טיטו אומן אדריכלים, והוא יכלול 3 מבני מגורים בני 3-6 קומות המחוברים ביניהם בקומת הקרקע. במבנים יהיו כ-300 יחידות דיור מוגן בגדלים של 2, 2.5 ו-3 חדרים בשטחים של 45-65 מ"ר ליח"ד. בנוסף יכלול המתחם גם בית קפה, מספרה, מינימרקט, שטחי הסעדה, חדרי פעילות וחוגים שונים, אולם הרצאות, בית כנסת, חדר כושר, חדרי ספא ובריכה חצי אולימפית מקורה. כמו כן הוא יכלול מחלקה סיעודית המתפקדת כיחידה נפרדת. תקופת ההחזקה והתפעול של המתחם על ידי היזם בטרם יושב לחזקת העירייה עדיין לא נקבעה על ידי העירייה. 


שכונת שחמון באילת, הדמיה: 3DDESIGN שכונת שחמון באילת | הדמיה: 3DDESIGN שכונת שחמון באילת, הדמיה: 3DDESIGN


מדובר בתכנון ראשוני אותו תציג העירייה במסגרת המכרז, אך הוא לא יחייב את היזם הזוכה. במכרז שיפורסם תקבע העירייה קווים והנחיות כלליים למתחם אך היזם יוכל לבחור את משרד האדריכלים שיעבוד אתו. 

לפי העירייה, הקמת בתי דיור מוגן בעיר הם צורך שעד כה לא ניתן לו פתרון, וקשישי העיר שהיו מעוניינים במגורים מסוג זה נאלצו לעזוב את אילת. בעירייה בחנו את רמות הביקושים באמצעות סקר חיצוני שנערך בקרב 500 בני 60 ומעלה מבני העיר ונמצא, כי 150 משפחות ויחידים מעוניינים להיכנס לדיור מוגן איכותי ורק 44 משפחות ויחידים מעוניינים להיכנס לבית דיור מוגן סטנדרטי. עוד נמצא, כי יש ביקוש גם בקרב אוכלוסיה יהודית המתגוררת בחו"ל בעיקר בצרפת ובמקסיקו. המלצות הסוקר היו להקים בית דיור מוגן יוקרתי ובו לפחות 250 יחידות דיור.

לדברי ראש עיריית אילת אלי לנקרי, התקבלו פניות רבות מתושבים שהוריהם התבגרו והם ביקשו להשאיר אותם בעיר בתנאים של דיור מוגן איכותי, "ערכנו סקר מקיף בקרב אוכלוסיית הגיל השלישי בעיר ומצאנו כי בהחלט ישנה דרישה לדיור מוגן בעיר, פתרון שעד כה לא היה באילת ואנו דואגים לו היום. בית הדיור המוגן שייבנה יהיה בסטנדרט דומה לבתי הדיור במיאמי, פלורידה". יואב אומן, שותף ובעלים במשרד טיטו אומן אדריכלים האמון על תכנון הפרויקט  אמר כי התכנון יותאם לסביבה המדברית של אילת ויהיו בו אזורים חיצוניים ירוקים ומוצלים. הבניין יתוכנן לניצול נמוך של אנרגיה ואף לייצר לעצמו חלק מהאנרגיה באמצעות השמש החזקה האופיינית לאילת".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות