אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל נפרדה סופית מניהול המערכת בישראל צילום: יוסי וייס

חברת החשמל נפרדה סופית מניהול המערכת בישראל

יחידת ניהול המערכת החדשה "נגה", היא חברה ממשלתית שהוקמה במסגרת הרפורמה בחברת חשמל שיצאה לפועל ב-2018. היא תהיה אחראית באופן מלא על פעילות ניהול החשמל הארצית, וכחלק מכך על העמסת יחידות הייצור, ניהול הסחר בחשמל, הכנת משק החשמל למצב חירום ועוד

01.11.2021, 14:23 | ענת רואה

שלב מרכזי ברפורמה במשק החשמל: היום (ב') הושלמה הפרדת חברת ניהול המערכת מחברת החשמל. 

רשות החשמל ושרת האנרגיה קארין אלהרר, אישרו לחברת ניהול המערכת "נגה" לקלוט את יחידת הניהול ולמעשה לקבל אחריות מלאה על פעילות ניהול מערכת החשמל הארצית.


קראו עוד בכלכליסט:


ההחלטה על אישור הפעילות המלאה התקבלה לאחר שהחברה הצהירה על מוכנותה והציגה לרשות פרטים אודות השלמת ההכנות, ההסכמים, ההיערכות הניהולית והפיננסית והתרגילים שבוצעו לצורך העברת יחידת ניהול המערכת מחברת החשמל. 


חברת החשמל, חיפה, צילום: אלעד גרשגורן חברת החשמל, חיפה | צילום: אלעד גרשגורן חברת החשמל, חיפה, צילום: אלעד גרשגורן


יחידת ניהול המערכת תצטרף ליחידת התכנון פיתוח וטכנולוגיה (תפ"ט) ויחידת הסטטיסטיקה שכבר החלו את פעילותן במסגרת החברה החדשה. יחידת ניהול המערכת אחראית על העמסת יחידות הייצור, ניהול הסחר בחשמל, לרבות רכישה מיצרנים ומכירה למספקים, הכנת משק החשמל לחירום ועוד.

חברת ניהול המערכת הוקמה כחברה ממשלתית, בהתאם להחלטת הממשלה על רפורמה במשק החשמל שהתקבלה ביוני 2018. בדרך היו לא מעט קשיים: החברה לא החלה לעבוד תקופה ארוכה בהיעדר שדרה ניהולית או מימון. בנובמבר 2020 חתמה חברת החשמל רשמית על העברת כ-120 עובדים לחברת ניהול המערכת. אז גם הושלמה סוגיית המימון הראשוני לפעולת החברה. 

מאז התבקשה ועדת הכלכלה להאריך פעמיים את מועד ההפעלה הרשמי, בשל דרישות שלא הושלמו. בדצמבר 2020 אושר המעבר של היחידות שאחראיות על התכנון לחברה שהוקמה, וכעת מושלם המהלך עם קליטת יחידת ניהול המערכת שאחראית על הניהול השוטף של מערכת החשמל. 


עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל, צילום: אוראל כהן עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל | צילום: אוראל כהן עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל, צילום: אוראל כהן


יואב קצבוי, יו"ר רשות החשמל (בפועל) מסר: "אני מברך את חברת ניהול המערכת על השלמת ההכנות לתחילת פעילות מלאה. מדובר באבן דרך מרכזית ביישום הרפורמה ותנאי לקידום משק חשמל יעיל, תחרותי, מתקדם ונקי יותר, לרווחת כלל הציבור".

עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל מסר: "מדובר ברגע היסטורי בחברת החשמל. הוצאת האחריות המשקית מהחברה לחברה חדשה משמעותה השלב הסופי בישום משק תחרותי בייצור החשמל לצד אחריות על רשות הכח. אני מאחל בהצלחה להנהלת נגה ומקווה כי המעבר יעבור בצורה המייטבית ללא כל השלכה על הציבור".

שרת האנרגיה, קארין אלהרר מסרה: ״צעד משמעותי להגברת התחרות ובשורה לצרכנים שיוכלו להנות מחשמל נקי ובמחירים תחרותיים. יציאת חברת ניהול המערכת, ויחידת ניהול המערכת בתוכה, לדרך עצמאית מקדמת בצורה משמעותית את הרפורמה במשק החשמל ואף מקדמת את יכולת המעבר לאנרגיות מתחדשות, דרך פיתוח רשת החשמל".

אלוף (מיל') סמי תורג'מן, יו"ר חברת נגה ניהול מערכת החשמל: "היום הוא נקודת ציון בהיסטוריה של משק החשמל בישראל – הקמת מנהל מערכת עצמאי ואובייקטיבי הפועל לתועלת המשק, לרווחת הציבור ולאיכות הסביבה. האחריות המוטלת על החברה גדולה, והאתגרים לקידום משק חשמל יעיל, תחרותי, שוויוני ומתקדם רבים. בתחושת שליחות ועם הרבה אנרגיות נבצע את המוטל עלינו מתוקף הרישיון, ונהיה שותפים בהובלת ההשתנות של משק החשמל ולמימוש יעדי הגדלת היקפי ייצור החשמל באנרגיות מתחדשות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות