אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך מתכוונת הקואליציה להעביר את התקציב צילום: עמית שאבי

כך מתכוונת הקואליציה להעביר את התקציב

בניסיון לשמור על הרוב הסיעות יעקבו מקרוב אחרי הח"כים שלהן ואף ביקשו מהם לא להתחסן כדי שלא ירגישו רע בימים הקרובים. הקואליציה תקדם חוק שיאפשר לה לפעול עוד חודש - גם אם התקציב ייפול

02.11.2021, 06:00 | צבי זרחיה

ראש הממשלה נפתלי בנט, רה"מ החליפי יאיר לפיד, שר הביטחון בני גנץ, שר האוצר אביגדור ליברמן, שר המשפטים גדעון סער ו־57 שרים וחברי כנסת מהקואליציה ייכנסו ממחר להסגר במשכן הכנסת עד ליום שישי בבוקר, שבו צפויות להסתיים ההצבעות בקריאה השנייה והשלישית על תקציב המדינה וחוק ההסדרים. 

קראו עוד בכלכליסט:

הדיון שיחל הבוקר יימשך כ־50 שעות, מהן 36 שעות של הצבעות, עם כ־600 הצבעות, מהן 10 שמיות. ההצבעות כוללות 120 הצבעות על הסתייגויות של ח"כים. ההצבעות יחלו מחר בערב בסביבות 19:00 ויימשכו כמעט בלי הפסקה עד לסיומן ביום שישי בבוקר או בצהריים.

מימין: ראש הממשלה נפתלי והשרים יאיר לפיד, בני גנץ ואביגדור ליברמן, צילום: עמית שאבי מימין: ראש הממשלה נפתלי והשרים יאיר לפיד, בני גנץ ואביגדור ליברמן | צילום: עמית שאבי מימין: ראש הממשלה נפתלי והשרים יאיר לפיד, בני גנץ ואביגדור ליברמן, צילום: עמית שאבי

"על הנייר" יש לתקציב ולחוק ההסדרים רוב של 61 חברי כנסת לאחר שח"כים שנחשבו "מתנדנדים" כמו יום טוב חי חלפון (ימינה) ומאזן גנאים (רע"מ) הודיעו על תמיכתם בתקציב. למרות זאת, יו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן (ימינה) וממלא מקומה ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) הכריזו על נוהל חירום כדי להבטיח שהקואליציה לא תיפול בהצבעות. השניים קיימו בימים האחרונים "שיחות חיזוק" עם חברי הכנסת בקואליציה שיקפידו להיות נוכחים במליאה. הח"כים קיבלו הוראה לא לעזוב את המשכן עד לאישור החוקים בקריאה השנייה והשלישית. אף שרוב הח"כים הזמינו לינה בבתי מלון סמוכים למשכן, חוששים בקואליציה שאם ח"כ ייצא מהמשכן, הוא או היא עלולים לפספס הצבעות.

זאת ועוד, סילמן וטופורובסקי החליטו למנות נציגים שילוו כל ח"כ שייצא מהמליאה (למשל לשירותים) ולדאוג שיחזור בזמן. לח"כים הרעבים והצמאים מהקואליציה תוצע תקרובת באזור מאחורי המליאה, כך שלא יצטרכו להתרחק מאוד מכורסאותיהם.

בועז טופורובסקי, מ"מ יו"ר הקואליציה, אבי מועלם בועז טופורובסקי, מ"מ יו"ר הקואליציה | אבי מועלם בועז טופורובסקי, מ"מ יו"ר הקואליציה, אבי מועלם

החשש בקואליציה הוא שאם אחד הח"כים יפספס הצבעה על אחד הסעיפים או בטעות יצביע בניגוד לעמדת הקואליציה בעד הסתייגות של ח"כ מהאופוזיציה, הדבר יעכב את המשך ההצבעות.

האופוזיציה הגישה כ־7,000 הסתייגויות לחוק התקציב ועוד אלפי הסתייגויות לחוק ההסדרים. חלק גדול מהן קנטרניות ולא מהותיות: למשל לשנות את שם המשרד, להעלות או להוריד בשקל את הסעיף התקציבי ועוד. אם הסתייגות כלשהי מתקבלת ברוב במליאה, אזי יהיה צורך לעצור את ההצבעות, להחזיר את הסעיף והחוק (תקציב או הסדרים) אל הוועדה שהכינה אותו להצבעה בקריאה השנייה והשלישית.

במקרה כזה, הוועדה תידרש לבטל את ההסתייגות שהתקבלה למליאה, לאשר מחדש את החוק להצבעה ולהעלותו להמשך ההצבעה בקריאה השנייה והשלישית וחוזר חלילה בנוסף, בקואליציה ביקשו מחברי הכנסת שלה לדחות את קבלת החיסון לשפעת, שנערך בימים האחרונים לח"כים במשכן, כדי שחלילה לא יחלו ולא יוכלו להשתתף בהצבעות.

לצורך הבטחת הרוב מתקיימות שיחות עם שני ח"כי תע"ל אחמד טיבי ואוסמה סעדי, כדי שייעדרו מההצבעות או יימנעו. בקואליציה אומרים שסילמן וטופורובסקי "יודעים לתת מתנות למי שרעב". הם קיבלו סמכויות לתת הבטחות כלכליות להעברת כספים למגזר הערבי בתמורה להימנעותם או היעדרותם של שני הח"כים. 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות