אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיסול מלאי דירות Airbnb יקפיץ את המחירים לתיירים צילום: רויטרס

חיסול מלאי דירות Airbnb יקפיץ את המחירים לתיירים

בשנים האחרונות התייחס משרד התיירות בחיוב להיצע דירות ה־Airbnb מפני שאלו מכסות על המחסור בחדרי מלון במרכז הארץ

02.11.2021, 06:00 | יובל שדה

בתוכנית הדיור של ממשלת ישראל שנחשפה שלשום הוכרז על צעד בטווח המיידי למען הגדלת היצע הדיור - איסור על השכרה של דירות מגורים לטובת Airbnb במרכז הארץ. 

בדיקת כלכליסט מצאה כי צעד זה לא נעשה בתיאום עם משרד התיירות, ולא נבדק כיצד הוא צפוי להשפיע על תעשיית התיירות המקומית. אף שמשרד התיירות לא היה מעורב, דווקא אחד הגופים שדחפו להחלטה הוא התאחדות המלונות.

הצעד לאיסור על השכרת דירות באמצעות Airbnb קודם במשרד השיכון והבינוי, בנימוק כי המהלך יוביל להשבה של כ־13 אלף דירות לשוק בטווח קצר, בהן כ־9,000 דירות בתל אביב רבתי. בתל אביב יש כ־9,000 חדרי מלון וכ־9,000 דירות Airbnb. במידה שתיושם ההחלטה, מדובר על הורדת חצי מההיצע בבת אחת. על פי דיווחים, בעונת השיא בשנת 2019 שיעור התפוסה בחדרים אלה היה כ־80%, וזו ירדה במשבר הקורונה לשיעורים של כ־30%.

מטה Airbnb , צילום: רויטרס מטה Airbnb | צילום: רויטרס מטה Airbnb , צילום: רויטרס

קשיים באכיפה

איסור השימוש אמור להתבצע על ידי הגדרה של שימוש בדירה לטובת מלונאות כשימוש חורג, והוא ייאסר באזורי ביקוש גבוהים כמו גוש דן וירושלים. במידה שהמדינה תחליט כי כל רישום של דירת Airbnb תהיה לא חוקית — יהיה קל מאוד לאכוף זאת מפני שכל הדירות רשומות באופן גלוי באתר של Airbnb, יחד עם כתובת הדירה ושם המשכיר. 

אך בהנחה שהמדינה תחליט לאסור רק על השכרה ב־Airbnb לצורכי מלונאות שוטפת, יהיה הרבה יותר קשה להפריד בין מי שמשכיר את דירתו לסופ"ש מדי פעם לבין מי שמנהל עסק המבוסס על השכרת דירות תיירות. 

בערים גדולות ברחבי העולם, כמו פריז ולונדון, ביצעו צעדים כאלה כדי להתמודד עם מחסור בדיור ואינפלציית התיירים שהובילה לפגיעה במרקם העירוני.

התאחדות המלונות בעד

גריעה של כ־13 אלף יחידות דיור שמשמשות כחדרי מלון צפויה להוביל למחסור משמעותי שעלול ליצור גם עליות מחירים נוספות במחירי המלונות בישראל. בשנים האחרונות התייחס משרד התיירות בחיוב להיצע דירות ה־Airbnb מפני שאלו מכסות על המחסור בחדרי מלון במרכז הארץ. 

במשרדי השיכון והאוצר אף לא טרחו לקיים התייעצות בנושא עם נציגי משרד התיירות ודעתם לא נספרה. בנוסף, אף אחד מהגופים הממשלתיים לא ביצע בחינה של ההשלכות של המהלך על תעשיית התיירות המקומית, על מחירי חדרי המלון או על אנשים המתפרנסים מהתחום.

יואל רזבוזוב, שר התיירות, צילום: אלכס קולומויסקי יואל רזבוזוב, שר התיירות | צילום: אלכס קולומויסקי יואל רזבוזוב, שר התיירות, צילום: אלכס קולומויסקי

אמיר בית־אריה, מלונאי ויזם Airbnb, אמר לכלכליסט כי הרבה מהמשכירים אינם מגדירים את עצמם כמלונאים וכי הם משכירים דירות לטווחים קצרים. "יש כאן אנשים שבנו על זה עסקים במשך שנים. זה יוציא שחקנים מהשוק ויחזק את השחקנים החזקים כמו שתמיד קורה במדינה שלנו". 

גורמים ממשלתיים בכירים אמרו לכלכליסט כי מדובר "בצעד שייטיב עם התיירות ואפילו התאחדות המלונות בעד". התאחדות המלונות מנהלת מאבק ארוך שנים נגד דירות ה־Airbnb, בטענה כי מדובר בתחרות לא הוגנת וכלכלה שחורה. מהתאחדות המלונות נמסר כי היא "מברכת על העלאת הצורך בהסדרת שוק השכרת דירות הנופש לטווח קצר".

ממשרד התיירות נמסר כי "בכוונת משרד התיירות להבטיח כי כל מהלך שייצא אל הפועל ישמור על האיזון בין הצורך להוריד את מחירי הדיור לבין שמירה על היצע האכסון המלונאי".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות