אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפני עליית מס הרכישה: זינוק של 70% ברכישת דירות להשקעה באוגוסט דוד הכהן

לפני עליית מס הרכישה: זינוק של 70% ברכישת דירות להשקעה באוגוסט

לפי הסקירה שפרסמה הכלכלנית הראשית באוצר שירה גרינברג, משקיעי נדל"ן רכשו באוגוסט 3,000 דירות. זהו הנתון הגבוה ביותר שנרשם בהשוואה לכל חודשי אוגוסט ב-20 השנים האחרונות, וכן מספר הדירות להשקעה הגבוה ביותר שנרכשו מאז הוריד האוצר את מס הרכישה מ-8% ל-5%

02.11.2021, 12:59 | אמיתי גזית

בחודשים ינואר עד אוגוסט 2021 משקיעים רכשו 20,000 דירות, יותר דירות מהכמות השנתית שרכשו משקיעים בכל אחת מ-4 השנים האחרונות. כך מדווחת היום (ג') הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג. 


קראו עוד בכלכליסט:


בסקירה שהיא פרסמה בשעה האחרונה עולה כי באוגוסט משקיעים רכשו 3,000 דירות, 71% יותר לעומת אוגוסט שנה שעברה, בו המשקיעים רכשו 1,600 דירות. 


הכלכלנית הראשית באוצר שירה גרינברג, אלכס קולומויסקי הכלכלנית הראשית באוצר שירה גרינברג | אלכס קולומויסקי הכלכלנית הראשית באוצר שירה גרינברג, אלכס קולומויסקי


הנתונים מתפרסמים כאשר ברקע הצהרת הממשלה כי תוך 10 ימים תאשר הוראת שעה שתעלה את מס הרכישה שמוטל על משקיעים מ-5% ל-8%

מהסקירה של גרינברג מתברר עד כמה מס הרכישה משפיע על היקף העסקאות שביצעו משקיעים. ביולי 2020 נרשם שפל ובו משקיעים רכשו רק 880 דירות. באותו החודש שר האוצר הקודם ישראל כץ הוריד את מס הרכישה מ-8% ל-5%. 

התגובה לא איחרה לבוא, וכבר חודש אחר כך באוגוסט נרשם גידול של 88%. במהלך השנה מספר העסקאות שביצעו משקיעים הלך וגדל, חצה את רף ה-2,000 עד לשיא שנרשם כאמור באוגוסט השנה. במקביל שיעור העסקאות שביצעו משקיעים מתוך סך העסקאות לרכישת דירה הלך וגדל, משפל של כ-12% עד ל-21% באוגוסט, זאת כאשר באוגוסט שנה שעבר שיעור המשקיעים היה רק 16%, ובאוגוסט 2019 רק 12%. 

הזינוק בעסקאות שביצעו משקיעים באוגוסט הוביל לכך שבחודש זה נרכשו בסך הכל 14,100 דירות. זהו הנתון הגבוה ביותר שנרשם בהשוואה לכל חודשי אוגוסט ב-20 השנה האחרונות. אך גם בהשוואה לחודשים אחרים מדובר בשיא היסטורי, לכל הפחות מאז יוני 2015. 


שר הבינוי והשיכון זאב אלקין (מימין), שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת הפנים איילת שקד במסיבת העיתונאים השבוע מודיעים על התוכנית לתחום הנדל"ן, צילום: דוברות משרד האוצר שר הבינוי והשיכון זאב אלקין (מימין), שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת הפנים איילת שקד במסיבת העיתונאים השבוע מודיעים על התוכנית לתחום הנדל"ן | צילום: דוברות משרד האוצר שר הבינוי והשיכון זאב אלקין (מימין), שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת הפנים איילת שקד במסיבת העיתונאים השבוע מודיעים על התוכנית לתחום הנדל"ן, צילום: דוברות משרד האוצר


ביוני 2015 נרשם שיא של עסקאות (מעל ל-16 אלף) משום שביולי אותה שנה מס הרכישה עלה מ-5 ל-8% ומשקיעים מיהרו לחתום על חוזים כדי לחסוך תשלומי מס. על פי ניסיון העבר גם בחודש הקרוב צפוייה תופעה דומה.

מסך העסקאות שבוצעו באוגוסט, 8,800 היו לרכישת דירה מיד שנייה - גידול של 7% לעומת יולי השנה ו-30% לעומת אוגוסט 2020. 

הקבלנים נהנו כמובן מהעלייה בהיקף העסקאות ומכרו 5300 דירות חדשות, 31% יותר מאשר אוגוסט 2020, ו-11% יותר לעומת יולי השנה. הגידול החד במכירות הקבלנים בחודש אוגוסט מצא ביטוי במקביל בתזרים המזומנים ממכירות אשר הגיע ל-9.9 מיליארד שקל, גידול ריאלי של 34%  בהשוואה לאוגוסט 2020.

גידול חד ברכישות בנתניה

בפילוח רכישות המשקיעים לפי אזורי מיסוי נמצא כי הגידול החד ברכישות המשקיעים בלט במיוחד באזור נתניה שרשם גידול של 107% בהשוואה לאוגוסט אשתקד.


שכונת עיר ימים בנתניה, צילום: רן אליהו ארכיון אגף דוברות והסברה עיריית נתניה שכונת עיר ימים בנתניה | צילום: רן אליהו ארכיון אגף דוברות והסברה עיריית נתניה שכונת עיר ימים בנתניה, צילום: רן אליהו ארכיון אגף דוברות והסברה עיריית נתניה


באזורים תל אביב ובאר שבע נרשם גידול של 87%. כשמסכמים את 8 החודשים הראשונים של 2021 עולה כי באר שבע מובילה, שכן בה נרשם גידול של 144% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2019. גרינברג בחרה לא להשוות ל-2020 משום שבה במשך חודשים היה שפל של עסקאות בעקבות המאבק בקורונה. בנוסף ההשוואה ל-2019 מאפשרת לקבל תמונה שלמה של המצב לפני שכץ העלה את מס הרכישה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות