אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל נותן רוח גבית לקואליציה: ממליץ לח"כים לאשר את התקציב צילום: אלכס קולומויסקי

בנק ישראל נותן רוח גבית לקואליציה: ממליץ לח"כים לאשר את התקציב

למרות חילוקי הדעות עם האוצר, בבנק מציינים לטובה את הרפורמות והשינויים בסדרי העדיפויות בתקציב; "יש חשיבות כלכלית רבה לאישור התקציב בתקופה זו"

03.11.2021, 12:29 | שלמה טייטלבאום

הקואליציה קיבלה היום רוח גבית מבנק ישראל - שהמליץ לח"כים לאשר את תקציב המדינה. הדיונים על התקציב בכנסת החלו אתמול, ואם לא יהיו הפתעות פוליטיות - הוא אמור להיות מאושר עד סוף השבוע.


קראו עוד בכלכליסט:


"על רקע פתיחת הדיון בכנסת על אישור התקציב, בנק ישראל מצביע על החשיבות הכלכלית הרבה שיש לאישורו של תקציב המדינה בתקופה זו, ובפרט שהמשק פועל מאז תחילת 2020 בתקציב המשכי"  נכתב היום בהודעת בנק ישראל. 

יצוין כי במהלך הדיונים על התקציב בוועדות בכנסת היו לבנק ישראל כמה חילוקי דעות נקודתיים עם האוצר, בין השאר בסוגיית מתווה החוב, אג"ח מיועדות, רשות הרגולציה, והרכב הוועדה על הפיקוח הפיננסי. 

הבנק בירך היום על כך שהתקציב הנוכחי אינו "תקציב מרסן", אך גם אינו מגדיל את הגירעון המבני. לדעתו, המדיניות השמרנית של האוצר תאפשר למדינה להתמודד עם משבר עתידי ולהגדיל את ההשקעות בעתיד במשק. מדובר בסטייה מסוימת מעמדת הבנק בעבר, שלפיה ניתן להגדיל את החוב הציבורי.

הבנק מציין גם כמה מהשינויים בסדרי העדיפויות שהתקציב מביא עימו: הרפורמה בהקצאת המקורות למערכת הבריאות; השקעות הממשלה בתשתיות בכלל, ובתחבורה ציבורית בפרט; והתוכניות להרחבת היצע הדיור באזורי הביקוש.


הנגיד אמיר ירון, צילום: אלכס קולומויסקי הנגיד אמיר ירון | צילום: אלכס קולומויסקי הנגיד אמיר ירון, צילום: אלכס קולומויסקי


העובדה שהבנק מדגיש את "אזורי הביקוש" אינה מקרית, שכן הממשלה מקדמת גם צעדים רבים להגדלת ההיצע בפריפריה (הן בתכנית התחדשות עירונית ייעודית, והן בהקמת ישובים חדשים) , אך מדובר במהלכים שבעיני כלכלנים – וכנראה גם בנק ישראל – אינם יעילים במיוחד.

בבנק אומרים עוד כי התקציב יוצר ודאות למשרדי הממשלה ולגופים העסקיים שעומדים עמה בקשר; עוד מציינים שם את תוכנית החומש לפיתוח החברה הערבית, שלה חשיבות כפולה: שיפור בר-קיימא של הרווחה הכלכלית בחברה הערבית, ותועלת כללית למשק מהגדלת ההון האנושי ופריון העבודה.

הבנק מציין לטובה גם את הרפורמות בחוק ההסדרים, בהן המטרו, היבוא, הרגולציה והאג"ח המיועדות ואת העלאת גיל הפרישה לנשים - למרות הביקורת שהשמיע במהלך הדיונים. לדבריו, "בכמה מהרפורמות יידרש בוודאי טיוב בעתיד, על בסיס הניסיון שיצטבר במימושן, אך התוכן חשוב, ורצוי להניע אותן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות