אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זינוק של 57,000%: זו מילת השנה של מילון אוקספורד צילום: רויטרס

זינוק של 57,000%: זו מילת השנה של מילון אוקספורד

VAX – קיצור של המילה חיסון - vaccination. לדברי העורכת הראשית של המילון, בספטמבר עלה השימוש במילה ב-57,000% לעומת 2020. אשתקד לא בחרו באוקספורד מילה אחת ספציפית, בעוד שבמילון קולינס בחרו ב"סגר" - lockdown

03.11.2021, 14:45 | חדשות חוץ

שנת 2021 מתקרבת לסיומה וכבר החלו הסיכומים, כולל בחירת מילת השנה על ידי המילונים השונים. במילון אוקספורד האנגלי בחרו במילה VAX – קיצור של המילה חיסון (vaccination) - כמילת השנה שלהם. "זו המילה שלוכדת בצורה הטובה ביותר את האווירה של השנה האחרונה", ציינו במילון. 

באופן כללי, חל זינוק השנה בשימוש במילים הקשורות לחיסונים, זאת כמובן בשל המשך מגפת הקורונה והתחלת מבצעי החיסונים במדינות רבות. לכן מילים וביטויים כמו חיסון כפול (double-vaxxed), לא מחוסן (unvaxxed) ומתנגד חיסונים (anti-vaxxer ) נהנו כולם מעלייה בשימוש. 

העורכת הראשית של המילון, פיונה מקפרסון, אמרה ל-BBC כי הבחירה ב-VAX היתה ברורה למדי, שכן היא יצרה "את הרושם החזק ביותר". 

בוריס ג בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה עם בקבוק חיסון אסטרזניקה | צילום: רויטרס בוריס ג

לדבריה, המילה מתועדת כבר משנות ה-80, אך כמעט ולא היתה בשימוש עד השנה האחרונה. עד כדי כך, שבספטמבר עלה השימוש בה ב-57,000% לעומת השנה הקודמת. 

לפי המילון, המילה חיסון (vaccination) הופיעה לראשונה ב-1799. היא והנגזרות שלה מגיעות מהמילה הלטינית vacca שפירושה פרה, זאת הודות לעבודתו פורצת הדרך של המדען האנגלי אדוארד ג'נר שפיתח בסוף המאה ה-18 חיסון נגד אבעבועות שחורות שהתבסס על מחלה שהיתה שכיחה בקרב פרות. 

בחירת מילת השנה הפכה למסורת בין המילונים הגדולים. עם זאת, בשנה שעברה לא בחרו באוקספורד מילה אחת ספציפית, בעוד שבמילון קולינס בחרו ב"סגר" (lockdown). מילים שנבחרו בשנים קודמות כוללות את סלפי (2013),  ברקזיט (2016), פייק ניוז (2017) ואפילו אימוג'י שבוכה מצחוק (2015).  


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות