אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחד הסעיפים נפל, וההצבעה על אישור תקציב 2022 נדחתה צילום: AFP

עיכוב ביצוע

אחד הסעיפים נפל, וההצבעה על אישור תקציב 2022 נדחתה

האופוזיציה השיגה תיקו 59:59 מול הקואליציה בהצבעה על סעיף שנועד להגדיל את התקציב למבני חינוך, לאחר שח"כ אמילי מואטי מהעבודה הצביעה בטעות נגדו; בעקבות כך שב הסעיף לדיון בוועדת הכספים, ואישור התקציב לשנה הבאה צפוי להידחות עד לשעות הבוקר; מוקדם יותר אושרו חוק ההסדרים והתקציב לשנת 2021

04.11.2021, 18:57 | צבי זרחיה

לאחר אישור תקציב המדינה לשנת 2021 ואישור חוק ההסדרים, נרשם עיכוב באישור התקציב ל-2022: זאת לאחר שהאופוזיציה השיגה הערב (ה') תיקו מול הקואליציה בסעיף שנועד להגדיל את התקציב למבני חינוך. בעקבות השוויון 59:59 בין הצדדים סעיף תקציבי זה לא עבר. לפיכך הדיון בו חזר לוועדת הכספים שדנה בו במשך שעות ויצאה להפסקה. בעקבות זאת המשך הדיון במליאה באישור התקציב הכולל מתעכב וצפוי להתקיים רק מאוחר יותר, עד שעות הבוקר. 


קראו עוד בכלכליסט:


הסיבה לכך שנוצר תיקו בהצבעה היא שח"כ אמילי מואטי (עבודה) התבלבלה והצביעה נגד התקציב . "טעות שלי ישנתי שעתיים. סליחה. ממשיכים" - צייצה. הדבר נבע ממאות הצבעות שנערכו במליאה מאז אמש ומעייפות של חברי הכנסת. אישור התקציב בכנסת, צילום: רפי קוץ אישור התקציב בכנסת | צילום: רפי קוץ אישור התקציב בכנסת, צילום: רפי קוץ

הדיון חזר לוועדת הכספים

בעקבות התיקו, יו"ר ועדת הכספים ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) ביקש למשוך את חוק התקציב לוועדתו, והוא כינס אותה לדיון באישור מחדש של הסעיף התקציבי. דבר זה גורם לעיכוב של 3-4 שעות באישורו הסופי של התקציב לשנת 2022 - אישור שהיה מיועד להירשם עוד הערב. בלילה - בסביבות 23:00 -  תצביע הוועדה מחדש על תקציב החינוך ותגישו לאישור המליאה. 

עם זאת, ראש הממשלה נפתלי בנט הביע אופטימיות כי התקציב יעבור וצייץ בטוויטר: "תחזיקו מעמד עוד טיפה. מהרגע שהתקציב עובר, מדינת ישראל במצב חדש והמדינה חוזרת לתפקד".

נפתלי בנט ויאיר לפיד בעת העברת תקציב המדינה בכנסת, צילום: אלכס קולומויסקי נפתלי בנט ויאיר לפיד בעת העברת תקציב המדינה בכנסת | צילום: אלכס קולומויסקי נפתלי בנט ויאיר לפיד בעת העברת תקציב המדינה בכנסת, צילום: אלכס קולומויסקישר האוצר אביגדור ליברמן הגיב לעיכוב ואמר כי "האופוזציה יכולה להמשיך ולנסות. אנחנו לא נוותר על תוספת תקציב לבניית כיתות לימוד. לוותר על כיתות משמע לוותר על דור העתיד של מדינת ישראל. נצביע על הסעיף שוב ונעביר אותו".קושניר אמר בפתח הדיון בוועדת הכספים כי "אני אומר חד וחלק - לא נוותר על תוספת תקציב לבניית כיתות לימוד. זאת בושה וחרפה שחברי כנסת במדינת ישראל מצביעים במכוון נגד דור העתיד של מדינת ישראל". משה גפני (יהדות התורה) אמר כי "הקב"ה דאג משמים שהסעיף הזה יפול כי זה תקציב אנטי חברתי. האוצר הביא פחות כסף לסעיף הפיתוח במשרד החינוך. 84 מיליון שקל קוצצו בתקציב של המוסדות שאינם רשמיים במשרד החינוך. לקחו את הילדים החרדים והיכו בהם ללא רחם". 

במהלך הדיון התרחש עימות חריג, כשחברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס (הליכוד) התעמתה עם אחת העובדות הוותיקות במשמר הכנסת, שהגיעה ללוות אותה מחוץ לדיון, לאחר שהח"כית התבקשה לעזוב אחרי שלוש קריאות מצד קושניר. הח"כית הטיחה בעובדת: "תעיפי את הידיים שלך ממני. חצופה, אל תגעי בי". הדברים של לוי-אבקסיס עוררו מורת רוח בקרב ח"כים בוועדה שקראו לשמור על כבודה של הסדרנית. מנכ"ל הכנסת גיל סגל גינה את האירוע ואמר כי "מדובר באירוע חריג שאין לעבור עליו לסדר היום". 

למרות העיכוב ראשי הקואליציה כבר הוזמנו הלילה להרמת כוסית אצל בנט לאחר אישור התקציב המיועד.
העקיצה של נתניהו לבנט

מוקדם יותר כאמור אושר חוק ההסדרים, וזאת ברוב של 61 תומכים מול 57 מתנגדים, וכן תקציב המדינה לשנה הנוכחית - ברוב של 61 מול 59.

חוק ההסדרים מעגן שורה של רפורמות כלכליות להנעת גלגלי המשק, כגון: העלאת גיל הפרישה לנשים, רפורמה ביבוא, רפורמה בכשרות, הקמת רשות רגולציה, הקלות במס למי שיבנה שכירות מוסדית, הטלת אגרת גודש ועוד. 

אישור התקציב מאפשר את המשך קיומה של הממשלה. מאז 2019 אין למדינת ישראל תקציב מדינה מאושר והיא פועלת לפי תקציב חודשי וחוקים שהגדילו מסגרות התקציב למלחמה בקורונה. למרות הרוב הדחוק, הקואליציה צופפה שורות ולא נפלה באף הצבעה באישור תקציב 2021. לא התקבלה אף הסתייגות של האופוזיציה וזאת לאחר עבודה מאומצת של יו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן (ימינה) וממלא מקומה בועז טופורובסקי (יש עתיד).

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו הצביע כמה פעמים, בטעות, יחד עם הקואליציה - ועקץ בטלגרם: "קורה שמתבלבלים בהצבעה. תשאלו את כל מי שהצביע לבנט". 


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות