אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסת אישרה: אחרי שלוש שנים, לישראל יש תקציב גם ל-2022 צילום: צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

הכנסת אישרה: אחרי שלוש שנים, לישראל יש תקציב גם ל-2022

התקציב הדו-שנתי ל-2021 ול-2022 אושר הלילה במלואו. הובטח המשך קיומה של הממשלה ליותר משנה קדימה. בנט: "החזרנו את ישראל למסלול". שר החוץ לפיד: "קיימנו את ההבטחה". שר האוצר ליברמן: "בלי דרמה זה לא תקציב". בליכוד מודים: "אין יכולת אקטיבית להפיל את הממשלה"

05.11.2021, 03:36 | צבי זרחיה

תקציב המדינה לשנת 2022 אושר הלילה (בין ה' לו') ברוב של 59 חברי כנסת מול 56 חברי כנסת מהאופוזיציה שהתנגדו. זאת לאחר שאתמול אושרו חוק ההסדרים והתקציב ל-2021. בהמשך חל עיכוב באישור התקציב במלואו לאחר שאחד הסעיפים נפל בגלל טעות בהצבעה של חברת כנסת מהקואליציה, והיה צורך לשוב ולדון בו מחדש בוועדת הכספים.

קראו עוד בכלכליסט:

העברת התקציב מבטיחה את המשך הקיומה של הממשלה הנוכחית ליותר משנה קדימה. ראש ההממשלה נפתלי בנט בירך ואמר כי "החזרנו את ישראל למסלול". מאידך בליכוד הודו ואמרו כי "אין יכולת אפקטיבית להפיל את הממשלה".

ראש הממשלה נפתלי בנט במליאת הכנסת, צילום: EPA ראש הממשלה נפתלי בנט במליאת הכנסת | צילום: EPA ראש הממשלה נפתלי בנט במליאת הכנסת, צילום: EPA

האישור מגיע לאחר דיון מרתוני שהחל ביום רביעי. ישיבת המליאה התחדשה אחרי דיוני ועדות הכספים והכנסת לקראת השעה 02:10, זאת לאחר שהיה צורך לאשר בוועדה חוק לתקצוב מבני חינוך שנפל במליאה לאחר תיקו 59:59 בין הקואליציה והאופוזיציה. הסעיף נפל לאחר שחברת הכנסת אמילי מואטי מהעבודה טעתה והצביעה נגד. היא הסבירה: "טעות שלי, ישנתי שעתיים. סליחה, ממשיכים". 

הישיבה נפתחה במחאה מצד חברי האופוזיציה מהרשימה המשותפת ומהליכוד על העובדה שהדיון נמשך אל תוך יום שישי. ח"כ יריב לוין, מרכז האופוזיציה, הודיע שהאופוזיציה לא תשתמש בהצבעות שמיות בשל כניסת השבת בשעה מוקדמת ומתוך רצון להתחשב בחברי הכנסת המוסלמים. "אין תקדים שמליאת הכנסת מתכנסת ביום המנוחה השבועי", מחה ח"כ אוסמה סעדי מהרשימה המשותפת בפני ח"כ איתן גינזבורג שניהל את ישיבת המליאה. ח"כ דודי אמסלם מהליכוד תקף את גינזבורג וכינה אותו שוב ושוב "בריון", "אפס", "שחצן" ו"מתנשא".


לקראת השעה 03:00 החלה ההצבעה על חוק התקציב. חברי האופוזיציה הצביעו נגד - ומיהרו לנטוש את המליאה. חברי הקואליציה ניצלו את ההצבעה השמית, שלפו את הטלפונים הניידים שלהם והצטלמו יחד. 

ליברמן: תקציב בלי דרמה זה לא תקציב

ראש הממשלה בנט בירך על אישור התקציב ואמר כי "הלילה הזה - החזרנו את ישראל למסלול. סוף סוף תקציב". גם שר האוצר אביגדור ליברמן בירך מעל בימת המליאה - והודה בהומור גם לח"כ אמילי מואטי, שכאמור - בעקבות ההצבעה השגויה שלה עם האופוזיציה על סעיף החינוך שנפלנמשכו הדיונים אל תוך הלילה. "אצל היהודים נהוג לברך על המוגמר ולכן עד עכשיו לא בירכתי", אמר. "אישרנו תקציב שמביא יציבות למערכת הפוליטית ובהירות לכלכלת ישראל. אני רוצה להודות לאמילי מואטי, כי תקציב בלי דרמה זה לא תקציב".

גם שר הביטחון בני גנץ בירך על אישור התקציב, ואמר כי מדובר גם בניצחון אישי עבורו, זכר לממשלה הקודמת עם בנימין נתניהו. "מי שפעל ממניעים אישיים והסב נזק רב למדינה ולאזרחיה יושב באופוזיציה, ומי שדואג לאזרחי ישראל נמצא בקואליציה", הוא הוסיף. "יש מנהיגים בירושלים שידעו להתאחד ולשים בצד את חילוקי הדעות".

מדיוני המליאה הליליים נעדרו מהמשכן לפי אתר הכנסת ארבעה ח"כים, כולם מהאופוזיציה: סמי אבו-שחאדה ואחמד טיבי מהרשימה המשותפת, מאי גולן מהליכוד ומשה ארבל מש"ס, שבהמשך חזר אל המשכן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות